REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy podatek od czynności cywilnoprawnych podlega zwrotowi?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Zwrot podatku nie będzie możliwy jeżeli strony na skutek zgodnych oświadczeń woli postanowią o rozwiązaniu czynności prawnej.
Zwrot podatku nie będzie możliwy jeżeli strony na skutek zgodnych oświadczeń woli postanowią o rozwiązaniu czynności prawnej.

REKLAMA

REKLAMA

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają określone czynności cywilnoprawne jak umowa sprzedaży, pożyczki, ustanowienie hipoteki czy też umowy spółki. W przypadku, gdy strony dokonają czynności podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem obowiązek podatkowy powstaje niemal natychmiast bo już z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czy też w przypadku ustanowienia hipoteki – już z chwila złożenia wniosku o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki.

Co do zasady, jeżeli podatku nie pobiera płatnik, sami podatnicy zobowiązani są bez wzywania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku, obliczyć i wpłacić podatek w terminie czternastu dniu od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jednak warto pamiętać, że ustawodawca w określonych okolicznościach przewidział możliwość zwrotu podatku.

REKLAMA

Przepisy przewidują katalog przypadków gdy następuje zwrot pobranego przez organ podatku. Przypadki te dotyczą sytuacji, gdy czynność prawna podlegająca opodatkowaniu nie doszła do skutku, a strony tej czynności nie osiągnęły zamierzonego rezultatu. Katalog tych przypadków ogranicza się do możliwości zwrotu zapłaconego podatku, gdy:

  • uchylone zostały skutki prawne oświadczenia woli (orzeczona przez sąd nieważność względna czynności stanowiącej podstawę opodatkowania powoduje zwrot podatku w trybie art. 11 ust. 1 pkt.1 ustawy o podatku od czynności cywilno prawnych);
  • nie spełnił się warunek zawieszający, od którego uzależniono wykonanie czynności cywilnoprawnej (na przykład przy sprzedaży na próbę, gdy kupujący stwierdzi uzna, iż towar nie odpowiada jego oczekiwaniom);
  • podwyższenie kapitału spółki nie zostanie zarejestrowane lub zostanie zarejestrowane w wysokości niższej niż określona w uchwale – zwrot dotyczy części stanowiącej różnicę między podatkiem zapłaconym i podatkiem należnym od podwyższenia kapitału ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców;
  • nie dokonano wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Porównaj: Kiedy powstaje przychód przy usługach ciągłych?

Pomimo wystąpienia wyżej wskazanych sytuacji podatek nie zostanie zwrócony jeżeli upłynie 5 lat od końca roku, w którym został zapłacony.

Należy zauważyć, że wyżej przedstawiony katalog jest katalogiem zamkniętym, co wyklucza możliwość zwrotu przez organ podatku w przypadku powoływania przez podatnika innych, niewymienionych w przepisie przyczyn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrot podatku nie będzie również możliwy jeżeli strony na skutek zgodnych oświadczeń woli postanowią o rozwiązaniu czynności prawnej.

Polecamy serwis Umowy

W jaki sposób następuje zwrot podatku?

REKLAMA

Zwrot podatku następuje po przeprowadzeniu postępowania i ustaleniu, że zachodzą przesłanki określone w przepisie art. 11 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwrot podatku dokonuje organ podatkowy właściwy miejscowo w sprawie tego podatku.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U.07.68.450);
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2008 r.w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U.08.234.1577).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA