Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć w pkpir darowiznę towarów handlowych

Ryszard Kubacki
inforCMS
Prowadzę działalność w zakresie handlu odzieżą. Przychody i koszty rozliczam w pkpir. Mam zamiar przekazać w formie darowizny część towaru na prywatny (należy do osoby fizycznej) ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci z rodzin ubogich. Nie jest to organizacja pożytku publicznego. Przy nabyciu towarów, które mam zamiar przekazać darowizną, odliczyłem VAT. Czy przy tej darowiźnie towarów powinienem rozliczyć VAT należny? Jeżeli tak, to czy VAT należny od darowizny towarów jest kosztem uzyskania przychodów? Jak darowiznę towarów handlowych rozliczyć w pkpir?

RADA

W przedstawionym przypadku Czytelnik jest zobowiązany rozliczyć VAT należny od darowizny towarów. Podatek ten nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Kosztem nie jest również wartość netto darowanych towarów. Jeżeli Czytelnik zaewidencjonował wcześniej zakup tych towarów w kosztach, to w momencie ich darowizny musi dokonać storna w kolumnie 10 pkpir. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

VAT. Dostawą towarów opodatkowaną VAT jest m.in. również przekazanie przez podatnika w formie darowizny towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o VAT naliczony przy zakupie tych towarów (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT). Taką czynność ustawodawca nakazuje traktować na równi z odpłatną dostawą towarów, co powoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie VAT. Wielokrotnie potwierdzały to sądy administracyjne, m.in. WSA w Krakowie w wyroku z 27 marca 2009 r. (sygn. akt I SA/Kr 154/2009):

nieodpłatne przekazania towarów podlegają opodatkowaniu, jeśli przy nabyciu tychże towarów przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia całości lub części podatku naliczonego.

Przekazanie towarów nie może mieć również związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika. W przedstawionym stanie faktycznym darowizna towarów przeznaczona jest na cele charytatywne, a więc nie na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zatem spełnione zostają wszelkie przesłanki (nieodpłatne przekazanie, brak związku z prowadzoną działalnością, odliczenie podatku naliczonego przy nabyciu towarów), aby opodatkować VAT wartość przekazywanej darowizny. Jak wskazał Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie w postanowieniu z 27 stycznia 2005 r., nr PP.443/143/04:

Jeżeli w stosunku do towaru, który będzie przedmiotem darowizny, nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony przy jego wytworzeniu (nabyciu surowców, materiałów, narzędzi oraz ewentualnych usług zewnętrznych służących kompleksowemu wykonaniu rzeźby), to darowizna taka nie jest dostawą towarów w rozumieniu ustawy o VAT, i w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W sytuacji zaś, gdy zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o VAT pytającemu przysługiwało wskazane wyżej prawo, to darowizna przedmiotowej rzeźby podlegać będzie opodatkowaniu tym podatkiem według właściwej stawki.

W celu rozliczenia VAT należnego od towarów przekazanych w formie darowizny podatnik powinien wystawić fakturę wewnętrzną. Podstawą opodatkowania w przypadku darowizny towaru kupionego jest cena jego nabycia (art. 29 ust. 10 ustawy o VAT).

Jakie skutki w VAT ma przekazanie towarów w formie darowizny

Koszty. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątkiem są wydatki określone przez ustawodawcę w art. 23 ust. 1 updof. Wydatki wymienione w art. 23 updof nie mogą stanowić kosztu podatkowego, nawet jeśli wykazują związek z osiąganym przychodem.

VAT należny jako koszt

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 updof nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług. Na zasadzie wyjątku kosztem podatkowym jest jednak VAT należny w przypadku:

• importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w myśl przepisów o podatku od towarów i usług,

• przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy.

Updof wyraźnie wskazuje przypadki, w których VAT należny jest kosztem uzyskania przychodu. We wszelkich innych sytuacjach VAT należny nie może stanowić kosztu podatkowego. Wobec tego kosztem podatkowym nie będzie VAT należny od darowizny towarów dokonanej przez Czytelnika.

Darowizna towarów jako koszt

Kosztem podatkowym może być wyłącznie darowizna artykułów spożywczych (z wyjątkiem darowizny alkoholi) przekazanych na cele organizacji pożytku publicznego. Czytelnik planuje przekazać darowizną odzież. Ta okoliczność decyduje, że Czytelnik nie może tej darowizny zaliczyć do kosztów. Należy jednak pamiętać, że dla Czytelnika odzież jest towarem handlowym. Zakup towaru handlowego powinien być wpisany do księgi niezwłocznie po jego otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży (§ 17 ust. 1 rozporządzenia w sprawie pkpir). Jeżeli więc Czytelnik dokonuje darowizny towaru ujętego już w pkpir, to w momencie jego darowizny musi dokonać storna w kolumnie 10 pkpir. Podatnik powinien dokonać storna poprzez zapis z minusem lub na czerwono. Poprzez storno podatnik zmniejszy koszty zakupu towarów handlowych o wartość towaru przekazanego w formie darowizny.

PRZYKŁAD

Pan Nowak kupił 26 sierpnia 2009 r. 10 kurtek zimowych. Cena zakupu netto jednej kurtki wynosiła 156 zł, VAT naliczony - 34,32 zł. Podatnik ujął zakup kurtek w kolumnie 10 pkpir, w dacie zakupu. Podstawą zapisu była otrzymana faktura VAT. Wartość zapisu - 1560 zł. W deklaracji VAT za sierpień 2009 r. podatnik odliczył VAT naliczony od tego zakupu w kwocie 343,20 zł. 22 września pan Nowak przekazał darowizną dwie kurtki na rzecz domu dziecka. W tej dacie podatnik dokonał storna w kolumnie 10 pkpir na kwotę 312 zł (wartość netto zakupu dwóch kurtek). Podstawą storna jest faktura wewnętrzna dokumentująca darowiznę. W deklaracji VAT za wrzesień 2009 r. podatnik rozliczył podatek należny od tej darowizny w kwocie 68,64 zł = (156 zł x x 22%) x 2. VAT należny nie jest kosztem uzyskania przychodu, dlatego nie jest rozliczany w pkpir.

Zapis w pkpir

Darowizna towarów zostanie faktycznie dokonana na rzecz osoby fizycznej, do której należy ośrodek szkolno-wychowawczy. W takim przypadku darowizna nie podlega odliczeniu od dochodu (art. 18 ust. 5 pkt 1 updof).

• art. 23 ust. 1 pkt 11 i 43 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 127, poz. 1052

• art. 7 ust. 2, art. 29 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 116, poz. 979

• § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

Ryszard Kubacki

doradca podatkowy

 

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Praktyczny leksykon VAT 2022
Praktyczny leksykon VAT 2022
Tylko teraz
Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szwedzki komputer kwantowy trafi do biznesu

  Powstanie kopia kwantowego komputera działającego na Uniwersytecie Technicznym Chalmersa, która umożliwi przedsiębiorstwom, a także innym naukowcom dostęp do kwantowych obliczeń. Do korzystania z maszyny nie będzie potrzebna specjalistyczna wiedza - informuje uczelnia.

  Japonia i Holandia dołączą do kontroli produkcji chipów w Chinach

  Japonia i Holandia dołączą do Stanów Zjednoczonych we wdrażaniu kontroli eksportu sprzętu do produkcji półprzewodników w Chinach, poinformował  Bloomberg News.

  Badanie: ponad 60 proc. Polaków obawia się kradzieży danych osobowych

  O bezpieczeństwo danych osobowych obawia się ponad 60 proc. Polaków - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. Ofiarą ich wycieku lub kradzieży padło 15 proc. rodaków, a 40 proc. doświadczyło próby ich wyłudzenia.

  Japonia zaostrza sankcje wobec Rosji

  Rząd Japonii ogłosił zaostrzenie sankcji wobec Rosji po jej atakach rakietowych na Ukrainę w czwartek, w których zginęło co najmniej 11 osób i decyzji USA i Niemiec o przekazaniu Ukrainie czołgów, które mogą jej pomóc w odparciu każdej nowej ofensywy Rosji.

  Polskie inwestycje w Ukrainie mogą wzrosnąć 30-krotnie

  Skala polskich inwestycji bezpośrednich w Ukrainie może wzrosnąć do 30 mld dol. w najbliższych 5 latach; to prawie 30-krotny wzrost - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów zaangażowanie naszych firm będzie widoczne m.in. w sektorze energetycznym, budownictwie, usługach finansowych.

  Akcje, obligacje, giełda, gospodarka. Co nas czeka w 2023 roku?
  W styczniowym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI przedstawiają m.in.: podsumowanie pełnego zdarzeń 2022 roku, omówienie poszczególnych klas aktywów, analizę wskaźników makro oraz ocenę perspektyw globalnych i prognozę na najbliższe miesiące 2023 roku.
  Ropa Brent drożeje do 87,61 dol. za baryłkę, a WTI do ponad 81 dol.

  W piątek rano 27 stycznia ropa Brent drożeje o 0,16 proc., do 87,61 dolarów za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI rośnie o 0,36 proc. i kosztuje 81,30 dolarów za baryłkę.

  Kolejne wzrosty na złocie. Komentarz eksperta

  Złoto od początku roku zanotowało wyraźny wzrost, bo aż o około 4,5% patrząc na wyceny w PLN oraz ponad 5,5% w USD. Łatwo więc przeliczyć, że Ci, którzy kupili uncję złota na początku stycznia br., są na plusie ponad 350 zł. 

  „Tylko wiedza nas uratuje”. Jak wygląda edukacja finansowa Polaków

  Jak wynika z raportu Intrum, ”European Consumer Payment Report 2022 i deklaracji blisko 60% ankietowanych konsumentów chce pogłębiać wiedzę dotyczącą finansów. Zrozumienie mechanizmów rządzących pieniędzmi i „zjawisk” występujących w ekonomii ma nas uchronić przez negatywnymi skutkami recesji.
   

  Projektanci mody w opałach. Inflacja i pandemia utrudniają działalność
  Projektanci mody odczuwają sytuację gospodarczą i geopolityczną. Projektantka Gosia Baczyńska podkreśla, że okres pandemii był w jej branży bardzo trudny dla przedsiębiorców, którzy przetrwali w zasadzie tylko dzięki dywersyfikacji działalności. Po zniesieniu największych restrykcji nastąpiło wprawdzie ożywienie, na które jednak szybko przełożyło się spowolnienie w gospodarce i wybuch wojny. Teraz z kolei Baczyńska mierzy się z wysokim kursem euro i brakiem krawcowych.
  Złoty traci do głównych walut

  Złoty w czwartek 26 stycznia stracił do głównych walut, euro zyskało blisko 0,1 proc. i kosztowało prawie 4,72 zł, dolar zaś zdrożał o ponad 0,5 proc., do 4,34 zł.

  Połowa pracowników wybiera firmę na podstawie elastycznych rozwiązań czasowych

  Według raportu aż 47% pracowników wybiera swojego pracodawcę na podstawie czasu i godzin oraz elastycznego harmonogramu pracy. 

  Najem instytucjonalny – alternatywna wersja najmu

  Z początkiem roku zmieniły się zasady opodatkowania na rynku najmu. Prywatni wynajmujący nie mogą już rozliczać podatku na zasadach ogólnych, amortyzując koszty. Alternatywą może być umowa w formie najmu instytucjonalnego.

  Rozmowy z robotem nie do odróżnienia od rozmowy z konsultantem

  Wspierany przez sztuczną inteligencję chatbot imponuje przekonująco ludzkim sposobem odpowiadania na pytania i interakcji z użytkownikami. Budzi to zarówno entuzjazm, jak i niepokój.

  Mercedes SL Motorsport Collectors. Kabrio z designem z F-jedynki

  Mercedes SL Motorsport Collectors to limitowany model, który wyróżnia się za sprawą stylizacji inspirowanej bolidem F1 W13 E Performance.

  Karambol a odszkodowanie. Analiza prawna

  Karambol a odszkodowanie. Kolizja wielu aut utrudnia wskazanie sprawcy. Co z odszkodowaniem w takim przypadku? Sprawdźmy to.

  Dniówki w transporcie – rozliczenie w 2023 r.

  Dniówki w transporcie nie są łatwym zapisem w umowie. Rozliczanie wynagrodzenia kierowcy w transporcie międzynarodowym, od czasu wprowadzenia zmian w lutym 2022 roku, budzi wiele wątpliwości. Wyzwaniem jest prawidłowe rozliczenie wynagrodzenia i przekazanie kierowcy informacji, ile faktycznie zarobi w danym miesiącu. 

  Volkswagena Polo Harlekin na licytacji WOŚP

  Volkswagena Polo Harlekin z licytacji WOŚP to wyjątkowe auto. Ma wielkie serce naklejone na masce. W sumie powstało 3 tys. tego typu wersji.

  Czy smog jest groźny? I to jak! Oto kilka faktów

  Czy smog jest groźny? Niestety tak. Szczególnie w miastach, gdzie natężenie zarówno ruchu pojazdów, jak i pieszych jest wysokie. Oto kilka faktów.

  Nowe BMW M3 CS. Bo liczą się wielkie "nerki" i 550 koni

  Nowe BMW M3 CS zadebiutowało. Limuzyna jest na wskroś sportowa. Pomijając stylizację, jej 6-cylindrowy silnik rzędowy rozwija 550 koni mocy.

  Strefa czystego transportu. Warszawa wyrzuci z centrum stare auta

  Strefa czystego transportu. Warszawa od lipca 2024 roku wprowadzi ograniczenia dotyczące emisji pojazdów jeżdżących po centrum.

  Ile mieszkań brakuje w Polsce?
  Deficyt mieszkań wynika m.in. z konieczności ciągłego sukcesywnego odnawiania zasobu. W obecnej edycji Pulsu Nieruchomości analitycy zespołu Analizy Nieruchomości PKO PB przyjrzeli się, jak wygląda jakość warunków mieszkaniowych w Polsce.
  Inwestycja mieszkaniowa wpisana w miasto, czyli jaka?
  Rozproszona i chaotyczna zabudowa to jeden z palących problemów wielu polskich miast. Przeciwwagą może być projektowanie inwestycji, będących częścią tkanki miejskiej, zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju, a przy tym odpowiadających na potrzeby i problemy mieszkańców.
  5,2 proc. wyniosła w grudniu 2022 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce
  Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce osiągnęła w grudniu 2022 r. poziom 5,2 proc. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w woj. podkarpackim – 8,8 proc. Liczba zarejestrowanych osób poszukujących pracy wyniosła 812,3 tys. - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Złoty traci do euro i zyskuje do dolara

  W środę 25 stycznia po południu złoty tracił do euro, którego kurs wzrósł do blisko 4,72 zł. Nasza waluta zyskała za to do dolara, który staniał do niespełna 4,33 zł.