REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać VAT metodą kasową od 1 stycznia 2013 r.

Grzegorz Gębka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2013 r. znowelizowane przepisy ustawy o VAT wprowadziły dla małych podatników dogodniejsze warunki korzystania z tzw. metody kasowej. Nowe przepisy sprawiają, że będzie to z pewnością bardziej atrakcyjna forma regulowania zobowiązań w podatku od towarów i usług.

Podatnicy, którzy nie korzystali dotychczas z kasowej metody rozliczeń, ale zamierzają to zrobić od 1 stycznia 2013 r., powinni jednak koniecznie pamiętać o poinformowaniu o tym naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej do 15 stycznia 2013 r.

REKLAMA

Metoda kasowa - tylko u małych podatników

Rozliczanie VAT usług metodą kasową nie jest nowością. Prawo do rozliczania się tą metodą mają jednak wyłącznie tzw. mali podatnicy (por. art. 2 pkt 25 ustawy o VAT), pod warunkiem że taki sposób rozliczeń wybiorą i zawiadomią o tym naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który podatnik będzie stosował tę metodę.

Kasową metodę rozliczeń mogą więc wybrać podatnicy*:

REKLAMA

• u których wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku w roku poprzednim nie przekroczyła równowartości 1 200 000 euro (w 2013 r. z metody kasowej mogą więc skorzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży brutto w 2012 r. nie przekroczyła 4 922 000 zł),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wynagradzani w formie prowizji (tj. podatnicy prowadzący przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, będący agentami, zleceniobiorcami lub innymi osobami świadczącymi usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu) - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w roku poprzednim równowartości 45 000 euro (w 2013 r. z metody kasowej mogą więc skorzystać podatnicy wynagradzani w formie prowizji, jeżeli wartość prowizji brutto uzyskanych w 2012 r. nie przekroczyła kwoty 185 000 zł).

Limity pozwalające zaliczyć podatnika do kategorii małych podatników uległy obniżeniu w stosunku do roku ubiegłego. Może to oznaczać, że część podatników utraci prawo do stosowania metody kasowej z dniem 1 stycznia 2013 r., albo tego prawa w 2013 r. nie uzyska. Biorąc jednak pod uwagę przewagę małych firm wśród podatników VAT, należy przyjąć, że prawo do stosowania kasowej metody obejmie dużą grupę podatników VAT.

Kasowa metoda rozliczeń (zarówno przed, jak i po nowelizacji) w uproszczeniu polega na tym, że podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku dopiero wówczas, gdy otrzyma od swojego kontrahenta zapłatę za dostarczony towar lub wykonaną usługę. Przed nowelizacją nie było mowy o całkowitym wykluczeniu obowiązku zapłaty VAT, gdy podatnik nie otrzyma zapłaty. Jeżeli podatnik zapłaty nie otrzymał w ciągu 90 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, to musiał podatek należny wykazać i odprowadzić do urzędu skarbowego.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Podatnik X, który rozliczał się w 2012 r. metodą kasową, sprzedał towar innemu podatnikowi VAT we wrześniu 2012 r. Kontrahent zapłacił za tę dostawę dopiero 60. dnia po otrzymaniu towaru, czyli w listopadzie 2012 r., pomimo że termin płatności z faktury wystawionej przez podatnika X został określony na 7 dni od momentu dostawy. Obowiązek podatkowy w tym przypadku powstał z momentem uzyskania przez podatnika X płatności od swojego kontrahenta. Podatnik X rozliczył VAT należny od tej dostawy w rozliczeniu za IV kwartał 2012 r., czyli w rozliczeniu za kwartał, w którym otrzymał zapłatę. Nie był zobowiązany do wykazania sprzedaży wykonanej we wrześniu w rozliczeniu za III kwartał, ponieważ zapłatę otrzymał w IV kwartale (podatnicy rozliczający się metodą kasową są bowiem zobowiązani do stosowania kwartalnych rozliczeń VAT należnego i naliczonego). W praktyce więc podatnik X, który stosował kasową metodę rozliczeń, będzie miał obowiązek zapłacić podatek od tej sprzedaży do 25 stycznia 2013 r. W tym samym terminie podatnik X musiałby uregulować podatek, nawet gdyby nie otrzymał od swojego kontrahenta zapłaty, ponieważ w IV kwartale upływałby 90. dzień, licząc od dnia sprzedaży (wydania towaru lub wykonania usługi).

Według przepisów obowiązujących do końca 2012 r. brak płatności za dostarczony towar lub wykonaną usługę podatnikowi rozliczającemu się metodą kasową nie eliminował więc obowiązku zapłaty VAT należnego z tytułu wystawionej faktury. Takie rozwiązanie powodowało ograniczone zainteresowanie małych podatników stosowaniem kasowej metody rozliczeń VAT, szczególnie że nie mają oni zwykle możliwości skorzystania z finansowania zewnętrznego dla utrzymania płynności finansowej.

Wybór metody kasowej

Nowe regulacje art. 21 i 86 ustawy o VAT odnoszące się do rozliczania metodą kasową zaczęły obowiązywać z dniem 1 stycznia 2013 r. Co do zasady warunkiem skorzystania z metody kasowej jest zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody rozliczeń w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym podatnik będzie stosował tę metodę. Oznaczałoby to, że podatnik, który chciałby skorzystać z tej metody rozliczeń od 1 stycznia 2013 r., musiałby takie zawiadomienie złożyć do końca 2012 r. Ze względu na fakt, że nowelizacja została uchwalona dopiero w listopadzie 2012 r., ustawodawca dopuścił możliwość złożenia tego zawiadomienia w terminie do 15 stycznia 2013 r., jeżeli podatnik zamierza korzystać z kasowej metody od 1 stycznia 2013 r. (w tym samym terminie podatnicy, którzy dotychczas korzystali z tej metody, mogą z niej zrezygnować ze skutkiem od 1 stycznia 2013 r.).

Więcej na ten temat w Monitorze Księgowego - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA