reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka partnerska > Spółka partnerska- kto może być partnerem?

Spółka partnerska- kto może być partnerem?

Spółka partnerska w stosunku do innych spółek osobowych charakteryzuje się pewnymi odmiennościami. Podstawową różnicą są wymagania co do wspólników spółki. W spółce partnerskiej partnerami mogą być tylko osoby wykonujące wolny zawód.

Cel

Spółkę partnerską zakłada się w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Jeśli odrębna ustawa nie stanowi inaczej, spółkę można zawiązać w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu. Należy przyjąć, że spółka partnerska nie może być utworzona w celu prowadzenia jakiegokolwiek przedsiębiorstwa.

Ograniczenie podmiotowe

Wspólnikami, zwanymi partnerami, w spółce mogą być (w odróżnieniu od innych spółek prawa handlowego) tylko osoby fizyczne i to uprawnione do wykonywania wolnych zawodów określonych w art. 88 Kodeksu spółek handlowych lub w przepisie szczególnym o randze ustawy. W związku z tym spółek partnerskich nie mogą tworzyć osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Wykonywanie wolnych zawodów może być w odrębnej ustawie uzależnione od spełnienia dodatkowych wymagań.

Zobacz również:  Odpowiedzialność partnerów w spółce partnerskiej

Wolne zawody z art. 88 Kodeksu spółek handlowych

Ustawodawca nie sformułował definicji wolnych zawodów. Wskazał jedynie ich przykłady w art. 88 i stworzył furtkę dla regulacji innych wolnych zawodów w odrębnych ustawach. Partnerami w spółce mogą być osoby uprawnione do wykonywania zawodów:

 1. adwokata,
 2. aptekarza,
 3. architekta,
 4. inżyniera budownictwa,
 5. biegłego rewidenta,
 6. brokera ubezpieczeniowego,
 7. doradcy podatkowego,
 8. maklera papierów wartościowych,
 9. doradcy inwestycyjnego,
 10. księgowego,
 11. lekarza,
 12. lekarza dentysty,
 13. lekarza weterynarii,
 14. notariusza,
 15. pielęgniarki,
 16. położnej,
 17. radcy prawnego,
 18. rzecznika patentowego,
 19. rzeczoznawcy majątkowego i
 20. tłumacza przysięgłego.

Psychologowie

Korzystając z opisanej możliwości rozszerzenia katalogu wolnych zawodów, w ustawie z 8.6.2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów w art. 18 ust. 2 zapisano, że prywatna praktyka psychologiczna może być wykonywana jako indywidualna działalność gospodarcza albo w formie spółki partnerskiej, po uzyskaniu zezwolenia właściwego marszałka województwa.

Nie zawsze samo uzyskanie uprawień wystarcza do wykonywania zawodu w ramach spółki partnerskiej. Przepisy odrębne mogą przewidywać więcej wymogów. Dla przykładu psychologowie muszą dodatkowo uzyskać zezwolenie właściwego marszałka województwa. Kolejnym przykładem jest radca prawny, który może świadczyć pomoc prawną osobom fizycznym w formie spółki partnerskiej, jeżeli nie pozostaje jednocześnie w stosunku pracy.

Zobacz również: Jak rozwiązać spółkę partnerską?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Zapotoczny

Prezes PFR Portal PPK sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama