Obowiązek posiadania rachunku bankowego przez przedsiębiorcę
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek przedsiębiorcy
Obowiązek posiadania rachunku bankowego przez wszystkich przedsiębiorców obowiązuje od 1 stycznia 2001 roku.
REKLAMA
Zgodnie z art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.
Ważnym jest również fakt, że płatność ta musi być związana z działalnością gospodarczą przedsiębiorcy.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Przejrzystość finansów przedsiębiorcy
Celem przywołanej normy jest zapewnienie większej przejrzystości finansów prowadzonych przez przedsiębiorców. Przejrzystość ta ma istotne znaczenie szczególnie w prawie podatkowym. Rozliczanie się poprzez rachunek bankowy ogranicza możliwość uchylenia się od płacenia podatków poprzez ukrywanie uzyskiwanych obrotów. Przejrzystość finansowa firmy ma również istotne znaczenie w przypadku postępowań karnych, m.in. w przypadku oskarżeń o pranie brudnych pieniędzy.
Kto nie musi posiadać rachunku bankowego?
REKLAMA
Obowiązek posiadania rachunku bankowego nie dotyczy jednak wszystkich przedsiębiorców. Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, które w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wybrały zryczałtowaną formę opodatkowania, nie mają obowiązku posiadania rachunku bankowego.
Powyższa reguła odnosi się również do jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, np. spółki cywilnej, której wspólnicy korzystają z jednej ze zryczałtowanych form opodatkowania.
Oznacza to, że przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie karty podatkowej oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych są zwolnieni z obowiązku posiadania rachunku bankowego. Ryczałtowcy mogą wpłacać podatek bezpośrednio na konto urzędu skarbowego.
Zobacz: Startup - jak zacząć?
Obligatoryjne posiadania rachunku bankowego
Przedsiębiorca musi obligatoryjnie posiadać rachunek bankowy przy :
1. rozliczeń pomiędzy przedsiębiorcami przy przekroczeniu określonych limitów (15 000 euro) - wspomniany powyżej art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej
2. przekazania składek przez płatnika do ZUS (z wyjątkiem osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej)
3. zapłat związanych z działalnością gospodarczą podatków dokonywanych przez prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów
4. otrzymania zwrotów w zakresie podatku od towarów i usług.
Zobacz: Czwarta ustawa deregulacyjna
REKLAMA
REKLAMA