REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi kosmetologa mogą być zwolnione z VAT

Ewa Sławińska

REKLAMA

Kosmetologię można zaliczyć do tzw. innych zawodów medycznych. Jednak prawo do zwolnienia z VAT usług wykonywanych przez kosmetologa zależy od tego, czy świadczone przez niego usługi są bezsprzecznie związane z celami terapeutycznymi (profilaktyką i ochroną zdrowia). Nie korzystają ze zwolnienia z VAT usługi kosmetologa, które są podejmowane w celach estetycznych.

 

REKLAMA

Poniżej fragment stanowiska MF w tej sprawie. Pełna treść interpretacji jest dostępna wraz z bieżącym numerem Mk na www.mk.infor.pl.

(...) Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni z wykształcenia jest kosmetologiem. Prowadzi gabinet kosmetyczny, w którym świadczy m.in. usługi w zakresie opieki zdrowotnej typu:

• leczniczy pedicure stóp, obejmujący specjalistyczne zabiegi podologiczne u osób z chorobami przemiany materii, tzw. stopa cukrzycowa, zabiegi związane z dolegliwościami stóp typu odciski, rozpadliny na piętach, zabiegi związane z dolegliwościami paznokci typu wrastające paznokcie, stany zapalne paznokci, grzybicze paznokcie,

• zabiegi lecznicze twarzy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• specjalistyczne peelingi,

• zabiegi laserowe (zamykanie naczynek, usuwanie włókniaków, brodawek płaskich, korekta blizn, leczenie trądziku, leczenie przebarwień pozapalnych, likwidacja rumienia posłonecznego).

REKLAMA

Zgodnie z definicją podologii jest to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem chorób, leczeniem (także chirurgicznym) stopy i stawu skokowo-goleniowego. Z zabiegów podologicznych przede wszystkim korzystać powinni pacjenci ograniczeni ruchowo, dotknięci chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca, reumatyzm), pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (halluksy, palce krogulcze), z dolegliwościami na stopach, tj.: odciski, modzele, brodawki, wrastające czy grzybicze paznokcie, pocące się stopy, rozpadliny na piętach.

Analizując przedmiotowy stan faktyczny w kontekście powyższych uregulowań i ustaleń, należy podkreślić, iż z wniosku nie wynika, że świadczone przez Wnioskodawczynię usługi spełniają podstawowy warunek umożliwiający zastosowanie zwolnienia od podatku, tj. czy ich bezpośrednim celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia.

 

Zatem zabiegi, których nie można uznać za ściśle związane z opieką medyczną, szczególnie mające na celu poprawę wyglądu, względy estetyczne (np. usuwanie brodawek), muszą - biorąc pod uwagę nadrzędną zasadę, że każdy przepis stanowiący zwolnienie od podatku VAT należy interpretować ściśle - zostać wyłączone z zakresu stosowania art. 43 ust. 19 lit. c ustawy i w związku z tym nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Jedynie w sytuacji gdy wykonywane przez Wnioskodawczynię usługi wskazane we wniosku są usługami bezsprzecznie mającymi na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia, będą podlegały zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy, jako usługi w zakresie opieki medycznej, wykonywane przez osobę wykonującą inny zawód medyczny, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, a więc osoby legitymujące się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny (kosmetolog). (...)

Interpretacja indywidualna z 23 sierpnia 2011 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, nr IPTPP1/443-231/11-2/MW

Od redakcji:

Od 1 stycznia 2011 r. o zwolnieniu z VAT usług związanych z ochroną zdrowia decyduje zarówno status podmiotu wykonującego te usługi, jak i cel świadczonych usług. Zwolnione z VAT mogą być tylko usługi podejmowane w bezsprzecznie terapeutycznym charakterze, świadczone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Zabiegi lecznicze podejmowane w celach estetycznych nie korzystają więc ze zwolnienia z VAT. Jednocześnie nie można nie zauważyć, że organy podatkowe, podatnicy, a przede wszystkim usługobiorcy tych usług mogą się różnić w ocenie, czy podejmowany zabieg ma wymiar estetyczny czy zdrowotny. Należy jednak mieć świadomość, że organy podatkowe mogą zakwestionować zwolnienie z VAT usług zdrowotnych, jeżeli uznają je za usługi estetyczne. Dlatego też zwolnienie z VAT w takich przypadkach należy stosować z dużą ostrożnością, z zaleceniem dokładnego udokumentowania terapeutycznego celu świadczonej usługi.

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA