REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie usług zakupionych od zagranicznego podmiotu

Lidia Rubińska
Lidia Rubińska

REKLAMA

Od rodzaju usługi zależy opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wiele polskich firm korzysta z usług doradczych świadczonych przez podmioty zagraniczne. Usługi takie podlegają opodatkowaniem podatkiem dochodowym. 

Aktualny stan prawny

 
Nierezydenci podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Polski.-art.3 ust.2 ustawy o CIT

REKLAMA


Generalna zasada wynikająca z art. 21 ust.2a ustawy o CIT stanowi, że podatek z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez podmiot zagraniczny przychodów z tytułu świadczeń doradczych,księgowych,badania rynku,usług prawnych,usług reklamowych,zarządzania i kontroli,przetwarzania danych,usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu,gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze ustala się w wysokości 20 proc. przychodów.


Przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu,których stroną jest Polska.

 
Należy wskazać, że opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym dotyczy tylko przychodów z tytułu świadczeń wymienionych ściśle w tym przepisie. Jeśli zagranicznemu podmiotowi zostaną wypłacone należności za usługi nie wymienione w powyższym przepisie to takie przychody nie będą podlegały opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

 
Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 
Spółka z o.o. mająca siedzibę w Polsce kupuje od zagranicznego podmiotu usługi doradcze w zakresie reklamy. Jak opodatkować uługi świadczone przez podmiot zagraniczny?

REKLAMA

 
W myśl art. 26 ust.1 i 3 ustawy o CIT m.in.osoby prawne, które dokonują wypłat należności z tytułu przychodów uzyskanych na terenie Polski przez nierezydentów mają obowiązek jako płatnicy pobierać w dniu wypłaty należności zryczałtowany podatek dochodowy.


Tak więc  podmiot, który dokonał wypłaty należności z tytułu zakupionej usługi doradczej jest obowiązany jako płatnik pobrać i  wpłacić w terminie do 7 dnia następnego miesiąca podatek do urzędu skarbowego właściwego dla opodatkowania osób zagranicznych w wysokości 20 proc.


Zastosowanie stawki podatku wynikajacej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku jest możliwe pod warunkiem gdy płatnikowi zostanie dostarczony certyfikat rezydencji w którym podatnik udokumentuje miejsce swojej siedziby.

 
Zobacz: VAT 2014 od samochodów osobowych - zmiany w odliczeniach

 


Obowiązki płatnika


Podmiot polski wypłacający należności podmiotowi zagranicznemu powinien:

REKLAMA


-złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla opodatkowania osób zagranicznych w terminie do końca pierwszego miesiąca roku nastepującego po roku podatkowym w którym powstał obowiązek zapłaty podatku ( a więc do końca stycznia gdy podatnik ma rok podatkowy zgodny z rokiem kalendarzowym ) roczną deklarację o uzyskanych przez osobę zagraniczną dochodach i o pobranym od tych dochodów podatku dochodowym CIT-10Z,


-przekazać zagranicznemu podmiotowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu dla opodatkowania osób zagranicznych informację IFT-2R w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym w którym dokonano wypłat,


-na pisemny wniosek podatnika przekazać w terminie 14 dni od złożenia tego wniosku podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu dla opodatkowania osób zagranicznych informację IFT-2.


Informacje IFT-2R sporządzają i  przekazują również podmioty,gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązane do poboru podatku.


Powyższe zasady poboru podatku mają zastosowanie jeżeli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania której stroną jest Polska wskazuje opodatkowanie wypłaconych należności w państwie w którym powstały.


Również powyższe zasady stosuje się, gdy podmiot zagraniczny nie dostarczy płatnikowi certyfikatu rezydencji lub gdy nie obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska.


Zobacz: Przedstawiciel podatkowy - kiedy jest konieczny?


Należność jako zysk przedsiębiorstwa


Przykład


Spółka z o.o. mająca siedzibę w Polsce zakupiła od firmy mającej siedzibę w Szwajcarii opinię prawną. Należności za  zakupioną usługę wypłaciła zagranicznej firmie spółka polska. Firma szwajcarska dostarczyła spółce polskiej certyfikat rezydencji. W jaki sposób należy odprowadzić do urzędu skarbowego podatek dochodowy?


W omawianym przypadku należy zastosować art.7 Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.


Z umowy wynika, że jeśli zagraniczne przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą za pośrednictwem zakładu to otrzymane należności za usługę są zyskiem przedsiębiorstwa.


W rozumieniu konwencji zakład oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Określenie zakład obejmuje w szczególności miejsce zarządu,filię, biuro,zakład fabryczny,warsztat.


Wobec tego otrzymany przychód z tytułu świadczonej usługi prawnej należy zaliczyc do zysków przedsiębiorstwa.


Według powyższego przepisu, jeżeli przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim umawiającym się państwie przez położony tam zakład to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane na terytorium tego państwa w którym jest zakład.


A więc skoro spółka polska posiada certyfikat rezydencji uzyskany od firmy szwajcarskiej to nie ma obowiązku pobierać podatku od należności wypłaconej tej firmie.

 
Zobacz: Faktura uproszczona - czy można ją wystawić konsumentowi?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA