REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć w pkpir darowiznę towarów handlowych

Ryszard Kubacki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność w zakresie handlu odzieżą. Przychody i koszty rozliczam w pkpir. Mam zamiar przekazać w formie darowizny część towaru na prywatny (należy do osoby fizycznej) ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci z rodzin ubogich. Nie jest to organizacja pożytku publicznego. Przy nabyciu towarów, które mam zamiar przekazać darowizną, odliczyłem VAT. Czy przy tej darowiźnie towarów powinienem rozliczyć VAT należny? Jeżeli tak, to czy VAT należny od darowizny towarów jest kosztem uzyskania przychodów? Jak darowiznę towarów handlowych rozliczyć w pkpir?

RADA

REKLAMA

W przedstawionym przypadku Czytelnik jest zobowiązany rozliczyć VAT należny od darowizny towarów. Podatek ten nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Kosztem nie jest również wartość netto darowanych towarów. Jeżeli Czytelnik zaewidencjonował wcześniej zakup tych towarów w kosztach, to w momencie ich darowizny musi dokonać storna w kolumnie 10 pkpir. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

VAT. Dostawą towarów opodatkowaną VAT jest m.in. również przekazanie przez podatnika w formie darowizny towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o VAT naliczony przy zakupie tych towarów (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT). Taką czynność ustawodawca nakazuje traktować na równi z odpłatną dostawą towarów, co powoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie VAT. Wielokrotnie potwierdzały to sądy administracyjne, m.in. WSA w Krakowie w wyroku z 27 marca 2009 r. (sygn. akt I SA/Kr 154/2009):

nieodpłatne przekazania towarów podlegają opodatkowaniu, jeśli przy nabyciu tychże towarów przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia całości lub części podatku naliczonego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przekazanie towarów nie może mieć również związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika. W przedstawionym stanie faktycznym darowizna towarów przeznaczona jest na cele charytatywne, a więc nie na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zatem spełnione zostają wszelkie przesłanki (nieodpłatne przekazanie, brak związku z prowadzoną działalnością, odliczenie podatku naliczonego przy nabyciu towarów), aby opodatkować VAT wartość przekazywanej darowizny. Jak wskazał Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie w postanowieniu z 27 stycznia 2005 r., nr PP.443/143/04:

Jeżeli w stosunku do towaru, który będzie przedmiotem darowizny, nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony przy jego wytworzeniu (nabyciu surowców, materiałów, narzędzi oraz ewentualnych usług zewnętrznych służących kompleksowemu wykonaniu rzeźby), to darowizna taka nie jest dostawą towarów w rozumieniu ustawy o VAT, i w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W sytuacji zaś, gdy zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o VAT pytającemu przysługiwało wskazane wyżej prawo, to darowizna przedmiotowej rzeźby podlegać będzie opodatkowaniu tym podatkiem według właściwej stawki.

W celu rozliczenia VAT należnego od towarów przekazanych w formie darowizny podatnik powinien wystawić fakturę wewnętrzną. Podstawą opodatkowania w przypadku darowizny towaru kupionego jest cena jego nabycia (art. 29 ust. 10 ustawy o VAT).

Jakie skutki w VAT ma przekazanie towarów w formie darowizny

Koszty. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątkiem są wydatki określone przez ustawodawcę w art. 23 ust. 1 updof. Wydatki wymienione w art. 23 updof nie mogą stanowić kosztu podatkowego, nawet jeśli wykazują związek z osiąganym przychodem.

VAT należny jako koszt

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 updof nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług. Na zasadzie wyjątku kosztem podatkowym jest jednak VAT należny w przypadku:

• importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w myśl przepisów o podatku od towarów i usług,

• przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy.

Updof wyraźnie wskazuje przypadki, w których VAT należny jest kosztem uzyskania przychodu. We wszelkich innych sytuacjach VAT należny nie może stanowić kosztu podatkowego. Wobec tego kosztem podatkowym nie będzie VAT należny od darowizny towarów dokonanej przez Czytelnika.

Darowizna towarów jako koszt

Kosztem podatkowym może być wyłącznie darowizna artykułów spożywczych (z wyjątkiem darowizny alkoholi) przekazanych na cele organizacji pożytku publicznego. Czytelnik planuje przekazać darowizną odzież. Ta okoliczność decyduje, że Czytelnik nie może tej darowizny zaliczyć do kosztów. Należy jednak pamiętać, że dla Czytelnika odzież jest towarem handlowym. Zakup towaru handlowego powinien być wpisany do księgi niezwłocznie po jego otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży (§ 17 ust. 1 rozporządzenia w sprawie pkpir). Jeżeli więc Czytelnik dokonuje darowizny towaru ujętego już w pkpir, to w momencie jego darowizny musi dokonać storna w kolumnie 10 pkpir. Podatnik powinien dokonać storna poprzez zapis z minusem lub na czerwono. Poprzez storno podatnik zmniejszy koszty zakupu towarów handlowych o wartość towaru przekazanego w formie darowizny.

PRZYKŁAD

Pan Nowak kupił 26 sierpnia 2009 r. 10 kurtek zimowych. Cena zakupu netto jednej kurtki wynosiła 156 zł, VAT naliczony - 34,32 zł. Podatnik ujął zakup kurtek w kolumnie 10 pkpir, w dacie zakupu. Podstawą zapisu była otrzymana faktura VAT. Wartość zapisu - 1560 zł. W deklaracji VAT za sierpień 2009 r. podatnik odliczył VAT naliczony od tego zakupu w kwocie 343,20 zł. 22 września pan Nowak przekazał darowizną dwie kurtki na rzecz domu dziecka. W tej dacie podatnik dokonał storna w kolumnie 10 pkpir na kwotę 312 zł (wartość netto zakupu dwóch kurtek). Podstawą storna jest faktura wewnętrzna dokumentująca darowiznę. W deklaracji VAT za wrzesień 2009 r. podatnik rozliczył podatek należny od tej darowizny w kwocie 68,64 zł = (156 zł x x 22%) x 2. VAT należny nie jest kosztem uzyskania przychodu, dlatego nie jest rozliczany w pkpir.

Zapis w pkpir

Darowizna towarów zostanie faktycznie dokonana na rzecz osoby fizycznej, do której należy ośrodek szkolno-wychowawczy. W takim przypadku darowizna nie podlega odliczeniu od dochodu (art. 18 ust. 5 pkt 1 updof).

• art. 23 ust. 1 pkt 11 i 43 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 127, poz. 1052

• art. 7 ust. 2, art. 29 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 116, poz. 979

• § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

Ryszard Kubacki

doradca podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA