REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakładanie spółki przez internet 2012 – cz. 2

Rejestracja spółki z o.o. przez internet
Rejestracja spółki z o.o. przez internet

REKLAMA

REKLAMA

Od Nowego Roku umowa spółki z o.o. może być zawarta przez internet, bez konieczności wizyty u notariusza. Zmiany dotyczą także formalności przy rejestracji takiej spółki.

Od Nowego Roku możliwe jest zawiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet. Taki sposób oznacza jednak kilka odrębności. Przede wszystkim w odróżnieniu do tradycyjnego zawiązania spółki z o.o. zrezygnowano pokrycia przed rejestracją kapitału zakładowego. W przypadku zawierania umowy spółki za pomocą internetowego formularza, wkłady na kapitał zakładowy powinny być wniesione w terminie 7 dni od daty rejestracji. Co więcej, w odróżnieniu od tradycyjnego sposobu, możliwe jest wniesienie jedynie wkładów pieniężnych.

REKLAMA

Samo zawarcie umowy za pomocą internetowego formularza wymaga jednak posiadania podpisu elektronicznego.

Więcej informacji: Zakładanie spółki przez internet 2012 – cz. 1

Rejestracja

REKLAMA

Nowelizacja, która wprowadziła możliwość zawarcia umowy w taki sposób zmieniła wprowadziła również sposobność rejestracji takiej spółki przez internet.  W takiej sytuacji procedura rejestracji trochę różni się od tej tradycyjnej. Przy tej ostatniej zgłoszenie spółki do rejestru wymaga dołączenia do wniosku umowy spółki, jak również oświadczenia wszystkich członków zarządu, iż wkłady na kapitał zakładowy zostały wniesione. Ponadto istotne jest również przedstawienie dowodu ustanowienia członków organów spółki. Wraz ze zgłoszeniem w tradycyjny sposób konieczne jest złożenie podpisanej przez wszystkich członków zarządu listy wspólników z wyszczególnieniem liczby i wartości ich udziałów. Elementem niezbędnym jest także złożenie poświadczonych notarialnie albo złożonych wobec sądu wzorów podpisów członków zarządu (art. 167 par. 1 -3 Kodeksu spółek handlowych).

Inaczej jest przy zakładaniu spółki poprzez wypełnienie wzoru umowy (formularza w systemie teleinformatycznym). W takiej sytuacji umowa spółki, jak i lista wspólników z wyszczególnieniem przydzielonych udziałów powinny być opatrzone podpisem elektronicznym. Oświadczenie o pokryciu kapitału zakładowego jest wymagane tylko wtedy, gdy wkłady zostały wniesione najpóźniej w chwili zgłoszenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku zawiązywania spółki z o.o. przez internet nie ma wymogu pokrycia kapitału zakładowego wkładami przed rejestracją. Może to nastąpić w terminie 7 dni od dnia rejestracji.

Jeżeli kapitał nie został pokryty przed rejestracją, wtedy też wszyscy członkowie zarządu mają obowiązek powiadomić  sąd rejestrowy w terminie 7 dni od rejestracji o wniesieniu wkładów przez wspólników. Wraz z oświadczeniem o wniesieniu w całości wkładów do spółki, zarząd składa też w tym terminie poświadczone notarialnie wzory swoich podpisów.

WZÓR UMOWY: Umowa ustanawiająca spółkę z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA