REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dokonać korekty podatku dochodowego w pkpir

Sebastian Woźniak

REKLAMA

Prowadzimy podatkową księgę przychodów i rozchodów z wykorzystaniem programu komputerowego. Musimy dokonać korekty podatku dochodowego od stycznia 2010 r. W jaki sposób należy to zrobić? Czy dowody wewnętrzne z korygującymi kwotami należy zaksięgować w miesiącach, których korekta dotyczy, czy w miesiącu ich dokonania? Czy należy wydrukować księgę „po korekcie”? Czy można wydrukować tylko podsumowanie „po korekcie” za te okresy?

RADA

REKLAMA

W przypadku konieczności skorygowania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej przy użyciu komputera, dotyczących okresów wstecz, należy na wydruku komputerowym skreślić błędny wpis i dopisać prawidłowy. Przy każdym skreśleniu należy dodać datę dokonania wpisu oraz podpis. To samo należy zrobić w podsumowaniach, w których występuje błędny zapis w każdym zamkniętym miesiącu. Aby kolejne miesiące drukowały się już z poprawnym podsumowaniem, należy w bieżącym miesiącu w ewidencji komputerowej „doksięgować” korektę na podstawie dokumentu korygującego (z datą bieżącą) i w uwagach dopisać przyczynę ich zaksięgowania oraz których okresów dotyczą.

UZASADNIENIE

Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w tym zasady dokonywania wpisów i korekt w tej księdze, zostały zawarte w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: pkpir).

W razie prowadzenia księgi z zastosowaniem technik informatycznych warunkiem uznania ksiąg za prawidłowe jest (§ 31 rpkpir):

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• określenie na piśmie szczegółowej instrukcji obsługi programu komputerowego, wykorzystywanego do prowadzenia ksiąg;

• stosowanie programu komputerowego zapewniającego bezzwłoczny wgląd w treść dokonywanych zapisów oraz wydrukowanie wszystkich danych w porządku chronologicznym, zgodnie z wzorem księgi;

• przechowywanie zapisanych danych na magnetycznych nośnikach informacji, do czasu wydruku zawartych na nich danych, w sposób chroniący przed zatarciem lub zniekształceniem tych danych albo naruszeniem ustalonych zasad ich przetwarzania.

Ponadto prowadząc księgę z zastosowaniem technik informatycznych, na koniec każdego miesiąca, w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, podatnik jest obowiązany sporządzić wydruk zapisów dokonanych za dany miesiąc.

Korekta zapisów w księdze

Aby nie narazić się na zarzut nierzetelnego prowadzenia ksiąg, nie należy dokonywać poprawek w programie komputerowym w zamkniętym już i wydrukowanym okresie.

W razie konieczności dokonania korekty zapisów zamkniętych już okresów należy zastosować metodę korekty opisaną w § 12 rpkpir.

Błędy w zapisach należy poprawiać przez:

• skreślenie dotychczasowej treści i wpisanie nowej, z zachowaniem czytelności błędnego zapisu, oraz podpisanie poprawki i umieszczenie daty dokonania poprawki lub

• wprowadzenie do księgi niewpisanych dowodów lub dowodów zawierających korekty błędnych zapisów. Zapisy zmniejszające przychody lub koszty mogą być dokonywane ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym.

Poprawek tych należy dokonać w każdej pozycji, która zawiera błędne podsumowanie.

Korekta zapisów w programie komputerowym

REKLAMA

O ile w przypadku prowadzenia pkpir wyłącznie w formie papierowej podatnik ma możliwość dopisania kolejnej pozycji z uwzględnieniem kolejnego numeru w księdze, o tyle w przypadku wydruku komputerowego ostatnia pozycja w księdze najczęściej zamyka tabelę, tj. kończy księgę w danym miesiącu, wobec czego podatnik nie ma możliwości dokonania kolejnego wpisu.

Oczywisty jest również fakt, że bez dokonania korekty w programie komputerowym podsumowania miesięczne drukowane z programu będą niezgodne ze stanem rzeczywistym. Z kolei z § 13 pkt 2 rpkpir wynika, że za dowody księgowe uważa się również noty księgowe, sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej wynikającej z dowodu obcego lub własnego, otrzymane od kontrahenta podatnika lub przekazane kontrahentowi.

W związku z tym w miesiącu, w którym dostrzeżono błąd, należy wprowadzić dowody wewnętrzne korygujące (z datą bieżącą) i w uwagach dopisać przyczynę dokonania korekty oraz okres, którego dotyczy (jeśli program komputerowy nie pozwala na dopisywanie uwag, należy je dopisać po dokonaniu wydruku). Tym sposobem wydruki za kolejne miesiące będą zawierały podsumowania w prawidłowej wysokości.

UWAGA

Wydrukowanie księgi jest równoznaczne z zamknięciem miesiąca i nie należy już w niej (ani w programie komputerowym) dokonywać poprawek.

•§ 12, § 13 pkt 2, § 31 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

Sebastian Woźniak

doradca podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA