reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Faktura uproszczona - czy można ją wystawić konsumentowi?

Faktura uproszczona - czy można ją wystawić konsumentowi?

Przedsiębiorca nie może wystawić faktury uproszczonej, jeśli nabywcą jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Konsument może zażądać, aby wystawić mu fakturę zwykłą.

W obrocie gospodarczym dokumentująca transakcję sprzedaży faktura pojawia się przede wszystkim w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami. Jej wystawienie należy do obowiązków podatników - stanowi ona dla nich podstawę do rozliczeń podatku od towarów i usług. Inaczej jest w przypadku, gdy nabywcą jest konsument. Ponieważ to na nim, jako na ostatecznym odbiorcy towaru bądź usługi, spoczywa cały ciężar poniesienia kosztu podatku VAT, nie rozlicza on tego podatku, a co za tym idzie, wystarczy, aby sprzedaż na jego rzeczy była potwierdzona paragonem.

 
Brak obowiązku wystawiania faktury osobie nieprowadzącej działalności nie oznacza jednak zakazu wystawiania. Konsument może uzyskać potwierdzenie zakupu w postaci faktury, o ile wyrazi taką chęć.


Zobacz: Likwidacja firmy a rozliczenie podatków


Elementy faktury uproszczonej

 
Od tego roku umożliwiono przedsiębiorcom wystawianie faktur w uproszczonej formie dla transakcji opiewających na niewielkie wartości, tj. gdy kwota należności ogółem nie przekroczy 450 zł lub 100 euro, w przypadku, kiedy wartości podane na fakturze będą wyrażone w euro.


Faktura uproszczona budową przypomina paragon fiskalny. Zawiera ona tylko niektóre z danych pojawiających się na zwykłej fakturze. Co istotnie jednak, te wybiórcze dane muszą umożliwiać określenie kwoty podatku dla poszczególnych stawek. Przedsiębiorca nie musi umieszczać na niej przede wszystkim danych nabywcy oraz informacji dotyczących rodzaju i ilości sprzedawanego towaru bądź zakresu świadczonej usługi. Kolejnymi zbędnymi elementami są:

-        cena jednostkowa netto,

-        wartość sprzedaży netto,

-        stawka podatku,

-        suma wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną z VAT,

-        kwota podatku od sumy wartości netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek VAT.

 
Zobacz: Jak zgłosić zastrzeżenia do kontroli fiskusa?


Nowa możliwość uproszczenia danych na fakturze nie dla wszystkich


Co ważne jednak, wybór formy faktury - pełnej lub uproszczonej, gdy spełnia warunek limitu kwoty, na który jest wystawiona - zarezerwowany jest tylko dla transakcji dokonywanych pomiędzy firmami. Takiego wyboru przedsiębiorca nie ma w przypadku świadczenia sprzedaży na rzecz osób, które nie prowadzą własnej działalności. Jeśli konsument wyrazi chęć otrzymania potwierdzenia zakupu w formie faktury, musi to być dokument sporządzony w pełnej wersji.


Brak możliwości wystawienia faktury uproszczonej osobie nie prowadzącej firmy można umotywować tym, iż osobie takiej przysługuje prawo do ubiegania się o zwrot części podatku VAT z tytułu ulgi budowlanej. Dla prawidłowego obliczenia zwrotu wymagane jest zatem, aby faktura za zakup materiałów budowlanych do budowy lub remontu mieszkania czy domu, zawierała pełną gamę istotnych informacji.

 
Zobacz: Kiedy ubezpieczenie na życie pracownika może zmniejszyć podatek?

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Taxways
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

M&M Księgi Rachunkowe

M&M Księgi Rachunkowe to nie tylko profesjonalna obsługa księgowo-podatkowa dla firm, a realne wsparcie biznesu na różnych płaszczyznach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama