Kiedy podatek od czynności cywilnoprawnych podlega zwrotowi?
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady, jeżeli podatku nie pobiera płatnik, sami podatnicy zobowiązani są bez wzywania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku, obliczyć i wpłacić podatek w terminie czternastu dniu od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jednak warto pamiętać, że ustawodawca w określonych okolicznościach przewidział możliwość zwrotu podatku.
REKLAMA
Przepisy przewidują katalog przypadków gdy następuje zwrot pobranego przez organ podatku. Przypadki te dotyczą sytuacji, gdy czynność prawna podlegająca opodatkowaniu nie doszła do skutku, a strony tej czynności nie osiągnęły zamierzonego rezultatu. Katalog tych przypadków ogranicza się do możliwości zwrotu zapłaconego podatku, gdy:
- uchylone zostały skutki prawne oświadczenia woli (orzeczona przez sąd nieważność względna czynności stanowiącej podstawę opodatkowania powoduje zwrot podatku w trybie art. 11 ust. 1 pkt.1 ustawy o podatku od czynności cywilno prawnych);
- nie spełnił się warunek zawieszający, od którego uzależniono wykonanie czynności cywilnoprawnej (na przykład przy sprzedaży na próbę, gdy kupujący stwierdzi uzna, iż towar nie odpowiada jego oczekiwaniom);
- podwyższenie kapitału spółki nie zostanie zarejestrowane lub zostanie zarejestrowane w wysokości niższej niż określona w uchwale – zwrot dotyczy części stanowiącej różnicę między podatkiem zapłaconym i podatkiem należnym od podwyższenia kapitału ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców;
- nie dokonano wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
Porównaj: Kiedy powstaje przychód przy usługach ciągłych?
Pomimo wystąpienia wyżej wskazanych sytuacji podatek nie zostanie zwrócony jeżeli upłynie 5 lat od końca roku, w którym został zapłacony.
Należy zauważyć, że wyżej przedstawiony katalog jest katalogiem zamkniętym, co wyklucza możliwość zwrotu przez organ podatku w przypadku powoływania przez podatnika innych, niewymienionych w przepisie przyczyn.
Zwrot podatku nie będzie również możliwy jeżeli strony na skutek zgodnych oświadczeń woli postanowią o rozwiązaniu czynności prawnej.
Polecamy serwis Umowy
W jaki sposób następuje zwrot podatku?
REKLAMA
Zwrot podatku następuje po przeprowadzeniu postępowania i ustaleniu, że zachodzą przesłanki określone w przepisie art. 11 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwrot podatku dokonuje organ podatkowy właściwy miejscowo w sprawie tego podatku.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U.07.68.450);
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2008 r.w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U.08.234.1577).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.