REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać VAT metodą kasową od 1 stycznia 2013 r.

Grzegorz Gębka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2013 r. znowelizowane przepisy ustawy o VAT wprowadziły dla małych podatników dogodniejsze warunki korzystania z tzw. metody kasowej. Nowe przepisy sprawiają, że będzie to z pewnością bardziej atrakcyjna forma regulowania zobowiązań w podatku od towarów i usług.

Podatnicy, którzy nie korzystali dotychczas z kasowej metody rozliczeń, ale zamierzają to zrobić od 1 stycznia 2013 r., powinni jednak koniecznie pamiętać o poinformowaniu o tym naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej do 15 stycznia 2013 r.

REKLAMA

Metoda kasowa - tylko u małych podatników

Rozliczanie VAT usług metodą kasową nie jest nowością. Prawo do rozliczania się tą metodą mają jednak wyłącznie tzw. mali podatnicy (por. art. 2 pkt 25 ustawy o VAT), pod warunkiem że taki sposób rozliczeń wybiorą i zawiadomią o tym naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który podatnik będzie stosował tę metodę.

Kasową metodę rozliczeń mogą więc wybrać podatnicy*:

REKLAMA

• u których wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku w roku poprzednim nie przekroczyła równowartości 1 200 000 euro (w 2013 r. z metody kasowej mogą więc skorzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży brutto w 2012 r. nie przekroczyła 4 922 000 zł),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wynagradzani w formie prowizji (tj. podatnicy prowadzący przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, będący agentami, zleceniobiorcami lub innymi osobami świadczącymi usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu) - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w roku poprzednim równowartości 45 000 euro (w 2013 r. z metody kasowej mogą więc skorzystać podatnicy wynagradzani w formie prowizji, jeżeli wartość prowizji brutto uzyskanych w 2012 r. nie przekroczyła kwoty 185 000 zł).

Limity pozwalające zaliczyć podatnika do kategorii małych podatników uległy obniżeniu w stosunku do roku ubiegłego. Może to oznaczać, że część podatników utraci prawo do stosowania metody kasowej z dniem 1 stycznia 2013 r., albo tego prawa w 2013 r. nie uzyska. Biorąc jednak pod uwagę przewagę małych firm wśród podatników VAT, należy przyjąć, że prawo do stosowania kasowej metody obejmie dużą grupę podatników VAT.

Kasowa metoda rozliczeń (zarówno przed, jak i po nowelizacji) w uproszczeniu polega na tym, że podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku dopiero wówczas, gdy otrzyma od swojego kontrahenta zapłatę za dostarczony towar lub wykonaną usługę. Przed nowelizacją nie było mowy o całkowitym wykluczeniu obowiązku zapłaty VAT, gdy podatnik nie otrzyma zapłaty. Jeżeli podatnik zapłaty nie otrzymał w ciągu 90 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, to musiał podatek należny wykazać i odprowadzić do urzędu skarbowego.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Podatnik X, który rozliczał się w 2012 r. metodą kasową, sprzedał towar innemu podatnikowi VAT we wrześniu 2012 r. Kontrahent zapłacił za tę dostawę dopiero 60. dnia po otrzymaniu towaru, czyli w listopadzie 2012 r., pomimo że termin płatności z faktury wystawionej przez podatnika X został określony na 7 dni od momentu dostawy. Obowiązek podatkowy w tym przypadku powstał z momentem uzyskania przez podatnika X płatności od swojego kontrahenta. Podatnik X rozliczył VAT należny od tej dostawy w rozliczeniu za IV kwartał 2012 r., czyli w rozliczeniu za kwartał, w którym otrzymał zapłatę. Nie był zobowiązany do wykazania sprzedaży wykonanej we wrześniu w rozliczeniu za III kwartał, ponieważ zapłatę otrzymał w IV kwartale (podatnicy rozliczający się metodą kasową są bowiem zobowiązani do stosowania kwartalnych rozliczeń VAT należnego i naliczonego). W praktyce więc podatnik X, który stosował kasową metodę rozliczeń, będzie miał obowiązek zapłacić podatek od tej sprzedaży do 25 stycznia 2013 r. W tym samym terminie podatnik X musiałby uregulować podatek, nawet gdyby nie otrzymał od swojego kontrahenta zapłaty, ponieważ w IV kwartale upływałby 90. dzień, licząc od dnia sprzedaży (wydania towaru lub wykonania usługi).

Według przepisów obowiązujących do końca 2012 r. brak płatności za dostarczony towar lub wykonaną usługę podatnikowi rozliczającemu się metodą kasową nie eliminował więc obowiązku zapłaty VAT należnego z tytułu wystawionej faktury. Takie rozwiązanie powodowało ograniczone zainteresowanie małych podatników stosowaniem kasowej metody rozliczeń VAT, szczególnie że nie mają oni zwykle możliwości skorzystania z finansowania zewnętrznego dla utrzymania płynności finansowej.

Wybór metody kasowej

Nowe regulacje art. 21 i 86 ustawy o VAT odnoszące się do rozliczania metodą kasową zaczęły obowiązywać z dniem 1 stycznia 2013 r. Co do zasady warunkiem skorzystania z metody kasowej jest zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody rozliczeń w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym podatnik będzie stosował tę metodę. Oznaczałoby to, że podatnik, który chciałby skorzystać z tej metody rozliczeń od 1 stycznia 2013 r., musiałby takie zawiadomienie złożyć do końca 2012 r. Ze względu na fakt, że nowelizacja została uchwalona dopiero w listopadzie 2012 r., ustawodawca dopuścił możliwość złożenia tego zawiadomienia w terminie do 15 stycznia 2013 r., jeżeli podatnik zamierza korzystać z kasowej metody od 1 stycznia 2013 r. (w tym samym terminie podatnicy, którzy dotychczas korzystali z tej metody, mogą z niej zrezygnować ze skutkiem od 1 stycznia 2013 r.).

Więcej na ten temat w Monitorze Księgowego - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA