reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Zakładanie spółki przez internet 2012 – cz. 2

Zakładanie spółki przez internet 2012 – cz. 2

Od Nowego Roku umowa spółki z o.o. może być zawarta przez internet, bez konieczności wizyty u notariusza. Zmiany dotyczą także formalności przy rejestracji takiej spółki.

Od Nowego Roku możliwe jest zawiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet. Taki sposób oznacza jednak kilka odrębności. Przede wszystkim w odróżnieniu do tradycyjnego zawiązania spółki z o.o. zrezygnowano pokrycia przed rejestracją kapitału zakładowego. W przypadku zawierania umowy spółki za pomocą internetowego formularza, wkłady na kapitał zakładowy powinny być wniesione w terminie 7 dni od daty rejestracji. Co więcej, w odróżnieniu od tradycyjnego sposobu, możliwe jest wniesienie jedynie wkładów pieniężnych.

Samo zawarcie umowy za pomocą internetowego formularza wymaga jednak posiadania podpisu elektronicznego.

Więcej informacji: Zakładanie spółki przez internet 2012 – cz. 1

Rejestracja

Nowelizacja, która wprowadziła możliwość zawarcia umowy w taki sposób zmieniła wprowadziła również sposobność rejestracji takiej spółki przez internet.  W takiej sytuacji procedura rejestracji trochę różni się od tej tradycyjnej. Przy tej ostatniej zgłoszenie spółki do rejestru wymaga dołączenia do wniosku umowy spółki, jak również oświadczenia wszystkich członków zarządu, iż wkłady na kapitał zakładowy zostały wniesione. Ponadto istotne jest również przedstawienie dowodu ustanowienia członków organów spółki. Wraz ze zgłoszeniem w tradycyjny sposób konieczne jest złożenie podpisanej przez wszystkich członków zarządu listy wspólników z wyszczególnieniem liczby i wartości ich udziałów. Elementem niezbędnym jest także złożenie poświadczonych notarialnie albo złożonych wobec sądu wzorów podpisów członków zarządu (art. 167 par. 1 -3 Kodeksu spółek handlowych).

Inaczej jest przy zakładaniu spółki poprzez wypełnienie wzoru umowy (formularza w systemie teleinformatycznym). W takiej sytuacji umowa spółki, jak i lista wspólników z wyszczególnieniem przydzielonych udziałów powinny być opatrzone podpisem elektronicznym. Oświadczenie o pokryciu kapitału zakładowego jest wymagane tylko wtedy, gdy wkłady zostały wniesione najpóźniej w chwili zgłoszenia.

W przypadku zawiązywania spółki z o.o. przez internet nie ma wymogu pokrycia kapitału zakładowego wkładami przed rejestracją. Może to nastąpić w terminie 7 dni od dnia rejestracji.

Jeżeli kapitał nie został pokryty przed rejestracją, wtedy też wszyscy członkowie zarządu mają obowiązek powiadomić  sąd rejestrowy w terminie 7 dni od rejestracji o wniesieniu wkładów przez wspólników. Wraz z oświadczeniem o wniesieniu w całości wkładów do spółki, zarząd składa też w tym terminie poświadczone notarialnie wzory swoich podpisów.

WZÓR UMOWY: Umowa ustanawiająca spółkę z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama