reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Zaliczenie do kosztów wydatków na organizację imprezy jubileuszowej

Zaliczenie do kosztów wydatków na organizację imprezy jubileuszowej

Od 10 lat prowadzę działalność w zakresie produkcji i montażu kominków. Z okazji kolejnej rocznicy zorganizowałem otwartą imprezę artystyczną. W przerwach pomiędzy występami prowadzący imprezę przedstawiał historię mojej firmy, a także reklamował oferowane przez nią produkty. Czy wydatki na organizację takiej imprezy (udokumentowane fakturą) mogę zaliczyć do kosztów?

 

Ponieważ celem zorganizowanej przez Pana imprezy artystycznej było zapoznanie jej uczestników z historią oraz ofertą firmy, należy uznać, że miała ona charakter reklamowy. W związku z tym może Pan ten wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Szczegóły - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Aby poniesiony przez Pana wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, powinien spełniać łącznie następujące warunki:

1) być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

2) nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 updof,

3) być właściwie udokumentowany.

Pierwszy i trzeci z ww. warunków są przez Pana z całą pewnością spełnione. Zorganizowana impreza była związana z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz została udokumentowana wystawioną na Pana rzecz fakturą. Wątpliwości budzi natomiast druga z przesłanek. Jak bowiem wynika z art. 23 ust. 1 pkt 23 updof, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Należy się zatem zastanowić, czy zorganizowanie przez Pana imprezy artystycznej związanej z kolejną rocznicą prowadzonej działalności jest wydatkiem o charakterze reprezentacyjnym wyłączonym z kosztów, czy też ma charakter reklamowy i może zostać zaliczony do kosztów.

Przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji pojęcia reprezentacji ani reklamy. Słownik języka polskiego PWN (http://sjp.pwn.pl) definiuje reprezentację jako okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia związaną ze stanowiskiem, pozycją społeczną. Celem wydatków na reprezentację jest m.in. kształtowanie i utrwalanie określonego wizerunku zewnętrznego firmy w oczach klientów, kontrahentów i opinii publicznej.

Reklama natomiast to działania podmiotu gospodarczego kształtujące popyt na dane towary, usługi lub markę, poprzez poszerzenie wiedzy o nich, mające na celu zachęcenie jak największej liczby potencjalnych klientów do zakupu towarów lub usług tego podmiotu gospodarczego. Polega ona głównie na prezentowaniu danego towaru, usługi, ewentualnie marki, cech jakościowych, użytkowych lub konsumpcyjnych, zalet technicznych, estetycznych lub zdrowotnych, rozwiązań nowoczesnych, modnych czy nawet prowokujących, aby skłonić jak największą liczbę potencjalnych nabywców do zakupu (do korzystania z usługi).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria BSJP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama