REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT 2013. Rewolucja w VAT od lipca 2013

Beata Tomaszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w VAT od lipca 2013. Rok 2013 przyniósł wiele zmian w podatku VAT, lecz to nie koniec rewolucji. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić kolejne zmiany w ustawie, które mają wejść w życie z dniem 1 lipca 2013r. Najważniejszą z nich jest pociągnięcie do odpowiedzialności nabywcy za nie wpłacenie podatku VAT przez sprzedawcę wyrobów stalowych, paliw oraz złota.

 Odpowiedzialność podatkowa nabywcy w szczególnych przypadkach

REKLAMA

 
Zgodnie z projektem ustawy przedsiębiorca, na rzecz którego dokonano dostawy wyrobów stalowych, paliw oraz złota, będzie solidarnie odpowiedzialny wraz ze sprzedawcą za zaleglości podatkowe wynikające z nie wpłacenia na rachunek urzędu skarbowego w terminie podatku, w części proporcjonalnie przypadającej na dostawę tych towarów.

REKLAMA


Nowy przepis będzie uderzał w nabywców, którzy w momencie dokonywania zakupów wiedzieli lub mieli uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że wartość podatku przypadająca na daną dostawę nie została lub nie zostanie wpłacona na rachunek urzędu skarbowego przez sprzedawcę. Natomiast za uzasadnione podstawy uważa się szczególne okoliczności towarzyszące transakcji. Wzmożoną czujność powinna wzbudzić w szczególności zbyt niska cena w stosunku do wartości rynkowej. Przedsiębiorca może obalić powyższe założenie jeżeli wykaże, że te szczególne okoliczności nie wiążą się z nie wpłaceniem podatku przez sprzedawcę.


Skala nadużyć w podatku VAT rośnie praktycznie we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym państwa sukcesywnie wprowadzają środki umożliwiające zwalczanie tych nadużyć, w tym efektywnie zaczynają korzystać z takich rozwiązań jak np. instytucja odpowiedzialności solidarnej.


Projektowane zmiany mają na celu zwiększyć skuteczność walki z oszustami, którzy stosują nieuczciwą konkurencję i uczestniczą w procederze wyłudzeń podatkowych. Zdaniem Ministerstwa Finansów przepisy są tak skonstruowane, aby uczciwi podatnicy nigdy nie zostali obciążeni odpowiedzialnością za oszustwa podatkowe przestępców.


Zobacz: Zwolnienie z VAT a kasa fiskalna

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Obowiązek składania deklaracji miesięcznych


W projekcie zmian wprowadzono również ograniczenie możliwości składania deklaracji za okresy kwartalne podatnikom, którzy dokonują dostaw wyrobów stalowych, paliw oraz złota. Jeżeli wartość sprzedaży netto w danym miesiącu przekroczy kwotę 10.000 zł to będą musieli zacząć rozliczać się miesięcznie. Wyłączenie ze składania deklaracji kwartalnych obowiązywałoby przez 4 kolejne kwartały.


Zmiany w Ordynacji podatkowej w związku z ustanowieniem odpowiedzialności podatkowej nabywcy


W związku z proponowanymi zmianami, w Ordynacji podatkowej znajdą się również nowe zapisy. Podatnik ma odpowiadać solidarnie całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe dostawcy towarów w części, która dotyczy dokonanych przez niego zakupów. Do ustanowionego zobowiązania do zapłaty nie będą jednak doliczane odsetki za zwłokę (naliczone w okresie przed wydaniem decyzji orzekającej odpowiedzialność) oraz koszty egzekucyjne związane z ich egzekwowaniem.

 
Zobacz: VAT 2014 od samochodów osobowych - zmiany w odliczeniach

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA