reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Miejsce dostawy towarów w przypadku sprzedaży z Chin do Niemiec

Miejsce dostawy towarów w przypadku sprzedaży z Chin do Niemiec

Nasza spółka sprowadziła towar z Chin. Chiński dostawca wystawił nam fakturę 27 grudnia 2010 roku. Towar przypłynął do Hamburga 28 stycznia 2011 roku i został odebrany przez niemieckiego przedstawiciela podatkowego. 

Na terytorium Niemiec zostało również opłacone cło. Towar został dostarczony bezpośrednio do klienta w Niemczech i nie trafił do Polski. Jak powinniśmy opodatkować VAT taką transakcję?

ODPOWIEDŹ

Przedstawiona przez Państwa transakcja nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski. Powinniście Państwo opodatkować ją jako sprzedaż na terytorium Niemiec.

UZASADNIENIE

W opisanym przez Państwa przypadku mamy do czynienia z dwoma następującymi po sobie dostawami. Pierwsza dostawa to nabycie przez Państwa towaru od kontrahenta z Chin i jego odebranie na terytorium Niemiec, w Hamburgu. Państwo, jako nabywca rozpoznajecie import na terytorium Niemiec. Jak rozumiem, działający w Państwa imieniu przedstawiciel podatkowy odbiera otrzymany towar i organizuje jego transport do ostatecznego nabywcy, również na terytorium Niemiec. W tym momencie dochodzi do drugiej transakcji, czyli sprzedaży towaru przez Państwa firmę niemieckiemu odbiorcy. Cała transakcja odbywa się na terytorium Niemiec i powinna być traktowana jako niemiecka dostawa krajowa, podlegająca niemieckim przepisom podatkowym.

Konieczność opodatkowania VAT w Polsce takiej transakcji można wykluczyć, analizując następujące przepisy:

Zgodnie z art. 5 polskiej ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub osobę trzecią, miejscem dostawy towarów jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. W związku z tym, że w opisywanej przez Państwa sytuacji, w przypadku dostawy dokonywanej między Państwem a ostatecznym odbiorcą towary w momencie rozpoczęcia wysyłki znajdują się w porcie w Hamburgu, dostawa, zgodnie z powyższym przepisem, ma miejsce na terytorium Niemiec, a więc nie podlega opodatkowaniu jako odpłatna dostawa na terytorium kraju ani jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, ani jako eksport towarów.

Omawiana transakcja z pewnością nie stanowi też wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju, gdyż zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu. W związku z tym, że w opisanej transakcji nie dochodzi do przemieszczenia towarów pomiędzy dwoma różnymi krajami Wspólnoty Europejskiej, transakcja ta nie spełnia definicji nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Skoro w przedstawionej sytuacji towary nigdy nie trafiają na terytorium Polski, omawiana transakcja nie stanowi również importu towarów w rozumieniu polskiej ustawy o VAT.

W związku z tym, że wykluczone zostały wszystkie przypadki, w których dostawa towarów mogłaby podlegać opodatkowaniu VAT na terytorium Polski, należy uznać, że opisywana przez Państwa transakcja takiemu opodatkowaniu nie podlega.

Ewa Konarska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama