| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Komu członek zarządu spółki kapitałowej składa rezygnację z pełnionej funkcji – uchwała SN

Komu członek zarządu spółki kapitałowej składa rezygnację z pełnionej funkcji – uchwała SN

Oświadczenie woli o rezygnacji z pełnionej funkcji członek zarządu spółki kapitałowej powinien złożyć innemu członkowi zarządu lub prokurentowi. Uchwała Sądu Najwyższego w sposób jednoznaczny wskazuje, kiedy kończy się kadencja członka zarządu i jego prawo do występowania w imieniu spółki. Należy zaznaczyć, że określenie końca kadencji członka zarządu jest niezmiernie istotne dla określenia zakresu jego odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Tym samym podjęta uchwała ma duże znaczenie dla praktyki funkcjonowania spółek – uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 31 marca 2016 r., sygn. akt III CZP 89/15.

Stan faktyczny

Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie określają, kto dokładnie powinien być powiadomiony o rezygnacji ze stanowiska w zarządzie spółki kapitałowej (sp. z o.o. lub spółki akcyjnej). Doprowadziło to do rozbieżności w orzecznictwie. Na tym tle pojawiły się trzy różne stanowiska. Zgodnie z nimi oświadczenie o rezygnacji z funkcji członka zarządu należy złożyć:

1) innemu członkowi zarządu lub prokurentowi, albo

2) radzie nadzorczej albo pełnomocnikowi powołanemu przez walne zgromadzenie, albo

3) organowi uprawnionemu do powoływania członków zarządu.

Powstałe rozbieżności w orzecznictwie oraz niejasne normy prawne nie dawały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, komu członek zarządu składa oświadczenie woli o rezygnacji z pełnionej funkcji. Dlatego I Prezes Sądu Najwyższego złożył następujące zapytanie do składu 7 sędziów SN:

Czy przy składaniu przez członka zarządu oświadczenia woli o rezygnacji z pełnienia tej funkcji spółka kapitałowa, w razie braku odmiennego postanowienia umownego (statutowego), jest reprezentowana przez jednego członka zarządu lub prokurenta (art. 205 § 2 oraz art. 373 § 2 ksh), radę nadzorczą lub pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy (art. 210 § 1 oraz art. 379 § 1 ksh), przez organ uprawniony do powoływania członków zarządu, czy — w braku rady nadzorczej — przez zgromadzenie wspólników (walne zgromadzenie)?

Co orzekł Sąd Najwyższy?

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Komu członek zarządu spółki kapitałowej składa rezygnację z pełnionej funkcji – uchwała SN

W artykule szczegółowy opis orzeczenia Sądu Najwyższego.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Komu członek zarządu spółki kapitałowej składa rezygnację z pełnionej funkcji. /fot. Fotolia
Komu członek zarządu spółki kapitałowej składa rezygnację z pełnionej funkcji. /fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PB Online

Serwis badań internetowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »