REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie usług zakupionych od zagranicznego podmiotu

Lidia Rubińska
Lidia Rubińska

REKLAMA

Od rodzaju usługi zależy opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wiele polskich firm korzysta z usług doradczych świadczonych przez podmioty zagraniczne. Usługi takie podlegają opodatkowaniem podatkiem dochodowym. 

Aktualny stan prawny

 
Nierezydenci podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Polski.-art.3 ust.2 ustawy o CIT

REKLAMA


Generalna zasada wynikająca z art. 21 ust.2a ustawy o CIT stanowi, że podatek z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez podmiot zagraniczny przychodów z tytułu świadczeń doradczych,księgowych,badania rynku,usług prawnych,usług reklamowych,zarządzania i kontroli,przetwarzania danych,usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu,gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze ustala się w wysokości 20 proc. przychodów.


Przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu,których stroną jest Polska.

 
Należy wskazać, że opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym dotyczy tylko przychodów z tytułu świadczeń wymienionych ściśle w tym przepisie. Jeśli zagranicznemu podmiotowi zostaną wypłacone należności za usługi nie wymienione w powyższym przepisie to takie przychody nie będą podlegały opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

 
Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 
Spółka z o.o. mająca siedzibę w Polsce kupuje od zagranicznego podmiotu usługi doradcze w zakresie reklamy. Jak opodatkować uługi świadczone przez podmiot zagraniczny?

REKLAMA

 
W myśl art. 26 ust.1 i 3 ustawy o CIT m.in.osoby prawne, które dokonują wypłat należności z tytułu przychodów uzyskanych na terenie Polski przez nierezydentów mają obowiązek jako płatnicy pobierać w dniu wypłaty należności zryczałtowany podatek dochodowy.


Tak więc  podmiot, który dokonał wypłaty należności z tytułu zakupionej usługi doradczej jest obowiązany jako płatnik pobrać i  wpłacić w terminie do 7 dnia następnego miesiąca podatek do urzędu skarbowego właściwego dla opodatkowania osób zagranicznych w wysokości 20 proc.


Zastosowanie stawki podatku wynikajacej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku jest możliwe pod warunkiem gdy płatnikowi zostanie dostarczony certyfikat rezydencji w którym podatnik udokumentuje miejsce swojej siedziby.

 
Zobacz: VAT 2014 od samochodów osobowych - zmiany w odliczeniach

 


Obowiązki płatnika


Podmiot polski wypłacający należności podmiotowi zagranicznemu powinien:

REKLAMA


-złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla opodatkowania osób zagranicznych w terminie do końca pierwszego miesiąca roku nastepującego po roku podatkowym w którym powstał obowiązek zapłaty podatku ( a więc do końca stycznia gdy podatnik ma rok podatkowy zgodny z rokiem kalendarzowym ) roczną deklarację o uzyskanych przez osobę zagraniczną dochodach i o pobranym od tych dochodów podatku dochodowym CIT-10Z,


-przekazać zagranicznemu podmiotowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu dla opodatkowania osób zagranicznych informację IFT-2R w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym w którym dokonano wypłat,


-na pisemny wniosek podatnika przekazać w terminie 14 dni od złożenia tego wniosku podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu dla opodatkowania osób zagranicznych informację IFT-2.


Informacje IFT-2R sporządzają i  przekazują również podmioty,gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązane do poboru podatku.


Powyższe zasady poboru podatku mają zastosowanie jeżeli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania której stroną jest Polska wskazuje opodatkowanie wypłaconych należności w państwie w którym powstały.


Również powyższe zasady stosuje się, gdy podmiot zagraniczny nie dostarczy płatnikowi certyfikatu rezydencji lub gdy nie obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska.


Zobacz: Przedstawiciel podatkowy - kiedy jest konieczny?


Należność jako zysk przedsiębiorstwa


Przykład


Spółka z o.o. mająca siedzibę w Polsce zakupiła od firmy mającej siedzibę w Szwajcarii opinię prawną. Należności za  zakupioną usługę wypłaciła zagranicznej firmie spółka polska. Firma szwajcarska dostarczyła spółce polskiej certyfikat rezydencji. W jaki sposób należy odprowadzić do urzędu skarbowego podatek dochodowy?


W omawianym przypadku należy zastosować art.7 Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.


Z umowy wynika, że jeśli zagraniczne przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą za pośrednictwem zakładu to otrzymane należności za usługę są zyskiem przedsiębiorstwa.


W rozumieniu konwencji zakład oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Określenie zakład obejmuje w szczególności miejsce zarządu,filię, biuro,zakład fabryczny,warsztat.


Wobec tego otrzymany przychód z tytułu świadczonej usługi prawnej należy zaliczyc do zysków przedsiębiorstwa.


Według powyższego przepisu, jeżeli przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim umawiającym się państwie przez położony tam zakład to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane na terytorium tego państwa w którym jest zakład.


A więc skoro spółka polska posiada certyfikat rezydencji uzyskany od firmy szwajcarskiej to nie ma obowiązku pobierać podatku od należności wypłaconej tej firmie.

 
Zobacz: Faktura uproszczona - czy można ją wystawić konsumentowi?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA