reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Ewidencjonowanie kosztów przesyłki kurierskiej

Ewidencjonowanie kosztów przesyłki kurierskiej

Rozpoczęłam działalność w zakresie handlu sprzętem AGD. Większość małego AGD będę otrzymywała przesyłką kurierską. Pierwszą fakturę, na której widnieją koszty zakupionych towarów oraz koszty przesyłki, otrzymałam wraz z towarem 22 sierpnia br. Faktura jest z 18 sierpnia br. Czy koszty przesyłki powinnam doliczyć do wartości zakupionych towarów? Jak zaewidencjonować ten zakup w pkpir, którą prowadzę metodą kasową?

 

Zakup towaru handlowego powinna Pani zaksięgować w kolumnie 10 pkpir „Zakup towarów handlowych i materiałów”. Koszty przesyłki kurierskiej powinna Pani zaksięgować w kolumnie 11 pkpir jako „Koszty uboczne zakupu”. Podstawą zapisów będzie faktura VAT otrzymana od dostawcy tych towarów, na której zostały ujęte zakupione towary i koszty przesyłki. Wpisów powinna Pani dokonać z datą wystawienia faktury, czyli 18 sierpnia br.

 

uzasadnienie

 

Z pytania wynika, że otrzymała Pani fakturę, na której zostały wyszczególnione dwie należności. Pierwsza dotyczy zakupionego sprzętu AGD. Druga kosztów przesyłki kurierskiej.

 

Aby prawidłowo zaksięgować poniesione przez Panią wydatki, należy odnieść się do objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Z objaśnień tych wynika, że kolumna 10 pkpir jest przeznaczona do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu. Kolumna 11 pkpir jest natomiast przeznaczona do wpisywania kosztów ubocznych związanych z zakupem, takich jak np. koszty dotyczące transportu, załadunku i wyładunku. A zatem dodatkowe koszty związane z nabywanymi przez podatnika towarami, takie jak m.in. koszty transportu, należy księgować w innej kolumnie niż kolumna przeznaczona do księgowania zakupu tych towarów.

 

Odnosząc powyższe zasady do przedstawionego przez Panią stanu faktycznego, kwoty związane z zakupionym sprzętem AGD oraz kosztami przesyłki kurierskiej, wynikające z otrzymanej przez Panią faktury, powinna Pani zaksięgować odrębnie. W kolumnie 10 pkpir „Zakup towarów handlowych i materiałów” powinna Pani wpisać wartość netto nabytego sprzętu, w kolumnie 11 pkpir „Koszty uboczne zakupu” - koszty przesyłki kurierskiej.

 

Ponieważ z pytania wynika, że wraz z towarem otrzymała Pani fakturę, która została wystawiona kilka dni wcześniej, niż nastąpiła sama dostawa towarów, nasuwa się pytanie, jaką datę należy wpisać w pkpir jako datę zdarzenia gospodarczego. Czy powinna to być data otrzymania towarów czy data wystawienia faktury? Wątpliwości w tej mierze wynikają z brzmienia § 17 rozporządzenia w sprawie pkpir. Wynika z niego, że:

Zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem § 30, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

 

Za błędne należy uznać stanowisko niektórych doradców podatkowych, którzy w takim przypadku jako datę zdarzenia gospodarczego nakazują wpisywać datę otrzymania towaru. Rzeczywiście wpisu do pkpir powinna Pani dokonać w dniu otrzymania towaru, ale w kolumnie 2 pkpir jako datę zdarzenia gospodarczego wpisać datę wystawienia faktury przez dostawcę sprzętu, czyli 18 sierpnia br. W kolumnie 16 pkpir „Uwagi” warto natomiast wpisać datę otrzymania towaru handlowego, czyli w Pani przypadku 22 sierpnia br.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Służewska – Woźnicka

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama