REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka partnerska- kto może być partnerem?

Wybór partnera./ Fot. Fotolia
Wybór partnera./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka partnerska w stosunku do innych spółek osobowych charakteryzuje się pewnymi odmiennościami. Podstawową różnicą są wymagania co do wspólników spółki. W spółce partnerskiej partnerami mogą być tylko osoby wykonujące wolny zawód.

Cel

Spółkę partnerską zakłada się w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Jeśli odrębna ustawa nie stanowi inaczej, spółkę można zawiązać w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu. Należy przyjąć, że spółka partnerska nie może być utworzona w celu prowadzenia jakiegokolwiek przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Ograniczenie podmiotowe

Wspólnikami, zwanymi partnerami, w spółce mogą być (w odróżnieniu od innych spółek prawa handlowego) tylko osoby fizyczne i to uprawnione do wykonywania wolnych zawodów określonych w art. 88 Kodeksu spółek handlowych lub w przepisie szczególnym o randze ustawy. W związku z tym spółek partnerskich nie mogą tworzyć osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Wykonywanie wolnych zawodów może być w odrębnej ustawie uzależnione od spełnienia dodatkowych wymagań.

Zobacz również:  Odpowiedzialność partnerów w spółce partnerskiej

Wolne zawody z art. 88 Kodeksu spółek handlowych

Ustawodawca nie sformułował definicji wolnych zawodów. Wskazał jedynie ich przykłady w art. 88 i stworzył furtkę dla regulacji innych wolnych zawodów w odrębnych ustawach. Partnerami w spółce mogą być osoby uprawnione do wykonywania zawodów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. adwokata,
  2. aptekarza,
  3. architekta,
  4. inżyniera budownictwa,
  5. biegłego rewidenta,
  6. brokera ubezpieczeniowego,
  7. doradcy podatkowego,
  8. maklera papierów wartościowych,
  9. doradcy inwestycyjnego,
  10. księgowego,
  11. lekarza,
  12. lekarza dentysty,
  13. lekarza weterynarii,
  14. notariusza,
  15. pielęgniarki,
  16. położnej,
  17. radcy prawnego,
  18. rzecznika patentowego,
  19. rzeczoznawcy majątkowego i
  20. tłumacza przysięgłego.

Psychologowie

REKLAMA

Korzystając z opisanej możliwości rozszerzenia katalogu wolnych zawodów, w ustawie z 8.6.2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów w art. 18 ust. 2 zapisano, że prywatna praktyka psychologiczna może być wykonywana jako indywidualna działalność gospodarcza albo w formie spółki partnerskiej, po uzyskaniu zezwolenia właściwego marszałka województwa.

Nie zawsze samo uzyskanie uprawień wystarcza do wykonywania zawodu w ramach spółki partnerskiej. Przepisy odrębne mogą przewidywać więcej wymogów. Dla przykładu psychologowie muszą dodatkowo uzyskać zezwolenie właściwego marszałka województwa. Kolejnym przykładem jest radca prawny, który może świadczyć pomoc prawną osobom fizycznym w formie spółki partnerskiej, jeżeli nie pozostaje jednocześnie w stosunku pracy.

Zobacz również: Jak rozwiązać spółkę partnerską?

Adwokaci i radcowie prawni

W spółce partnerskiej wykonuje się jeden wolny zawód bądź kilka. Przepisy odrębne mogą przewidywać zastrzeżenie wykonywania tylko jednego zawodu w jednej spółce. Najlepszymi przykładami są: ustawa Prawo o adwokaturze i ustawa o radcach prawnych. W świetle art. 4a ustawy Prawo o adwokaturze adwokat może wykonywać zawód w spółce partnerskiej, w której partnerami są adwokaci, radcowie prawni, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z 5.7.2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie o radcach prawnych taka regulacja znajduje się w art. 8.

Notariusze

Natomiast na podstawie ustawy Prawo o notariacie kilku notariuszy może prowadzić jedną kancelarię w formie spółki partnerskiej, ale każdy z notariuszy dokonuje czynności notarialnych we własnym imieniu i ponosi odpowiedzialność za czynności przez siebie dokonane. Stąd taką spółkę mogą zawiązać tylko notariusze powołani przez Ministra Sprawiedliwości.

Doradcy podatkowi

Podobne ograniczenia przewiduje ustawa o doradztwie podatkowym. Art. 27 ustawy zezwala doradcom na wykonywanie swojego zawodu w ramach spółki partnerskiej tylko wtedy, gdy partnerami są wyłącznie doradcy podatkowi, adwokaci, radcowie prawni, biegli rewidenci, rzecznicy patentowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z 5.7.2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz również: Dla kogo spółka partnerska?

Biegli rewidenci

Ustawa o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym w art. 47 wskazuje, że podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych może być wyłącznie jednostka, w której czynności rewizji finansowej wykonują biegli rewidenci, wpisana na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych. Podmiotem tym może być spółka partnerska. Większość głosów w tej spółce muszą posiadać biegli rewidenci lub podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych, zatwierdzeni co najmniej w jednym państwie Unii Europejskiej. W spółkach, w których funkcjonuje zarząd, większość jego członków mają stanowić biegli rewidenci zatwierdzeni co najmniej w jednym państwie Unii Europejskiej. Jeżeli zarząd składa się maksymalnie z dwóch osób, co najmniej jedną z nich musi być biegły rewident.

Niedopuszczalność jednoosobowej spółki

Niedopuszczalne jest powstanie spółki partnerskiej jednoosobowej. Natomiast może się tak zdarzyć, że w spółce zostanie jeden partner. W takim przypadku ulega ona rozwiązaniu z upływem roku od dnia zdarzenia powodującego, że w spółce pozostał tylko jeden partner.

Polecamy serwis: Spółki

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037)

Ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz.U. z 2001 r. Nr 73, poz. 763)

Ustawa z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2009 r. Nr 146, poz. 1188 tj.)

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 tj.)

Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz.U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1158 tj.)

Ustawa z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz.U. z 2011 r. Nr 41, poz. 213 tj.)

Ustawa z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz.U. z 2009 r. Nr 77, poz. 649)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komisja Europejska: Microsoft naruszył przepisy UE. Chodzi o narzędzie Teams

Komisja Europejska wszczęła 25 czerwca 2024 r. nowe postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi. Jej zdaniem amerykański koncern naruszył unijne przepisy, wiążąc swój produkt do komunikacji Teams ze swoimi popularnymi aplikacjami do zwiększania produktywności zawartymi w pakietach dla firm Office 365 i Microsoft 365.

Polskie firmy nie traktują poważnie cyberbezpieczeństwa?

Gdy w krajach UE odsetek firm traktujących cyberbezpieczeństwo priorytetowo wynosi 32 proc., w Polsce jest to zaledwie… 7. Tak wynika z danych raportu opracowanego przez ENISA, czyli Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa. Jakie to może mieć konsekwencje dla firm i obywateli? 

Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

Rząd Donalda Tuska: teraz działalność gospodarcza i umowy cywilne zaliczane do stażu pracy, ministerstwo potwierdza: projekt w przygotowaniu

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

REKLAMA

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

REKLAMA

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

REKLAMA