Miejsce dostawy towarów w przypadku sprzedaży z Chin do Niemiec
REKLAMA
Na terytorium Niemiec zostało również opłacone cło. Towar został dostarczony bezpośrednio do klienta w Niemczech i nie trafił do Polski. Jak powinniśmy opodatkować VAT taką transakcję?
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
Przedstawiona przez Państwa transakcja nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski. Powinniście Państwo opodatkować ją jako sprzedaż na terytorium Niemiec.
UZASADNIENIE
W opisanym przez Państwa przypadku mamy do czynienia z dwoma następującymi po sobie dostawami. Pierwsza dostawa to nabycie przez Państwa towaru od kontrahenta z Chin i jego odebranie na terytorium Niemiec, w Hamburgu. Państwo, jako nabywca rozpoznajecie import na terytorium Niemiec. Jak rozumiem, działający w Państwa imieniu przedstawiciel podatkowy odbiera otrzymany towar i organizuje jego transport do ostatecznego nabywcy, również na terytorium Niemiec. W tym momencie dochodzi do drugiej transakcji, czyli sprzedaży towaru przez Państwa firmę niemieckiemu odbiorcy. Cała transakcja odbywa się na terytorium Niemiec i powinna być traktowana jako niemiecka dostawa krajowa, podlegająca niemieckim przepisom podatkowym.
Konieczność opodatkowania VAT w Polsce takiej transakcji można wykluczyć, analizując następujące przepisy:
• Zgodnie z art. 5 polskiej ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
REKLAMA
• Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub osobę trzecią, miejscem dostawy towarów jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. W związku z tym, że w opisywanej przez Państwa sytuacji, w przypadku dostawy dokonywanej między Państwem a ostatecznym odbiorcą towary w momencie rozpoczęcia wysyłki znajdują się w porcie w Hamburgu, dostawa, zgodnie z powyższym przepisem, ma miejsce na terytorium Niemiec, a więc nie podlega opodatkowaniu jako odpłatna dostawa na terytorium kraju ani jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, ani jako eksport towarów.
Omawiana transakcja z pewnością nie stanowi też wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju, gdyż zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu. W związku z tym, że w opisanej transakcji nie dochodzi do przemieszczenia towarów pomiędzy dwoma różnymi krajami Wspólnoty Europejskiej, transakcja ta nie spełnia definicji nabycia wewnątrzwspólnotowego.
Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Skoro w przedstawionej sytuacji towary nigdy nie trafiają na terytorium Polski, omawiana transakcja nie stanowi również importu towarów w rozumieniu polskiej ustawy o VAT.
W związku z tym, że wykluczone zostały wszystkie przypadki, w których dostawa towarów mogłaby podlegać opodatkowaniu VAT na terytorium Polski, należy uznać, że opisywana przez Państwa transakcja takiemu opodatkowaniu nie podlega.
Ewa Konarska
REKLAMA
REKLAMA