reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kiedy podatek od czynności cywilnoprawnych podlega zwrotowi?

Kiedy podatek od czynności cywilnoprawnych podlega zwrotowi?

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają określone czynności cywilnoprawne jak umowa sprzedaży, pożyczki, ustanowienie hipoteki czy też umowy spółki. W przypadku, gdy strony dokonają czynności podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem obowiązek podatkowy powstaje niemal natychmiast bo już z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czy też w przypadku ustanowienia hipoteki – już z chwila złożenia wniosku o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki.

Co do zasady, jeżeli podatku nie pobiera płatnik, sami podatnicy zobowiązani są bez wzywania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku, obliczyć i wpłacić podatek w terminie czternastu dniu od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jednak warto pamiętać, że ustawodawca w określonych okolicznościach przewidział możliwość zwrotu podatku.

Przepisy przewidują katalog przypadków gdy następuje zwrot pobranego przez organ podatku. Przypadki te dotyczą sytuacji, gdy czynność prawna podlegająca opodatkowaniu nie doszła do skutku, a strony tej czynności nie osiągnęły zamierzonego rezultatu. Katalog tych przypadków ogranicza się do możliwości zwrotu zapłaconego podatku, gdy:

  • uchylone zostały skutki prawne oświadczenia woli (orzeczona przez sąd nieważność względna czynności stanowiącej podstawę opodatkowania powoduje zwrot podatku w trybie art. 11 ust. 1 pkt.1 ustawy o podatku od czynności cywilno prawnych);
  • nie spełnił się warunek zawieszający, od którego uzależniono wykonanie czynności cywilnoprawnej (na przykład przy sprzedaży na próbę, gdy kupujący stwierdzi uzna, iż towar nie odpowiada jego oczekiwaniom);
  • podwyższenie kapitału spółki nie zostanie zarejestrowane lub zostanie zarejestrowane w wysokości niższej niż określona w uchwale – zwrot dotyczy części stanowiącej różnicę między podatkiem zapłaconym i podatkiem należnym od podwyższenia kapitału ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców;
  • nie dokonano wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Porównaj: Kiedy powstaje przychód przy usługach ciągłych?

Pomimo wystąpienia wyżej wskazanych sytuacji podatek nie zostanie zwrócony jeżeli upłynie 5 lat od końca roku, w którym został zapłacony.

Należy zauważyć, że wyżej przedstawiony katalog jest katalogiem zamkniętym, co wyklucza możliwość zwrotu przez organ podatku w przypadku powoływania przez podatnika innych, niewymienionych w przepisie przyczyn.

Zwrot podatku nie będzie również możliwy jeżeli strony na skutek zgodnych oświadczeń woli postanowią o rozwiązaniu czynności prawnej.

Polecamy serwis Umowy

W jaki sposób następuje zwrot podatku?

Zwrot podatku następuje po przeprowadzeniu postępowania i ustaleniu, że zachodzą przesłanki określone w przepisie art. 11 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwrot podatku dokonuje organ podatkowy właściwy miejscowo w sprawie tego podatku.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U.07.68.450);
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2008 r.w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U.08.234.1577).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwrot podatku nie będzie możliwy jeżeli strony na skutek zgodnych oświadczeń woli postanowią o rozwiązaniu czynności prawnej.
Zwrot podatku nie będzie możliwy jeżeli strony na skutek zgodnych oświadczeń woli postanowią o rozwiązaniu czynności prawnej.

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama