reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Opodatkowanie VAT nieodpłatnego wydania towarów z logo

Opodatkowanie VAT nieodpłatnego wydania towarów z logo

W marcu bieżącego roku kupiliśmy kubki z logo naszej firmy. W związku z tym, że jesteśmy podatnikiem VAT dokonującym wyłącznie sprzedaży opodatkowanej, odliczyliśmy w całości VAT naliczony przy zakupie. W maju wydaliśmy kubki nieodpłatnie naszym klientom. Czy powinniśmy opodatkować to wydanie?

 

TAK. Nieodpłatne wydanie kubków z logo podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, chyba, że towary te spełniają definicję prezentu o małej wartości.

 

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia bieżącego roku, przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

 

Zgodnie z art. 19 ust. 1 i 16 ustawy o VAT w przypadku czynności nieodpłatnego przekazania towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towarów, a więc w Państwa przypadku w maju 2011 roku. W związku z tym jesteście Państwo zobowiązani do zastosowania do przedmiotowego wydania przepisów obowiązujących po 1 kwietnia 2011 roku, bez względu na to, że towary zostały nabyte przed tą datą.

 

Jedynym przypadkiem, w którym możecie Państwo uniknąć opodatkowania nieodpłatnego wydania klientom kubków z logo jest sytuacja, w której towary te spełniają ustawową definicję prezentów o małej wartości. Zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług przez prezenty o małej wartości, których nieodpłatne przekazanie w myśl art. 7 ust. 3 nie podlega opodatkowaniu VAT, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

 

o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

 

których przekazania nie ujęto w ewidencji, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

 

Jeżeli zatem przekazywane przez Państwa kubki z logo spełniają powyższą definicję, ich nieodpłatne przekazanie nie podlega opodatkowaniu VAT. W przeciwnym przypadku jesteście Państwo zobowiązani do zadeklarowania należnego podatku z tytułu przekazania w deklaracji za maj lub za drugi kwartał 2011 roku.

 

Ewa Konarska

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama