reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Ewidencjonowanie opłat bankowych - wystarczy tylko wyciąg?

Ewidencjonowanie opłat bankowych - wystarczy tylko wyciąg?

Przedsiębiorca, który posiada (praktycznie niezbędny w obecnych czasach) rachunek bankowy, może zastanawiać się, czy ma prawo i - jeżeli tak - to w jaki sposób, zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatki związane z prowadzeniem konta w banku. Odpowiedź jest twierdząca - oczywiście w sytuacji, gdy operacje wykonywane za pomocą danego rachunku bankowego są związane z prowadzoną działalnością (art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jakie operacje można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

 
Posiadanie rachunku generuje różnorodne opłaty na rzecz banku, związane przede wszystkim z założeniem oraz utrzymaniem konta oraz z dokonywaniem za jego pośrednictwem przelewów. W związku z tym, iż katalog różnego rodzaju należności, jakie obecnie na swoich klientów nakłada większość banków, jest bardzo szeroki, do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca zaliczyć może praktycznie każdą z nich. Mogą to być zarówno prowizja za prowadzenie rachunku, czy też za wykonanie przelewu przez właściciela rachunku, jak też opłaty za karty bankomatowe oraz wypłatę gotówki w placówce innego banku.


Co ważne, wydatki poniesione z tytułu posiadania rachunku bankowego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w pełnej wysokości.


Zobacz: Więcej informacji na paragonach od października

 


Czy wystarczy wyciąg bankowy?


Zgodnie z par. 13 pkt 4 rozporządzenia w sprawie prowadzenia księgi, dowodem księgowym są m.in. dowody opłat pocztowych i bankowych. Rodzajem takiego dowodu jest wyciąg bankowy, który najczęściej stanowi podstawę do zaksięgowania omawianych wydatków.


Warto zaznaczyć, iż równoważnymi dowodami są wyciągi bankowe drukowane przez bank, jak i te pobrane i wydrukowane przez przedsiębiorcę z systemu bankowości elektronicznej. Spowodowane jest to faktem, iż bez względu na formę, wystawcą takiego dokumentu zawsze jest bank.


Zobacz: Koszty bez faktury - kiedy nie jest potrzebna faktura lub rachunek?

 

 
Jak zaksięgować opłaty bankowe?


Wydatki związane z prowadzeniem rachunku bankowego przedsiębiorca powinien wykazać w kolumnie 13 (“Pozostałe wydatki”) księgi przychodów i rozchodów. Co ważne, prawo do potrącenia takiego kosztu, zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przysługuje tylko w tym roku podatkowym, w którym został on poniesiony.


Niezależnie od stosowanej przez przedsiębiorcę metody ewidencjonowania kosztów w KPiR, za dzień poniesienia kosztu powinien on przyjąć dzień wystawienia faktury (rachunku) bądź innego dowodu stanowiącego podstawę do ujęcia kosztu (art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

 
W związku z powyższym, o momencie zaksięgowania ww. kosztów decydować będzie data wystawienia wyciągu bankowego. Co ważne, przedsiębiorca nie powinien księgować każdej operacji z osobna pod datą jej fizycznego naliczenia przez bank, ale przez zsumowanie wszystkich i wpisanie łącznej wartości pod datą wystawienia wyciągu bankowego.

 
Zobacz: Firma w mieszkaniu to także koszty podatkowe

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

wfirma.pl

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kioskprawny.pl

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama