Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać VAT metodą kasową od 1 stycznia 2013 r.

Grzegorz Gębka
inforCMS
Od 1 stycznia 2013 r. znowelizowane przepisy ustawy o VAT wprowadziły dla małych podatników dogodniejsze warunki korzystania z tzw. metody kasowej. Nowe przepisy sprawiają, że będzie to z pewnością bardziej atrakcyjna forma regulowania zobowiązań w podatku od towarów i usług.

Podatnicy, którzy nie korzystali dotychczas z kasowej metody rozliczeń, ale zamierzają to zrobić od 1 stycznia 2013 r., powinni jednak koniecznie pamiętać o poinformowaniu o tym naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej do 15 stycznia 2013 r.

Metoda kasowa - tylko u małych podatników

Rozliczanie VAT usług metodą kasową nie jest nowością. Prawo do rozliczania się tą metodą mają jednak wyłącznie tzw. mali podatnicy (por. art. 2 pkt 25 ustawy o VAT), pod warunkiem że taki sposób rozliczeń wybiorą i zawiadomią o tym naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który podatnik będzie stosował tę metodę.

Kasową metodę rozliczeń mogą więc wybrać podatnicy*:

• u których wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku w roku poprzednim nie przekroczyła równowartości 1 200 000 euro (w 2013 r. z metody kasowej mogą więc skorzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży brutto w 2012 r. nie przekroczyła 4 922 000 zł),

• wynagradzani w formie prowizji (tj. podatnicy prowadzący przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, będący agentami, zleceniobiorcami lub innymi osobami świadczącymi usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu) - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w roku poprzednim równowartości 45 000 euro (w 2013 r. z metody kasowej mogą więc skorzystać podatnicy wynagradzani w formie prowizji, jeżeli wartość prowizji brutto uzyskanych w 2012 r. nie przekroczyła kwoty 185 000 zł).

Limity pozwalające zaliczyć podatnika do kategorii małych podatników uległy obniżeniu w stosunku do roku ubiegłego. Może to oznaczać, że część podatników utraci prawo do stosowania metody kasowej z dniem 1 stycznia 2013 r., albo tego prawa w 2013 r. nie uzyska. Biorąc jednak pod uwagę przewagę małych firm wśród podatników VAT, należy przyjąć, że prawo do stosowania kasowej metody obejmie dużą grupę podatników VAT.

Kasowa metoda rozliczeń (zarówno przed, jak i po nowelizacji) w uproszczeniu polega na tym, że podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku dopiero wówczas, gdy otrzyma od swojego kontrahenta zapłatę za dostarczony towar lub wykonaną usługę. Przed nowelizacją nie było mowy o całkowitym wykluczeniu obowiązku zapłaty VAT, gdy podatnik nie otrzyma zapłaty. Jeżeli podatnik zapłaty nie otrzymał w ciągu 90 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, to musiał podatek należny wykazać i odprowadzić do urzędu skarbowego.

PRZYKŁAD

Podatnik X, który rozliczał się w 2012 r. metodą kasową, sprzedał towar innemu podatnikowi VAT we wrześniu 2012 r. Kontrahent zapłacił za tę dostawę dopiero 60. dnia po otrzymaniu towaru, czyli w listopadzie 2012 r., pomimo że termin płatności z faktury wystawionej przez podatnika X został określony na 7 dni od momentu dostawy. Obowiązek podatkowy w tym przypadku powstał z momentem uzyskania przez podatnika X płatności od swojego kontrahenta. Podatnik X rozliczył VAT należny od tej dostawy w rozliczeniu za IV kwartał 2012 r., czyli w rozliczeniu za kwartał, w którym otrzymał zapłatę. Nie był zobowiązany do wykazania sprzedaży wykonanej we wrześniu w rozliczeniu za III kwartał, ponieważ zapłatę otrzymał w IV kwartale (podatnicy rozliczający się metodą kasową są bowiem zobowiązani do stosowania kwartalnych rozliczeń VAT należnego i naliczonego). W praktyce więc podatnik X, który stosował kasową metodę rozliczeń, będzie miał obowiązek zapłacić podatek od tej sprzedaży do 25 stycznia 2013 r. W tym samym terminie podatnik X musiałby uregulować podatek, nawet gdyby nie otrzymał od swojego kontrahenta zapłaty, ponieważ w IV kwartale upływałby 90. dzień, licząc od dnia sprzedaży (wydania towaru lub wykonania usługi).

Według przepisów obowiązujących do końca 2012 r. brak płatności za dostarczony towar lub wykonaną usługę podatnikowi rozliczającemu się metodą kasową nie eliminował więc obowiązku zapłaty VAT należnego z tytułu wystawionej faktury. Takie rozwiązanie powodowało ograniczone zainteresowanie małych podatników stosowaniem kasowej metody rozliczeń VAT, szczególnie że nie mają oni zwykle możliwości skorzystania z finansowania zewnętrznego dla utrzymania płynności finansowej.

Wybór metody kasowej

Nowe regulacje art. 21 i 86 ustawy o VAT odnoszące się do rozliczania metodą kasową zaczęły obowiązywać z dniem 1 stycznia 2013 r. Co do zasady warunkiem skorzystania z metody kasowej jest zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody rozliczeń w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym podatnik będzie stosował tę metodę. Oznaczałoby to, że podatnik, który chciałby skorzystać z tej metody rozliczeń od 1 stycznia 2013 r., musiałby takie zawiadomienie złożyć do końca 2012 r. Ze względu na fakt, że nowelizacja została uchwalona dopiero w listopadzie 2012 r., ustawodawca dopuścił możliwość złożenia tego zawiadomienia w terminie do 15 stycznia 2013 r., jeżeli podatnik zamierza korzystać z kasowej metody od 1 stycznia 2013 r. (w tym samym terminie podatnicy, którzy dotychczas korzystali z tej metody, mogą z niej zrezygnować ze skutkiem od 1 stycznia 2013 r.).

Więcej na ten temat w Monitorze Księgowego - Zamów prenumeratę >>

 

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rynek paliw – UOKiK nie potwierdza opinii o zawyżaniu marż
  Wzrost cen na stacjach benzynowych oraz liczne skargi skłoniły prezesa UOKiK do przeanalizowania rynku poda kątem niedozwolonych praktyk
  Strajk egzaminatorów WORD. Bez egzaminów od 8 sierpnia
  Strajk egzaminatorów WORD? Tak, powracają oni do protestu od poniedziałku 8 sierpnia. To oznacza, że egzaminy na prawo jazdy nie będą się odbywać.
  Benzyna E10. Czym jest i czy jest szkodliwa dla silnika?
  Benzyna E10. Ma się ona stać jednym z rozwiązań problemów paliwowych. Czym jednak tak właściwie jest i czy silniki w autach ją wytrzymają?
  Polski Ład 2.0 od lipca – czy przewoźnicy na nim zyskają?
  Rozliczanie pracowników od nowego roku 2022 przysporzyło problemów niejednemu pracodawcy i księgowemu. Chociaż z założenia Polski Ład miał uprościć dotychczasowy system podatkowy i obniżyć ich wysokość, zmiana przepisów od stycznia jeszcze bardziej go skomplikowała.
  Marketing i reklama wobec różnych grup wiekowych
  Działania marketingowe marek dotychczas koncentrowały się w przeważającej mierze na młodszych użytkownikach. Jednak, jak wynika z raportu GWI, każda grupa wiekowa to potencjalni klienci e-commerce
  Linie kablowe zyskują na popularności. Linie podziemne alternatywą dla napowietrznych
  Elektroenergetyczne linie napowietrzne są często spotykanym elementem krajobrazu. Niższy koszt inwestycyjny czy łatwość naprawy ewentualnych awarii są mocnym argumentem do inwestowania właśnie w tę technologię. Dziś jednak coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz linii kablowych podziemnych. Skąd wynika zainteresowanie tą technologią?
  Zatory płatnicze - zmiany w przepisach
  Szykują się zmiany w przepisach o zatorach płatniczych. Z uwagi na pojawiające się wątpliwości dotyczące raportowania oraz komplikacje wynikające ze zbierania danych, ustawodawca zdecydował się przedstawić projekt zmian, przewidujący znaczne uproszczenia w raportowaniu.
  Inwestycje na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych [Raport]
  Panująca obecnie niepewność gospodarcza zaczyna oddziaływać na aktywność inwestycyjną na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych (CRE). Prognozowany wpływ sytuacji gospodarczej będzie jednak zróżnicowany dla różnych jego obszarów, a wybrane sektory oraz rynki krajowe wciąż pozostaną atrakcyjne dla inwestorów
  Węgiel, gaz i wakacje kredytowe – wpływ na rynek akcji i obligacji
  Eksperci VIG/C-QUADRAT przyglądają się kluczowym wskaźnikom ekonomicznym, analizują wyniki spółek za II kwartał 2022 roku, prezentują z jakimi zagrożeniami zmierzy się polski rynek akcji oraz zastanawiają się czy to już „czas na obligacje”.
  Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje o wsparcie MŚP – ceny energii
  W trakcie prowadzonych w styczniu 2022 r. prac legislacyjnych nad mechanizmami osłonowymi służącymi przeciwdziałaniu negatywnym skutkom znacznego wzrostu cen surowców energetycznych, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz występował do organów władzy publicznej, m.in. do Premiera, Sejmu oraz do Senatu o uwzględnienie w tych mechanizmach przedsiębiorców.
  Zakup apartamentu nad morzem - jakich błędów nie popełnić?
  Zakup nieruchomości nad morzem kusi inwestorów wieloma aspektami. Wydawałoby się, że wystarczy dobra lokalizacja, by lokata kapitału zwróciła się w kilka lat. Nic bardziej mylnego.
  Wakacyjne podróże samochodem a ubezpieczenie
  Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadacza każdego pojazdu mechanicznego. Istnieją jednak jeszcze dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, m.in. AC, Assistance i NNW. Wakacje to wzmożony okres korzystania z auta w Polsce i za granicą, więc warto się nad nimi zastanowić. Co należy wiedzieć, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów nieprzewidzianego zdarzenia podczas podróży?
  Pierwsza obniżka cen na rynku samochodów używanych od dwóch lat
  AURES Holdings obniżył ceny 1700 aut używanych w sieci AAA AUTO, a łączna kwota aktualnych rabatów wynosi 2 mln złotych.
  Ceny nowych mieszkań w lipcu 2022 lekko do góry [Raport]
  Ceny mieszkań od deweloperów lipcu minimalnie drgnęły do góry w większości obserwowanych miast. Spadek odnotowany tylko w jednym. Mimo to kupujący wrócili na rynek, choć wciąż nie jest ich tylu, co na początku roku, a tym bardziej w minionym roku.
  Trzy sposoby na sprawne urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim
  Urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim wydaje się być czasochłonnym zadaniem. Jaki kolor farby wybrać? Kupić sofę czy narożnik? Aby uniknąć przytłaczających pytań, mamy trzy sprawdzone porady, dzięki którym dekoracja przyszłego "M" stanie się prostym zadaniem.
  Tracąca pęd inflacja. Czy można się spodziewać wyhamowania wzrostu cen?
  Tylko 12% Polaków nie widzi wpływu inflacji na codzienne decyzje. Równocześnie 41% respondentów określa, że musiała zrezygnować z części wydatków w tym: z usług, które nie były pierwszej potrzeby (29%) czy wysokobudżetowych zakupów (12%). Natomiast prawie połowa społeczeństwa (47%) nie miała konieczności ograniczenia wydatków, jednak przez rosnące ceny zaczęła planować i kontrolować codzienne zakupy.
  Przekształcanie budynków biurowo-handlowych na cele mieszkalne - Rząd pracuje nad ułatwieniami
  Przekształcanie budynków biurowo-handlowych na cele mieszkalne ma zostać ułatwione. W ciągu 2 lat od wprowadzenia przepisów obowiązywać będą preferencyjne warunki przebudowy - brak pozwolenia na budowę i zgłoszenia odbioru dla prac nienaruszających konstrukcji.
  Polacy niechętnie zakładają własne firmy, coś drgnęło ale bez rewelacji
  W I półroczu br. do rejestru CEIDG wpłynęło o 3,2% więcej wniosków dot. otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej niż rok wcześniej. Obecnie średnia miesięczna jest bliska 26 tys. Eksperci uważają, że niewielkie wzrosty wynikają po części z poprawy sytuacji pandemicznej, ale także częściowo są przejawem optymalizacji podatkowych. Prognozują, że w II półroczu 2022 r. będzie dużo gorzej, niż jest teraz.
  Większość społeczeństwa sceptyczna wobec oszczędzania energii
  Oszczędzanie energii bez entuzjazmu. Sondaż United Surveys dla DGP i RMF pokazuje, że 3/5 ankietowanych nie zmieni nawyków pomimo wysokich taryf.
  Mieszkanie dla studenta na wynajem. Wysokie czynsze = większe zainteresowanie akademikami
  Znalezienie tanich mieszkań na wynajem jest coraz większym problemem dla studentów. W roku akademickim 2022/2023 nie obędzie się bez castingów organizowanych przez właścicieli mieszkań - ustaliła PAP.
  Co zmieniła nowa ustawa deweloperska?
  Od dnia 1 lipca 2022 r. obowiązuje ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym - czyli tzw. nowa ustawa deweloperska. Szeroko komentowana, nierzadko krytykowana regulacja, stopniowo zacznie oddziaływać na prawa i obowiązki sprzedawców i nabywców lokali i domów.
  Wakacyjna podróż samochodem elektrycznym, 5 rad na urlop bez stresu
  Coraz więcej kierowców wybiera samochody elektryczne. W czasie dalszych podróży zmagają się oni z ograniczeniami związanymi z zasięgiem oraz czasem ładowania pojazdów. Ekspert z SEAT S.A. daje 5 cennych wskazówek, jak w pełni wykorzystać podróże w 100% elektryczne. Planowanie trasy, racjonalne korzystanie z klimatyzacji i utrzymywanie poziomu naładowania baterii między 30% a 80% - to tylko niektóre z jego zaleceń.
  Remont dachu a bezpieczeństwo
  Remont dachu często jest przeprowadzany w okresie letnim. Tego typu praca, nawet w przypadku niewielkiego domu, wiąże się z wykonywaniem czynności na wysokości, a zatem niesie za sobą więcej zagrożeń niż zwykłe działania budowlane. W związku z tym dekarze powinni uważnie pilnować swojego bezpieczeństwa. Mowa tu przede wszystkim o przestrzeganiu zasad BHP, właściwym wyposażeniu w środki ochrony indywidualnej oraz – co już nie jest takie oczywiste – postawieniu na odpowiednie materiały budowlane.
  Polisa dla auta elektrycznego
  AC jest szczególnie ważne dla samochodów elektrycznych. Na co zwrócić uwagę?
  Jakie auta najchętniej wybierają przedsiębiorcy?
  Badania Automarket.pl wskazują, że 78 proc. przedsiębiorców poszukuje nowego auta, ale aktualna sytuacja powoduje, że skupiają się na rynku wtórnym – wg danych platformy ponad połowa przedsiębiorców decyduje się na pojazdy w wieku 4-5 lat, a tylko 12 proc. na roczne auta. Wg PZPM w czerwcu 2022 roku liczba rejestracji nowych aut osobowych na REGON była o 15,2 proc. niższa niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy stanowią jednak 71 proc. rynku.