VAT 2013. Rewolucja w VAT od lipca 2013
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedzialność podatkowa nabywcy w szczególnych przypadkach
REKLAMA
Zgodnie z projektem ustawy przedsiębiorca, na rzecz którego dokonano dostawy wyrobów stalowych, paliw oraz złota, będzie solidarnie odpowiedzialny wraz ze sprzedawcą za zaleglości podatkowe wynikające z nie wpłacenia na rachunek urzędu skarbowego w terminie podatku, w części proporcjonalnie przypadającej na dostawę tych towarów.
REKLAMA
Nowy przepis będzie uderzał w nabywców, którzy w momencie dokonywania zakupów wiedzieli lub mieli uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że wartość podatku przypadająca na daną dostawę nie została lub nie zostanie wpłacona na rachunek urzędu skarbowego przez sprzedawcę. Natomiast za uzasadnione podstawy uważa się szczególne okoliczności towarzyszące transakcji. Wzmożoną czujność powinna wzbudzić w szczególności zbyt niska cena w stosunku do wartości rynkowej. Przedsiębiorca może obalić powyższe założenie jeżeli wykaże, że te szczególne okoliczności nie wiążą się z nie wpłaceniem podatku przez sprzedawcę.
Skala nadużyć w podatku VAT rośnie praktycznie we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym państwa sukcesywnie wprowadzają środki umożliwiające zwalczanie tych nadużyć, w tym efektywnie zaczynają korzystać z takich rozwiązań jak np. instytucja odpowiedzialności solidarnej.
Projektowane zmiany mają na celu zwiększyć skuteczność walki z oszustami, którzy stosują nieuczciwą konkurencję i uczestniczą w procederze wyłudzeń podatkowych. Zdaniem Ministerstwa Finansów przepisy są tak skonstruowane, aby uczciwi podatnicy nigdy nie zostali obciążeni odpowiedzialnością za oszustwa podatkowe przestępców.
Zobacz: Zwolnienie z VAT a kasa fiskalna
Obowiązek składania deklaracji miesięcznych
W projekcie zmian wprowadzono również ograniczenie możliwości składania deklaracji za okresy kwartalne podatnikom, którzy dokonują dostaw wyrobów stalowych, paliw oraz złota. Jeżeli wartość sprzedaży netto w danym miesiącu przekroczy kwotę 10.000 zł to będą musieli zacząć rozliczać się miesięcznie. Wyłączenie ze składania deklaracji kwartalnych obowiązywałoby przez 4 kolejne kwartały.
Zmiany w Ordynacji podatkowej w związku z ustanowieniem odpowiedzialności podatkowej nabywcy
W związku z proponowanymi zmianami, w Ordynacji podatkowej znajdą się również nowe zapisy. Podatnik ma odpowiadać solidarnie całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe dostawcy towarów w części, która dotyczy dokonanych przez niego zakupów. Do ustanowionego zobowiązania do zapłaty nie będą jednak doliczane odsetki za zwłokę (naliczone w okresie przed wydaniem decyzji orzekającej odpowiedzialność) oraz koszty egzekucyjne związane z ich egzekwowaniem.
Zobacz: VAT 2014 od samochodów osobowych - zmiany w odliczeniach
REKLAMA
REKLAMA