REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podwyżka limitu w 2011 r. wpływa na prawo do zwolnienia podmiotowego z VAT w 2010 r.

Ewa Sławińska

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą od 2008 r. Korzystam ze zwolnienia podmiotowego. Z prowadzonej ewidencji sprzedaży wynika, że w listopadzie lub grudniu br. przekroczę kwotę limitu obrotów uprawniającą do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w 2010 r., czyli 100 000 zł. W 2011 r. limit ten jest wyższy i wynosi 150 000 zł. Na pewno go nie przekroczę w tym roku. Czy mogę w 2010 r. nadal korzystać ze zwolnienia podmiotowego? Czy będę mógł korzystać ze zwolnienia podmiotowego w 2011 r.?

RADA

REKLAMA

W 2010 r. traci Pan prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w momencie przekroczenia kwoty limitu obrotów obowiązującego na 2010 r. (czyli 100 000 zł). W 2011 r. będzie Pan mógł skorzystać ponownie ze zwolnienia podmiotowego, pod warunkiem że Pana obroty w 2010 r. nie przekroczą kwoty 150 000 zł i do 15 stycznia 2011 r. zawiadomi Pan naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

UZASADNIENIE

W 2011 r. z prawa do zwolnienia podmiotowego mogą korzystać:

• podatnicy, którzy w 2010 r. nie przekroczyli limitu obrotów ze sprzedaży w wysokości 150 000 zł (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT), oraz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

• podatnicy, którzy w 2010 r. przekroczyli limit 100 000 zł (obowiązujący w 2010 r.), ale nie przekroczyli limitu 150 000 zł (obowiązującego w 2011 r.), pod warunkiem że zawiadomią o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 15 stycznia 2011 r. (art. 2 ust. 4 ustawy z 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 215, poz. 1666).

Podatnik, o którym mowa w pytaniu, zalicza się do drugiej z wymienionych kategorii podatników. W 2011 r. może więc korzystać ze zwolnienia podmiotowego, począwszy od 1 stycznia 2011 r. (nawet jeżeli zawiadomienie o zamiarze korzystania ze zwolnienia podmiotowego złoży po 1 stycznia 2011 r.).

REKLAMA

Z pytania wynika, że Czytelnik liczy się z utratą prawa do zwolnienia podmiotowego w 2010 r. Przypuszcza bowiem, że w listopadzie lub grudniu przekroczy limit obrotów uprawniający do zwolnienia podmiotowego w 2010 r., czyli 100 000 zł. Należy przestrzec, że podwyżka limitu zwolnienia w 2011 r. do 150 000 zł nie uprawnia takiego podatnika do kontynuacji zwolnienia podmiotowego w 2010 r. Podatnik, który w 2010 r. przekroczy kwotę limitu 100 000 zł, traci prawo do zwolnienia podmiotowego w momencie przekroczenia tej kwoty. W związku z utratą zwolnienia w 2010 r. podatnik powinien złożyć w urzędzie skarbowym formularz rejestracyjny VAT-R, w którym wskaże datę utraty prawa do zwolnienia podmiotowego (VAT-R poz. 35 i 38). Od momentu utraty prawa do zwolnienia podmiotowego podatnik jest zobowiązany do rozliczania należnego VAT (od nadwyżki ponad kwotę limitu 100 000 zł) oraz składania deklaracji VAT. Zyskuje też prawo do odliczania VAT naliczonego.

Jeżeli podatnik zamierza powrócić od 1 stycznia 2011 r. do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w związku z podwyżką limitu na 2011 r., powinien oprócz zawiadomienia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia złożyć ponownie w urzędzie skarbowym formularz zgłoszenia VAT-R, w którym zaznaczy poz. 30 oraz wskaże datę rozpoczęcia korzystania ze zwolnienia (w poz. 38).

• art. 113 ust. 1 i 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 107, poz. 679

• art. 2 ust. 4 ustawy z 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 215, poz. 1666

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

Trendy wyborcze w USA a giełda

Tradycyjnie, rok wyborczy uważa się za znaczący dla rynków giełdowych. To dlatego, że rządy często stosują polityki mające na celu poprawę sytuacji gospodarczej przed wyborami, aby zwiększyć szanse na reelekcję. Za kandydatury Joe Bidena w 2024 roku były to obniżki podatków, zwiększenie wydatków publicznych, wprowadzanie programów stymulacyjnych czy inne inicjatywy, które bezpośrednio wpływają na gospodarkę. Takie działania mogą prowadzić do zwiększenia dochodów firm, co z kolei sprzyja wzrostowi cen akcji i funduszy ETF. 

REKLAMA