reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka partnerska > Konsekwencje utraty uprawnień przez partnera w spółce

Konsekwencje utraty uprawnień przez partnera w spółce

Spółka partnerska opiera się na partnerach wykonujących wolny zawód. Aby zostać partnerem w spółce należy posiadać uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu. Co się stanie ze spółką w przypadku utraty uprawnień przez partnera?

Wolne zawody

Lista wolnych zawodów jest określona w Kodeksie spółek handlowych albo w ustawach szczególnych. Do wolnych zawodów należą m.in. lekarze, dentyści, adwokaci czy maklerzy. Do wykonywania każdego z tych zawodów wymagane są odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.

Utrata uprawnień

Między innymi za błąd w sztuce osoba może utracić uprawnienia do wykonywania swojego wolnego zawodu. Losy spółki są wtedy uzależnione od liczby pozostałych partnerów posiadających uprawnienia. Jeżeli wszyscy partnerzy utracą wymagane kwalifikacje spółka ulega rozwiązaniu. W przypadku, gdy w spółce pozostaje tylko jeden partner lub gdy tylko jeden partner posiada uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu związanego z przedmiotem działalności spółki, spółka taka ulega rozwiązaniu najpóźniej z upływem roku od dnia zaistnienia któregokolwiek z tych zdarzeń.

Gdy spółka posiada większą liczbę partnerów, utrata uprawnień przez jednego z nich nie powoduje rozwiązania całej spółki. Konsekwencje przewidziane są wtedy tylko wobec tego konkretnego partnera. W przypadku utraty przez partnera uprawnień do wykonywania wolnego zawodu, powinien on wystąpić ze spółki najpóźniej z końcem roku obrotowego, w którym utracił prawo wykonywania wolnego zawodu.

Oświadczenie o wystąpieniu partnera składane jest na piśmie skierowanym do zarządu albo do partnera uprawnionego do reprezentowania spółki. Forma pisemna ma jednak wyłącznie charakter dowodowy i może być zastąpiona inną formą.

Zobacz: Odpowiedzialność partnerów w spółce partnerskiej

W przypadku, gdy partner nie chce złożyć i nie złoży wskazanego oświadczenia w ostatnim dniu roku obrotowego, to upłynięcie tego terminu i tak powoduje utratę statusu wspólnika przez tego partnera. W zależności od spółki rok obrotowy może być zbieżny z rokiem kalendarzowym ale nie musi.

Pozostali wspólnicy nie mogą w żaden dozwolony sposób zmusić partnera do wystąpienia ze spółki.

Rozliczenie z partnerem i wpis do KRS

Po wystąpieniu partnera ze spółki należy obowiązkowo się z nim rozliczyć. Zasady rozliczania uzależnione są od bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Zasady rozliczania zawarte są w art. 65 i 66 KSH.

Wystąpienie partnera ze spółki musi być obligatoryjnie zgłoszone do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zobacz serwis: Spółka partnerska

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama