Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa spółki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa spółki.
Jak zawrzeć umowę spółki z o.o. - obowiązkowe elementy umowy
Aktualizacja: 06.12.2018
Umowa spółki z o.o. jest skuteczna, jeżeli zawiera co najmniej obowiązkowe elementy wymagane dla takiej umowy. Brak któregokolwiek z tych elementów będzie skutkować odmową wpisu spółki do rejestru. W artykule przedstawiamy, jakie obligatoryjne zapisy powinny się znaleźć w umowie założycielskiej spółki z o.o. »
Aktualizacja: 26.11.2018
Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki kapitałowej we wszystkich dziedzinach jej działalności, a dokładna liczba jej członków jest określona generalnie w Kodeksie Spółek Handlowych, a precyzyjnie w umowie lub statucie. Jak jednak postąpić w przypadku wystąpienia wakatu aby nie doprowadzić do paraliżu omawianego organu? »
Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z.o.o bez zmiany umowy spółki
Aktualizacja: 18.11.2020
Jednym z najczęściej wykorzystywanych w praktyce sposobów dofinansowania spółki jest podwyższenie kapitału zakładowego. Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może nastąpić w dwojaki sposób. Wspólnicy mogą podnieść kapitał zakładowy poprzez zmianę umowy spółki lub bez zmiany umowy spółki. Jakie warunki należy spełnić, aby podwyższyć kapitał zakładowy bez zmiany umowy spółki? »
Aktualizacja: 16.07.2018
Przedstawiamy co musi zawierać umowa spółki jawnej oraz jak zgłosić spółkę do rejestru. »
Czynności spółki bez wymaganej uchwały przewidzianej umową spółki
Aktualizacja: 24.05.2017
Czynności spółki bez wymaganej uchwały przewidzianej umową spółki w kontekście postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 17 kwietnia 2015 r., sygn. akt I CSK 289/14. »
Komu członek zarządu spółki kapitałowej składa rezygnację z pełnionej funkcji – uchwała SN
Aktualizacja: 11.05.2016
Oświadczenie woli o rezygnacji z pełnionej funkcji członek zarządu spółki kapitałowej powinien złożyć innemu członkowi zarządu lub prokurentowi. Uchwała Sądu Najwyższego w sposób jednoznaczny wskazuje, kiedy kończy się kadencja członka zarządu i jego prawo do występowania w imieniu spółki. Należy zaznaczyć, że określenie końca kadencji członka zarządu jest niezmiernie istotne dla określenia zakresu jego odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Tym samym podjęta uchwała ma duże znaczenie dla praktyki funkcjonowania spółek – uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 31 marca 2016 r., sygn. akt III CZP 89/15. »
Małoletni wspólnikiem spółki cywilnej
Aktualizacja: 18.11.2014
Spółkę cywilną stanowi umowa zawarta między wspólnikami w celu osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie. Czy wobec tego osoba małoletnia, posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych może zostać wspólnikiem spółki cywilnej? »
Forma i moment zawarcia umowy spółki z o.o. w trybie „S24”
Aktualizacja: 03.11.2014
Kodeks spółek handlowych dopuszcza zawarcie umowy spółki z o.o. przy wykorzystaniu wzorca znajdującego się w systemie teleinformatycznym. Procedura elektroniczna jest znacznie łatwiejsza niż tradycyjna. Forma umowy odbiega od tradycyjnej – aktu notarialnego i zostaje zawarta po wprowadzeniu wszystkich koniecznych danych wraz z podpisem elektronicznym. »
Wzorzec umowy spółki z o.o. zakładanej w trybie S24
Aktualizacja: 30.10.2014
Osoby decydujące się na założenie spółki z o.o. w trybie S24 za pomocą systemu teleinformatycznego korzystają z gotowego wzorca umowy, dostępnego w tym systemie. Jakie rodzaje postanowień zawiera wzorzec? Jak prawidłowo go wypełnić? »
Aktualizacja: 17.09.2014
Według Głównego Urzędu Statystycznego spółka jawna stanowi jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a pośród spółek handlowych plasuje się na drugiej pozycji, ustępując miejsca jedynie spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z koniecznością dostosowywania przedsiębiorstwa do ciągle zmieniającej się rzeczywistości, niejednokrotnie niezbędna okazuje się zmiana umowy spółki jawnej, dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób takich zmian dokonać. »
Aktualizacja: 28.08.2014
W toku prowadzonej działalności spółki z o.o. może wystąpić konieczność zmiany jej umowy. Wówczas konieczne jest podjęcie uchwały wspólników, która powinna zapaść większością dwóch trzecich głosów. Umowa spółki może jednak przewidywać surowsze warunki. Czy wspólnicy mogą podejmować uchwały w tym zakresie przez pełnomocników? »
Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z o.o.
Aktualizacja: 27.08.2014
Przymusowego umorzenia udziałów dokonuje się bez zgody wspólnika. Jego istotą jest pozbawienie wspólnika praw udziałowych w spółce z o.o., co wiąże się z utratą praw i obowiązków majątkowych jakie przysługują wspólnikom. Umorzenie jest dopuszczalne jedynie, gdy umowa spółki tak stanowi i wymaga uchwały zgromadzenia wspólników. »
Prawidłowa nazwa spółki cywilnej
Aktualizacja: 19.08.2020
Spółka cywilna stanowi umowę zawartą między wspólnikami i nie posiada osobowości prawnej. Przepisy prawa nie regulują kwestii związanej z nazwą spółki. Zgodnie jednak z orzecznictwem – nazwa spółki nie musi zawierać imion i nazwisk jej wspólników, a sami wspólnicy mogą wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie opinii na temat nazwy ich spółki. »
Kadencja a mandat członka zarządu
Aktualizacja: 21.07.2014
Czas na jaki powoływany jest członek zarządu i okres jego faktycznego pełnienia funkcji, to bardzo ważne kwestie, o których trzeba pamiętać zarówno przy związywaniu nowej spółki, jak i dokonywaniu zmian w umowie spółki już istniejącej. »
Aktualizacja: 20.02.2014
Zawierając umowy często po jakimś czasie, czy to po stronie nas samych czy po drugiej stronie, zachodzą potrzeby zmiany dotychczasowej umowy. Umowę taką można zmieniać zawierając do niej aneks. Jak napisać aneks do umowy? »
Łatwiejsza kwalifikacja urządzeń grzewczych i materiałów w programie „Czyste Powietrze”
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »