REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmianę umowy spółki i statutu należy zgłosić do urzędu skarbowego

Portal  Procesowy
Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.
Zmiana umowy spółki powinna być zgłoszona do urzędu skarbowego fot. Fotolia
Zmiana umowy spółki powinna być zgłoszona do urzędu skarbowego fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy Kodeksu spółek handlowych są jedyną podstawą dla obowiązku zgłoszenia zmiany umowy spółki lub statutu we właściwym Urzędzie Skarbowym. Co więcej, ustawodawca nie przewidział żadnej sankcji za niedopełnienie tego obowiązku.

Zgodnie z regulacjami art. 171 w zw. z art. 256 § 3 Kodeksu spółek handlowych w przypadku spółki z o.o. oraz art. 324 w zw. z art. 430 § 4 k.s.h. w przypadku spółki akcyjnej zarząd spółki powinien złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym odpis aktu notarialnego zawierającego zmiany umowy spółki (statutu). Zgłoszenie zmiany umowy spółki (statutu) w Urzędzie Skarbowym powinno być dokonane w terminie dwóch tygodni od dnia zarejestrowania tego faktu przez właściwy dla spółki sąd rejestrowy.

REKLAMA

Zgłoszenie powinno wskazywać datę rejestracji zmiany umowy spółki (statutu), sygnaturę sprawy oraz wskazanie sądu rejestrowego, który zmianę zarejestrował. Informacje te należy podać w piśmie przewodnim do Urzędu Skarbowego na podstawie otrzymanego odpisu postanowienia sądu rejestrowego o zmianie wpisu w rejestrze przedsiębiorców lub na podstawie wydanego przez sąd rejestrowy zaświadczenia o dokonaniu wpisu w rejestrze przedsiębiorców.

Zobacz: Zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji

REKLAMA

Obowiązek rejestracji zmiany umowy spółki (statutu) w Urzędzie Skarbowym paradoksalnie ma swoje oparcie w przepisach Kodeksu spółek handlowych, natomiast nie wynika z żadnej ustawy podatkowej, w szczególności obowiązek ten nie wynika z Ordynacji podatkowej. Dlatego też organy podatkowe co do zasady nie weryfikują wykonania tego obowiązku przez przedsiębiorców. Dodatkowo brak sankcji za niezłożenie zmienionej umowy spółki (statutu) w Urzędzie Skarbowym prowadzi do częstego pomijania wspomnianego obowiązku przez samych przedsiębiorców.

Obowiązek ten jednak istnieje i należy go przestrzegać. Urząd Skarbowy zawsze może upomnieć się o jego wykonanie, a to z kolei może powodować u przedsiębiorcy pewne trudności natury technicznej związane z kompletowaniem odpowiedniej dokumentacji, w szczególności gdy zmian umowy spółki (statutu) było kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak dokonać zmiany statutu w spółce akcyjnej?

Autor: Konrad Kuzioła, Zespół Prawa Korporacyjnego, Restrukturyzacji Spółek i Kontraktów Handlowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA