REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi kosmetologa mogą być zwolnione z VAT

Ewa Sławińska

REKLAMA

Kosmetologię można zaliczyć do tzw. innych zawodów medycznych. Jednak prawo do zwolnienia z VAT usług wykonywanych przez kosmetologa zależy od tego, czy świadczone przez niego usługi są bezsprzecznie związane z celami terapeutycznymi (profilaktyką i ochroną zdrowia). Nie korzystają ze zwolnienia z VAT usługi kosmetologa, które są podejmowane w celach estetycznych.

 

REKLAMA

Poniżej fragment stanowiska MF w tej sprawie. Pełna treść interpretacji jest dostępna wraz z bieżącym numerem Mk na www.mk.infor.pl.

(...) Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni z wykształcenia jest kosmetologiem. Prowadzi gabinet kosmetyczny, w którym świadczy m.in. usługi w zakresie opieki zdrowotnej typu:

• leczniczy pedicure stóp, obejmujący specjalistyczne zabiegi podologiczne u osób z chorobami przemiany materii, tzw. stopa cukrzycowa, zabiegi związane z dolegliwościami stóp typu odciski, rozpadliny na piętach, zabiegi związane z dolegliwościami paznokci typu wrastające paznokcie, stany zapalne paznokci, grzybicze paznokcie,

• zabiegi lecznicze twarzy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• specjalistyczne peelingi,

• zabiegi laserowe (zamykanie naczynek, usuwanie włókniaków, brodawek płaskich, korekta blizn, leczenie trądziku, leczenie przebarwień pozapalnych, likwidacja rumienia posłonecznego).

REKLAMA

Zgodnie z definicją podologii jest to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem chorób, leczeniem (także chirurgicznym) stopy i stawu skokowo-goleniowego. Z zabiegów podologicznych przede wszystkim korzystać powinni pacjenci ograniczeni ruchowo, dotknięci chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca, reumatyzm), pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (halluksy, palce krogulcze), z dolegliwościami na stopach, tj.: odciski, modzele, brodawki, wrastające czy grzybicze paznokcie, pocące się stopy, rozpadliny na piętach.

Analizując przedmiotowy stan faktyczny w kontekście powyższych uregulowań i ustaleń, należy podkreślić, iż z wniosku nie wynika, że świadczone przez Wnioskodawczynię usługi spełniają podstawowy warunek umożliwiający zastosowanie zwolnienia od podatku, tj. czy ich bezpośrednim celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia.

 

Zatem zabiegi, których nie można uznać za ściśle związane z opieką medyczną, szczególnie mające na celu poprawę wyglądu, względy estetyczne (np. usuwanie brodawek), muszą - biorąc pod uwagę nadrzędną zasadę, że każdy przepis stanowiący zwolnienie od podatku VAT należy interpretować ściśle - zostać wyłączone z zakresu stosowania art. 43 ust. 19 lit. c ustawy i w związku z tym nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Jedynie w sytuacji gdy wykonywane przez Wnioskodawczynię usługi wskazane we wniosku są usługami bezsprzecznie mającymi na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia, będą podlegały zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy, jako usługi w zakresie opieki medycznej, wykonywane przez osobę wykonującą inny zawód medyczny, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, a więc osoby legitymujące się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny (kosmetolog). (...)

Interpretacja indywidualna z 23 sierpnia 2011 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, nr IPTPP1/443-231/11-2/MW

Od redakcji:

Od 1 stycznia 2011 r. o zwolnieniu z VAT usług związanych z ochroną zdrowia decyduje zarówno status podmiotu wykonującego te usługi, jak i cel świadczonych usług. Zwolnione z VAT mogą być tylko usługi podejmowane w bezsprzecznie terapeutycznym charakterze, świadczone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Zabiegi lecznicze podejmowane w celach estetycznych nie korzystają więc ze zwolnienia z VAT. Jednocześnie nie można nie zauważyć, że organy podatkowe, podatnicy, a przede wszystkim usługobiorcy tych usług mogą się różnić w ocenie, czy podejmowany zabieg ma wymiar estetyczny czy zdrowotny. Należy jednak mieć świadomość, że organy podatkowe mogą zakwestionować zwolnienie z VAT usług zdrowotnych, jeżeli uznają je za usługi estetyczne. Dlatego też zwolnienie z VAT w takich przypadkach należy stosować z dużą ostrożnością, z zaleceniem dokładnego udokumentowania terapeutycznego celu świadczonej usługi.

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA