reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Jak rozliczyć wypłatę dywidendy – w podatkach i rachunkowości?

Jak rozliczyć wypłatę dywidendy – w podatkach i rachunkowości?

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określają szczególne zasady opodatkowania dywidend, w tym obowiązek pobierania podatku od dywidend przez płatników, czyli spółki wypłacające dywidendy. Powoduje to, że na spółkach tych ciążą obowiązki podatkowe związane z wypłacaniem dywidend. W opracowaniu przedstawiamy, jak płatnicy powinni rozliczyć podatkowo wypłatę dywidendy i jak ująć to zdarzenie w ewidencji rachunkowej.

Przedmiotem artykułu jest omówienie skutków podatkowych wypłacania dywidend przez polskie spółki, tj. spółki mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski. Można tylko wspomnieć, że dywidendy otrzymywane od spółek zagranicznych (spółek mających siedzibę oraz zarząd poza terytorium Polski) są w Polsce opodatkowane na zupełnie innych zasadach, tj.:

1) nie są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%, lecz powiększają dochody opodatkowane na zasadach ogólnych,

2) jeżeli umowa międzynarodowa, której Polska jest stroną, nie zwalnia ich w Polsce od podatku, łączą się z dochodami (przychodami) osiąganymi przez podatnika na terytorium Polski; w takich przypadkach od podatku obliczonego od tych dochodów podatnicy mogą odliczać kwoty równe podatkowi zapłaconemu od dywidend w obcym państwie, z zastrzeżeniem że kwota odliczenia nie może przekroczyć części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na zagraniczną dywidendę (art. 20 ust. 1 updop).

Polska spółka z o.o. otrzymała dwie dywidendy – jedną od polskiej spółki akcyjnej, drugą od niemieckiej spółki akcyjnej. Dywidendy te będą różnie opodatkowane, tj. dywidenda otrzymana od polskiej spółki akcyjnej będzie, co do zasady, opodatkowana 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym (do którego pobrania będzie obowiązana ta spółka akcyjna) i nie powiększy dochodu spółki z o.o. opodatkowanego na zasadach ogólnych. Dywidenda otrzymana od niemieckiej spółki akcyjnej powiększy w spółce z o.o. dochód opodatkowany na zasadach ogólnych. Przy czym, jeżeli od dywidendy tej został pobrany niemiecki podatek dochodowy, spółka z o.o. będzie go mogła odliczyć od polskiego podatku dochodowego do wysokości kwoty podatku przypadającego na tę dywidendę.

1. Dywidenda – definicja

Dywidenda to część zysku spółki kapitałowej lub spółki komandytowo-akcyjnej, która jest przekazywana udziałowcom lub akcjonariuszom tej spółki. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje samego pojęcia dywidendy. W związku z tym w celu ustalenia znaczenia tego pojęcia należy odwołać się do przepisów Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.).

I tak, na podstawie art. 193 § 1 k.s.h. wspólnicy spółek z o.o., którym przysługiwały udziały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku, są uprawnieni do dywidendy za dany rok obrotowy. Analogiczne uprawnienie na podstawie art. 348 § 2 k.s.h. przysługuje akcjonariuszom spółek akcyjnych, zaś na podstawie art. 126 § 1 pkt 2 w zw. z art. 348 § 2 k.s.h. – również akcjonariuszom spółek komandytowo-akcyjnych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć wypłatę dywidendy – w podatkach i rachunkowości

W artykule m.in.:

  • Wysokość podatku od dywidend wypłacanych przez polskie spółki
  • Pobór podatku od dywidendy
  • Wpłata pobranego podatku od dywidendy do urzędu skarbowego
  • Informacje oraz deklaracje sporządzane przez spółki wypłacające dywidendy
  • Dywidendy rzeczowe
  • Dywidendy a dochód i podatek od dochodu podatników otrzymujących dywidendy
  • Koszty pożyczek i kredytów zaciągniętych na wypłatę dywidendę jako koszty uzyskania przychodów
  • Odroczenie wypłaty dywidendy
  • Wypłata dywidendy w księgach rachunkowych
reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama