reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > VAT 2013. Rewolucja w VAT od lipca 2013

VAT 2013. Rewolucja w VAT od lipca 2013

Zmiany w VAT od lipca 2013. Rok 2013 przyniósł wiele zmian w podatku VAT, lecz to nie koniec rewolucji. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić kolejne zmiany w ustawie, które mają wejść w życie z dniem 1 lipca 2013r. Najważniejszą z nich jest pociągnięcie do odpowiedzialności nabywcy za nie wpłacenie podatku VAT przez sprzedawcę wyrobów stalowych, paliw oraz złota.

 Odpowiedzialność podatkowa nabywcy w szczególnych przypadkach

 
Zgodnie z projektem ustawy przedsiębiorca, na rzecz którego dokonano dostawy wyrobów stalowych, paliw oraz złota, będzie solidarnie odpowiedzialny wraz ze sprzedawcą za zaleglości podatkowe wynikające z nie wpłacenia na rachunek urzędu skarbowego w terminie podatku, w części proporcjonalnie przypadającej na dostawę tych towarów.


Nowy przepis będzie uderzał w nabywców, którzy w momencie dokonywania zakupów wiedzieli lub mieli uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że wartość podatku przypadająca na daną dostawę nie została lub nie zostanie wpłacona na rachunek urzędu skarbowego przez sprzedawcę. Natomiast za uzasadnione podstawy uważa się szczególne okoliczności towarzyszące transakcji. Wzmożoną czujność powinna wzbudzić w szczególności zbyt niska cena w stosunku do wartości rynkowej. Przedsiębiorca może obalić powyższe założenie jeżeli wykaże, że te szczególne okoliczności nie wiążą się z nie wpłaceniem podatku przez sprzedawcę.


Skala nadużyć w podatku VAT rośnie praktycznie we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym państwa sukcesywnie wprowadzają środki umożliwiające zwalczanie tych nadużyć, w tym efektywnie zaczynają korzystać z takich rozwiązań jak np. instytucja odpowiedzialności solidarnej.


Projektowane zmiany mają na celu zwiększyć skuteczność walki z oszustami, którzy stosują nieuczciwą konkurencję i uczestniczą w procederze wyłudzeń podatkowych. Zdaniem Ministerstwa Finansów przepisy są tak skonstruowane, aby uczciwi podatnicy nigdy nie zostali obciążeni odpowiedzialnością za oszustwa podatkowe przestępców.


Zobacz: Zwolnienie z VAT a kasa fiskalna


Obowiązek składania deklaracji miesięcznych


W projekcie zmian wprowadzono również ograniczenie możliwości składania deklaracji za okresy kwartalne podatnikom, którzy dokonują dostaw wyrobów stalowych, paliw oraz złota. Jeżeli wartość sprzedaży netto w danym miesiącu przekroczy kwotę 10.000 zł to będą musieli zacząć rozliczać się miesięcznie. Wyłączenie ze składania deklaracji kwartalnych obowiązywałoby przez 4 kolejne kwartały.


Zmiany w Ordynacji podatkowej w związku z ustanowieniem odpowiedzialności podatkowej nabywcy


W związku z proponowanymi zmianami, w Ordynacji podatkowej znajdą się również nowe zapisy. Podatnik ma odpowiadać solidarnie całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe dostawcy towarów w części, która dotyczy dokonanych przez niego zakupów. Do ustanowionego zobowiązania do zapłaty nie będą jednak doliczane odsetki za zwłokę (naliczone w okresie przed wydaniem decyzji orzekającej odpowiedzialność) oraz koszty egzekucyjne związane z ich egzekwowaniem.

 
Zobacz: VAT 2014 od samochodów osobowych - zmiany w odliczeniach

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

wfirma.pl

Zdjęcia


Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama