Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego
REKLAMA
REKLAMA
Rodzaje podwyższenia kapitału zakładowego
Wyróżnia się 3 rodzaje podwyższenia kapitału zakładowego:
1) zwykłe,
2) w oparciu o kapitał docelowy,
3) warunkowe.
REKLAMA
Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego
Podwyższenie kapitału zakładowego wymaga zmiany statutu i następuje w drodze:
- emisji nowych akcji lub
- podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji.
Objęcie nowych akcji
Objęcie nowych akcji może nastąpić w drodze:
1) złożenia oferty przez spółkę i jej przyjęcia przez oznaczonego adresata; przyjęcie oferty następuje na piśmie pod rygorem nieważności (subskrypcja prywatna)- objęcie nowych akcji nie może być uzależnione od warunku lub terminu,
2) zaoferowania akcji wyłącznie akcjonariuszom, którym służy prawo poboru (subskrypcja zamknięta),
3) zaoferowania akcji w drodze ogłoszenia zgodnie z art. 440 § 1 Kodeksu spółek handlowych, skierowanego do osób, którym nie służy prawo poboru (subskrypcja otwarta).
Polecamy serwis: Rejestr przedsiębiorców
Warunek całkowitego opłacenia 9/10 dotychczasowego kapitału zakładowego
Podwyższenie kapitału zakładowego może być dokonane dopiero po całkowitym wpłaceniu co najmniej 9/10 dotychczasowego kapitału zakładowego. Nie jest to jednak równoznaczne z koniecznością opłacenia każdej akcji w tej wysokości. Oznacza to, że cały dotychczasowy kapitał zakładowy ma być opłacony w tej wysokości. Przepisu tego nie stosuje się w przypadku łączenia się spółek.
Większość ¾ głosów
Uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego powinna być powzięta większością 3/4 głosów, chyba że statut wprowadza ostrzejszy wymóg dla powzięcia uchwały o zmianie statutu.
Wymóg kworum przy spółkach publicznych
REKLAMA
Powzięcie przez walne zgromadzenie spółki publicznej uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego przewidującej objęcie nowych akcji w drodze subskrypcji prywatnej lub subskrypcji otwartej przez oznaczonego adresata, wymaga dodatkowo obecności akcjonariuszy reprezentujących co najmniej 1/3 kapitału zakładowego.
Jeżeli walne zgromadzenie, zwołane w celu powzięcia tej uchwały, nie odbyło się z powodu braku tego kworum, można zwołać kolejne walne zgromadzenie, podczas którego uchwała może być powzięta bez względu na liczbę akcjonariuszy obecnych na zgromadzeniu, chyba że statut stanowi inaczej (może taką możliwość wyłączyć lub ograniczyć).
Termin na zgłoszenie podwyższenia kapitału zakładowego
REKLAMA
W art. 431 § 4 Kodeksu spółek handlowych został określony termin zawity dla zgłoszenia podwyższenia kapitału zakładowego. W świetle tego przepisu uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego nie może być zgłoszona do sądu rejestrowego po upływie:
- 6 miesięcy od dnia jej powzięcia,
- 12 miesięcy (w przypadku akcji nowej emisji będących przedmiotem oferty publicznej objętej prospektem emisyjnym albo memorandum informacyjnym, na podstawie przepisów o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych) od dnia odpowiednio zatwierdzenia prospektu emisyjnego albo memorandum informacyjnego, albo stwierdzenia równoważności informacji zawartych w memorandum informacyjnym z informacjami wymaganymi w prospekcie emisyjnym, oraz nie później niż po upływie 1 miesiąca od dnia przydziału akcji.
Wniosek o zatwierdzenie prospektu albo memorandum informacyjnego albo wniosek o stwierdzenie równoważności informacji zawartych w memorandum informacyjnym z informacjami wymaganymi w prospekcie emisyjnym nie mogą zostać złożone po upływie 4 miesięcy od dnia powzięcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego.
Zobacz także: Wkłady na kapitał zakładowy spółki kapitałowej
Zwrot wkładów pieniężnych i niepieniężnych
Niezgłoszenie podwyższenia kapitału zakładowego do rejestru lub uprawomocnienie się postanowienia o odmowie wpisu podwyższenia kapitału zakładowego powodują obowiązek zwrotu wkładów pieniężnych i niepieniężnych osobom, które objęły akcje.
Zarząd dokona zwrotu wkładów pieniężnych lub niepieniężnych osobom, które objęły akcje, najpóźniej z upływem 1 miesiąca od bezskutecznego upływu sześciomiesięcznego terminu, o którym mowa powyżej, a w przypadku zgłoszenia podwyższenia kapitału zakładowego do sądu rejestrowego, przed upływem 1 miesiąca, licząc od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o odmowie rejestracji.
Odpowiednie stosowanie przepisów
Do podwyższenia kapitału zakładowego stosuje się odpowiednio przepisy art. 308-3121, art. 315 § 2, art. 316 § 2, art. 317, art. 321 § 2, art. 322 i art. 328 § 5 Kodeksu spółek handlowych.
Wpis konstytutywny
Podwyższenie kapitału zakładowego staje się skuteczne z chwilą dokonania jego wpisu do rejestru przedsiębiorców. Wpis ma charakter wpisu konstytutywnego.
Polecamy: Z osoby fizycznej w spółkę kapitałową
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.