reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak ująć w pkpir sprzedaż udokumentowaną fakturą oraz raportem dobowym

Jak ująć w pkpir sprzedaż udokumentowaną fakturą oraz raportem dobowym

Prowadzę sklep obuwniczy. Przychód w pkpir ujmuję na podstawie raportów dobowych z kasy fiskalnej. 29 marca dokonałam sprzedaży butów, którą zaewidencjonowałam w kasie. Przychód z tej sprzedaży ujęłam w pkpir na podstawie raportu dobowego. 4 kwietnia klientka przyszła z paragonem i poprosiła o wystawienie faktury VAT na tę sprzedaż. Spełniłam jej prośbę. Czy w tej sytuacji muszę skorygować zapis przychodu w pkpir?


rada

Podatnik nie musi korygować zapisu dotyczącego przychodu ujętego w pkpir na podstawie raportu dobowego z kasy fiskalnej, który następnie został udokumentowany fakturą. Jest natomiast zobowiązany połączyć kopię faktury z paragonem zwróconym przez klientkę i przechowywać je wraz z dokumentacją podatkową za dany rok.

uzasadnienie

Fakturę VAT wystawia się zasadniczo nie później niż 7. dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (§ 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie faktur VAT - Dz.U. Nr 212, poz. 1337; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 222, poz. 1760). Czytelniczka nie tyle więc spełniła prośbę klientki, ile wypełniła obowiązek wystawienia faktury VAT. W jej przypadku ma bowiem zastosowanie przywołany 7-dniowy termin na wystawienie faktury.

Podatnicy, którzy ewidencjonują obrót VAT z zastosowaniem kas fiskalnych, przychody w pkpir ujmują na podstawie raportów dobowych z tych kas (§ 20 ust. 1 rozporządzenia w sprawie pkpir). Jeżeli podatnik zarejestrował sprzedaż w kasie fiskalnej, to nie musi już wpisywać do księgi faktury wystawionej na potwierdzenie tej sprzedaży. Przychód w pkpir zostanie ujęty na podstawie raportu dobowego. Podatnik ma natomiast obowiązek przypiąć oryginał paragonu zwrócony przez klienta do kopii wystawionej faktury (§ 20 ust. 4 rozporządzenia w sprawie pkpir).

• § 20 ust. 1 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

Anna Piórkowska

księgowa

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama