REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura uproszczona - czy można ją wystawić konsumentowi?

Katarzyna Miazek
Katarzyna Miazek
Katarzyna Więsik

REKLAMA

Przedsiębiorca nie może wystawić faktury uproszczonej, jeśli nabywcą jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Konsument może zażądać, aby wystawić mu fakturę zwykłą.

W obrocie gospodarczym dokumentująca transakcję sprzedaży faktura pojawia się przede wszystkim w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami. Jej wystawienie należy do obowiązków podatników - stanowi ona dla nich podstawę do rozliczeń podatku od towarów i usług. Inaczej jest w przypadku, gdy nabywcą jest konsument. Ponieważ to na nim, jako na ostatecznym odbiorcy towaru bądź usługi, spoczywa cały ciężar poniesienia kosztu podatku VAT, nie rozlicza on tego podatku, a co za tym idzie, wystarczy, aby sprzedaż na jego rzeczy była potwierdzona paragonem.

REKLAMA

 
Brak obowiązku wystawiania faktury osobie nieprowadzącej działalności nie oznacza jednak zakazu wystawiania. Konsument może uzyskać potwierdzenie zakupu w postaci faktury, o ile wyrazi taką chęć.


Zobacz: Likwidacja firmy a rozliczenie podatków


Elementy faktury uproszczonej

REKLAMA

 
Od tego roku umożliwiono przedsiębiorcom wystawianie faktur w uproszczonej formie dla transakcji opiewających na niewielkie wartości, tj. gdy kwota należności ogółem nie przekroczy 450 zł lub 100 euro, w przypadku, kiedy wartości podane na fakturze będą wyrażone w euro.


Faktura uproszczona budową przypomina paragon fiskalny. Zawiera ona tylko niektóre z danych pojawiających się na zwykłej fakturze. Co istotnie jednak, te wybiórcze dane muszą umożliwiać określenie kwoty podatku dla poszczególnych stawek. Przedsiębiorca nie musi umieszczać na niej przede wszystkim danych nabywcy oraz informacji dotyczących rodzaju i ilości sprzedawanego towaru bądź zakresu świadczonej usługi. Kolejnymi zbędnymi elementami są:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

-        cena jednostkowa netto,

-        wartość sprzedaży netto,

-        stawka podatku,

-        suma wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną z VAT,

-        kwota podatku od sumy wartości netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek VAT.

 
Zobacz: Jak zgłosić zastrzeżenia do kontroli fiskusa?


Nowa możliwość uproszczenia danych na fakturze nie dla wszystkich

REKLAMA


Co ważne jednak, wybór formy faktury - pełnej lub uproszczonej, gdy spełnia warunek limitu kwoty, na który jest wystawiona - zarezerwowany jest tylko dla transakcji dokonywanych pomiędzy firmami. Takiego wyboru przedsiębiorca nie ma w przypadku świadczenia sprzedaży na rzecz osób, które nie prowadzą własnej działalności. Jeśli konsument wyrazi chęć otrzymania potwierdzenia zakupu w formie faktury, musi to być dokument sporządzony w pełnej wersji.


Brak możliwości wystawienia faktury uproszczonej osobie nie prowadzącej firmy można umotywować tym, iż osobie takiej przysługuje prawo do ubiegania się o zwrot części podatku VAT z tytułu ulgi budowlanej. Dla prawidłowego obliczenia zwrotu wymagane jest zatem, aby faktura za zakup materiałów budowlanych do budowy lub remontu mieszkania czy domu, zawierała pełną gamę istotnych informacji.

 
Zobacz: Kiedy ubezpieczenie na życie pracownika może zmniejszyć podatek?

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA