Czy wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie unijne stanowią koszty podatkowe
REKLAMA
REKLAMA
rada
Tak, wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie z Unii Europejskiej stanowią podatkowe koszty uzyskania przychodów. Szczegóły - w uzasadnieniu.
uzasadnienie
Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć m.in. wydatki związane z opracowywaniem wniosków o dotacje unijne, gdyż wydatki te nie są pokrywane z przyznawanych dotacji (na podstawie art. 15 ust. 1 updop). Należy zaznaczyć, że w przypadku takich wydatków nie znajduje zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 58 updop. Przypomnijmy, że przepis ten wyłącza możliwość zaliczania do kosztów podatkowych wydatków bezpośrednio sfinansowanych z niektórych dochodów i przychodów zwolnionych od podatku. Nie ma także żadnego innego przepisu wyłączającego możliwość zaliczania takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Wniosek ten potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 lutego 2010 r. (nr IBPBI/2/423-1463/09/BG) czy interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 maja 2010 r. (nr IPPB5/423-107/10-4/AS). W pierwszej ze wskazanych interpretacji czytamy, że:
Spółka jest zainteresowana uzyskaniem dotacji na zakup środków trwałych ze środków Unii Europejskiej. W związku z tym Spółka zleciła przygotowanie wniosku firmie doradczej i z tego tytułu ponosi wydatki związane z opracowaniem wniosku o dofinansowanie. Wobec powyższego wydatki związane z opracowaniem wniosku o dofinansowanie zlecone firmie doradczej stanowią, zgodnie z art. 15 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pośrednie koszty uzyskania przychodów potrącalne w dacie ich poniesienia. Wydatki te będą stanowiły koszty podatkowe nawet wówczas, gdy Spółka dotacji nie otrzyma lub z dotacji zostanie sfinansowany zakup środków trwałych.
WAŻNE!
Jeżeli wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie z UE inwestycji byłyby refundowane w ramach programu pomocowego, to w momencie otrzymania refundacji spółka miałaby obowiązek skorygowania kosztów o wartość otrzymanej refundacji.
Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397
Tomasz Krywan
doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA