REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka partnerska- kto może być partnerem?

Wybór partnera./ Fot. Fotolia
Wybór partnera./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka partnerska w stosunku do innych spółek osobowych charakteryzuje się pewnymi odmiennościami. Podstawową różnicą są wymagania co do wspólników spółki. W spółce partnerskiej partnerami mogą być tylko osoby wykonujące wolny zawód.

Cel

Spółkę partnerską zakłada się w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Jeśli odrębna ustawa nie stanowi inaczej, spółkę można zawiązać w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu. Należy przyjąć, że spółka partnerska nie może być utworzona w celu prowadzenia jakiegokolwiek przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Ograniczenie podmiotowe

Wspólnikami, zwanymi partnerami, w spółce mogą być (w odróżnieniu od innych spółek prawa handlowego) tylko osoby fizyczne i to uprawnione do wykonywania wolnych zawodów określonych w art. 88 Kodeksu spółek handlowych lub w przepisie szczególnym o randze ustawy. W związku z tym spółek partnerskich nie mogą tworzyć osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Wykonywanie wolnych zawodów może być w odrębnej ustawie uzależnione od spełnienia dodatkowych wymagań.

Zobacz również:  Odpowiedzialność partnerów w spółce partnerskiej

Wolne zawody z art. 88 Kodeksu spółek handlowych

Ustawodawca nie sformułował definicji wolnych zawodów. Wskazał jedynie ich przykłady w art. 88 i stworzył furtkę dla regulacji innych wolnych zawodów w odrębnych ustawach. Partnerami w spółce mogą być osoby uprawnione do wykonywania zawodów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. adwokata,
  2. aptekarza,
  3. architekta,
  4. inżyniera budownictwa,
  5. biegłego rewidenta,
  6. brokera ubezpieczeniowego,
  7. doradcy podatkowego,
  8. maklera papierów wartościowych,
  9. doradcy inwestycyjnego,
  10. księgowego,
  11. lekarza,
  12. lekarza dentysty,
  13. lekarza weterynarii,
  14. notariusza,
  15. pielęgniarki,
  16. położnej,
  17. radcy prawnego,
  18. rzecznika patentowego,
  19. rzeczoznawcy majątkowego i
  20. tłumacza przysięgłego.

Psychologowie

REKLAMA

Korzystając z opisanej możliwości rozszerzenia katalogu wolnych zawodów, w ustawie z 8.6.2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów w art. 18 ust. 2 zapisano, że prywatna praktyka psychologiczna może być wykonywana jako indywidualna działalność gospodarcza albo w formie spółki partnerskiej, po uzyskaniu zezwolenia właściwego marszałka województwa.

Nie zawsze samo uzyskanie uprawień wystarcza do wykonywania zawodu w ramach spółki partnerskiej. Przepisy odrębne mogą przewidywać więcej wymogów. Dla przykładu psychologowie muszą dodatkowo uzyskać zezwolenie właściwego marszałka województwa. Kolejnym przykładem jest radca prawny, który może świadczyć pomoc prawną osobom fizycznym w formie spółki partnerskiej, jeżeli nie pozostaje jednocześnie w stosunku pracy.

Zobacz również: Jak rozwiązać spółkę partnerską?

Adwokaci i radcowie prawni

W spółce partnerskiej wykonuje się jeden wolny zawód bądź kilka. Przepisy odrębne mogą przewidywać zastrzeżenie wykonywania tylko jednego zawodu w jednej spółce. Najlepszymi przykładami są: ustawa Prawo o adwokaturze i ustawa o radcach prawnych. W świetle art. 4a ustawy Prawo o adwokaturze adwokat może wykonywać zawód w spółce partnerskiej, w której partnerami są adwokaci, radcowie prawni, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z 5.7.2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie o radcach prawnych taka regulacja znajduje się w art. 8.

Notariusze

Natomiast na podstawie ustawy Prawo o notariacie kilku notariuszy może prowadzić jedną kancelarię w formie spółki partnerskiej, ale każdy z notariuszy dokonuje czynności notarialnych we własnym imieniu i ponosi odpowiedzialność za czynności przez siebie dokonane. Stąd taką spółkę mogą zawiązać tylko notariusze powołani przez Ministra Sprawiedliwości.

Doradcy podatkowi

Podobne ograniczenia przewiduje ustawa o doradztwie podatkowym. Art. 27 ustawy zezwala doradcom na wykonywanie swojego zawodu w ramach spółki partnerskiej tylko wtedy, gdy partnerami są wyłącznie doradcy podatkowi, adwokaci, radcowie prawni, biegli rewidenci, rzecznicy patentowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z 5.7.2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz również: Dla kogo spółka partnerska?

Biegli rewidenci

Ustawa o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym w art. 47 wskazuje, że podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych może być wyłącznie jednostka, w której czynności rewizji finansowej wykonują biegli rewidenci, wpisana na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych. Podmiotem tym może być spółka partnerska. Większość głosów w tej spółce muszą posiadać biegli rewidenci lub podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych, zatwierdzeni co najmniej w jednym państwie Unii Europejskiej. W spółkach, w których funkcjonuje zarząd, większość jego członków mają stanowić biegli rewidenci zatwierdzeni co najmniej w jednym państwie Unii Europejskiej. Jeżeli zarząd składa się maksymalnie z dwóch osób, co najmniej jedną z nich musi być biegły rewident.

Niedopuszczalność jednoosobowej spółki

Niedopuszczalne jest powstanie spółki partnerskiej jednoosobowej. Natomiast może się tak zdarzyć, że w spółce zostanie jeden partner. W takim przypadku ulega ona rozwiązaniu z upływem roku od dnia zdarzenia powodującego, że w spółce pozostał tylko jeden partner.

Polecamy serwis: Spółki

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037)

Ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz.U. z 2001 r. Nr 73, poz. 763)

Ustawa z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2009 r. Nr 146, poz. 1188 tj.)

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 tj.)

Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz.U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1158 tj.)

Ustawa z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz.U. z 2011 r. Nr 41, poz. 213 tj.)

Ustawa z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz.U. z 2009 r. Nr 77, poz. 649)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA