Od 1 stycznia 2011 r. zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług zwolnione z VAT są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. W komunikacie z 22 grudnia 2010 r. Ministerstwo Finansów podkreśliło, że do zwolnionych z VAT na podstawie tego przepisu należą usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii C (samochody ciężarowe), D (autobusy), E (pojazdy z przyczepą) oraz B (samochody osobowe). Zdaniem MF zwolnienie to opiera się na tym, że są to usługi:
1) kształcenia zawodowego,
reklama
reklama
2) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
Stanowisko to dotyczy również kursów szkolenia w zakresie nauki jazdy samochodami osobowymi. Zdaniem MF usługi te mieszczą się w zakresie kształcenia zawodowego, ponieważ posiadanie prawa jazdy kategorii B jest obecnie jednym z podstawowych wymogów, jakie stawia się kandydatom do pracy na różne stanowiska pracy. Przy tym szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy jest ściśle uregulowane w przepisach ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn.zm.) oraz w przepisach wykonawczych do tej ustawy, co oznacza, że spełniona zostaje przesłanka, iż usługi te są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Argumentacja przedstawiona w komunikacie Ministerstwa Finansów jest istotna nie tylko dla zastosowania zwolnienia z VAT dla kursów nauki jazdy. Argumenty te przemawiają również za tym, że:
1) wydatki poczynione na kurs prawa jazdy kategorii B dla pracowników przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1 updof, art. 15 ust. 1 updop),
2) wartość ufundowanego pracownikowi kursu na prawo jazdy kategorii B może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 u.p.d.o.f.
Zaliczenie do kosztów
Do tej pory organy podatkowe regularnie kwestionowały zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków na kurs prawa jazdy kategorii B ufundowany przez firmy pracownikom. Organy twierdziły, że są to wydatki o charakterze osobistym, które nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedsiębiorcy, ale z potrzebami prywatnymi pracowników. Uznanie przez Ministerstwo Finansów kursu na prawo jazdy kategorii B za formę szkolenia zawodowego pracowników oznacza, że wydatków na kurs nie można traktować wyłącznie jako wydatków na potrzeby osobiste pracownika. Jeżeli tylko uzyskanie prawa jazdy faktycznie służy wykonywaniu pracy przez pracownika, to wydatek na kurs nie powinien być kwestionowany jako koszt podatkowy pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że to przedsiębiorca musi wykazać związek tego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą.