reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > VAT 2014 od samochodów osobowych - zmiany w odliczeniach

VAT 2014 od samochodów osobowych - zmiany w odliczeniach

Posiadanie firmowego samochodu jest koniecznością w dużej części firm, niekoniecznie transportowych. Dlatego też wielu przedsiębiorców mogą zainteresować planowane zmiany, związane z podatkiem VAT, które miałyby zacząć obowiązywać od 2014 roku.

O modyfikacje w kwestii VAT-u dyskutuje się już od dłuższego czasu, jednak dopiero w styczniu bieżącego roku Ministerstwo Finansów zwróciło się do Komisji Europejskiej o zgodę na wprowadzenie zmian w ograniczeniach.


Przede wszystkim modyfikacje miałyby dotyczyć podatku, który jest rozliczany przy zakupie lub leasingu samochodu osobowego. Przy takiej operacji przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć już nie 60, ale 50% całego podatku. Jednocześnie jednak, zwiększony został limit kwotowy takiego odliczenia - z 6000 do 8000 zł.


Także w dalszej eksploatacji kierowców firmowych aut czekają zmiany. W kwestii paliwa do samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności przedsiębiorca będzie miał prawo do odliczenia 50% podatku - obecnie nie ma możliwości odliczania VAT-u w takiej sytuacji. Jednocześnie jednak taką samą wielkość podatku - 50% - będzie należało rozliczać przy innych wydatkach na eksploatację samochodu - serwis, opony, płyny do spryskiwaczy, olej itp.W chwili obecnej w tej kwestii nie zastosowano ograniczeń i podatek VAT rozliczany jest w całości.


Należy tu zwrócić uwagę, że zmiany te będą dotyczyły wyłącznie samochodów osobowych - o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 ton. Przy zakupie i eksploatacji samochodów ciężarowych, (powyżej 3,5 ton) lub też specjalnych (np. wielozadaniowych, do przewozu więcej niż 10 osób łącznie z kierowcą czy służących do utrzymania czystości dróg) przedsiębiorca ma prawo odliczyć VAT w całości.


Zobacz: Wzrósł VAT na kawę latte i niektóre usługi

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

wfirma.pl

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama