REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Finanse i rozwój

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ostatnie fundusze na systemy informatyczne w firmach

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie integracji systemów informatycznych w firmach. Za tydzień Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi jeszcze jeden konkurs, związany z e-usługami. – To są już ostatnie konkursy z programów finansowanych ze środków unijnych na lata 2007-2013 – mówi prezes PARP, Bożena Lublińska-Kasprzak.

Gwarancje de minimis są niewystarczające

Pomoc de minimis to za mało dla małych firm, by przetrwać na rynku. Aby przetrwać firmy potrzebują dziś wyraźnego wsparcia – mówi Jarosław Dąbrowski, prezes firmy doradczej Dąbrowski Finance. Kredyty z gwarancją de minimis to krok w dobrym kierunku, ale muszą zwiększyć się wolumeny oraz zmodyfikować zasady ich udzielania. Konieczne są szybkie działania, których efekt przedsiębiorcy odczują od razu, a nie za 3 czy 5 lat.

Prowadzący własną firmę ma trudniej niż etatowiec

Osoba prowadząca własny biznes ma trudniej niż osoba zatrudniona na etacie. Większy wkład własny, dłuższy okres uzyskiwania dochodu, dokładniejsza weryfikacja, ale też preferencje dla wybranych grup zawodowych. Tak w skrócie można scharakteryzować kredyty mieszkaniowe zaciągane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. W ostatnim czasie część instytucji zaostrzyła swoje kryteria i uzyskanie finansowania stało się trudniejsze.

Sytuacja finansowa małych firm w 2013 roku

Coraz więcej firm z sektora MŚP ma problemy z płynnością finansową wynikające stąd, że więksi kontrahenci płacą im po terminie, a zdarza się też, że nie płacą w ogóle. Małe firmy często skarżą się, że przy współpracy z dużymi firmami wyegzekwowanie zapłaty za wykonane usługi trwa długo i jest bardzo trudne. Wynika to przede wszystkim z tego, że dużym firmom o dużych obrotach często zdarza się pomijać faktury na „drobne” kwoty, które dla tych małych stanowią podstawę do funkcjonowania oraz dalszego rozwoju.

REKLAMA

Nie czekaj! Spraw, by Twoja faktura stała się najważniejsza.

Sprawdź kontrahenta jeśli masz wątpliwości względem jego wypłacalności i ogranicz ryzyko. Wpisz dłużnika jeśli jego nierzetelność płatnicza powoduje zatory płatnicze w twojej firmie i spraw, by twoja faktura stała się dla niego priorytetem. Potwierdź swoją wiarygodność za pomocą Certyfikatu i pokaż innym, że masz przewagę.

Certyfikat jako praktyczne narzędzie w budowaniu dialogu

Umiejętnie prowadzony dialog z otoczeniem biznesowym jest ważnym narzędziem budowania wartości firmy i skutecznego zarządzania ryzykiem. W dzisiejszym niestabilnym i zmiennym świecie, w którym różne grupy przedsiębiorców mają odmienne, często przeciwstawne interesy, coraz większego znaczenia nabierają narzędzia wspierające, potwierdzające jakość oferowanych usług oraz stabilność finansową. Umożliwiają one firmom z jednej strony ograniczanie ryzyka prowadzonych działań biznesowych, a w wypadku jego zaistnienia pozwalają zmniejszyć ewentualne straty i zapobiec utracie płynności finansowej. Z drugiej zaś, umożliwiają im odkrycie obszarów znaczącej przewagi konkurencyjnej i wizerunkowej.

Skuteczna windykacja - wpisz dłużnika do rejestru

Rośnie liczba nieregulowanych w terminie należności. Zatory płatnicze przeszkadzają coraz bardziej w prowadzeniu małych i średnich firm. BIG InfoMonitor uruchamia Akcję Mobilizacja, mającą na celu uświadomienie firmom korzyści płynących z korzystania z narzędzi umożliwiających w prosty i szybki sposób odzyskiwanie należności, dając im możliwość do nieograniczonego wpisywania dłużników do Rejestru BIG.

Konto firmowe dla działalności gospodarczej

Początkujący przedsiębiorca zawsze ma wiele pomysłów, ale często brakuje mu pieniędzy na ich realizację. Aby móc poświęcić fundusze na realizację pomysłów warto rozejrzeć się za tanim, a najlepiej bezpłatnym kontem firmowym.

REKLAMA

Dofinansowanie do sprzedaży produktów na rynku unijnym

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dofinansowuje wydatki firm przeznaczone na doradztwo w zakresie badań, produkcji, wprowadzania i sprzedaży produktów na rynek Unii Europejskiej. Jakie jeszcze działanie podejmuje PARP?

Ceny energii dla przedsiębiorców w 2013 roku

W ostatnich latach ceny energii dla przedsiębiorców rosły zdecydowanie wolniej niż ceny dla gospodarstw domowych. Czy w 2013 roku ten trend został utrzymany?

Krótsze terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Ustawa ta wprowadza do polskiego systemu prawnego dyrektywę 2011/7/UE z dnia 16 lutego 2011 r.

Funkcje kierownicze pomagają osiągać założone cele

Zapewne żaden kierownik nie lubi, kiedy po wydaniu polecenia, podwładny czy podwładni zaczynają piętrzyć trudności argumentując dlaczego to zadanie jest trudne albo niemożliwe do wykonania. Ja, w każdym razie nie lubię. Nie zwalnia to jednak takiego kierownika od zastanowienia się czy te wątpliwości są uzasadnione merytorycznie, czy też nie. A z tym może być różnie. Im częściej kierownikowi jego funkcja kojarzy się wyłącznie z wydawaniem poleceń, tym większe prawdopodobieństwo, że podwładni mają jednak rację, a ich obiekcje są zasadne. Wtedy to nawet dobrze, że je składają. Dzięki temu zwiększają prawdopodobieństwo, że projekt jednak zostanie zrealizowany, a "skóra" kierownika uratowana.

Firmy niechętnie trzymają pieniądze w bankach

W ubiegłym roku wartość depozytów przedsiębiorstw w bankach zmniejszyła się o 7,6 proc., a kredytów wzrosła o 3,5 proc. - informacje takie podał Narodowy Bank Polski.

Planowanie projektów inwestycyjnych - priorytet IX

Wprowadzanie inwestycji na rzecz poprawy efektywności w Polsce jest zahamowane przez nadmierną biurokrację oraz złe przygotowanie projektów inwestycyjnych. Poprawa efektywności w użytkowaniu i produkcji energii jest pracochłonna i kosztowna. Ryzyko oraz wielkość stopy zwrotu są najważniejszymi miernikami oraz motywami wprowadzania inwestycji dla innowacji i modernizacji na rynku energii. Znaczne nakłady początkowe są ograniczeniem na wiele lat.

Wykorzystanie środków unijnych w Polsce

Wartość ogłoszonych konkursów na rzecz poprawy efektywności energii w ramach PO IiŚ ocenia się na 539 mln euro (osiem konkursów). W ramach Strategii Lizbońskiej na efektywność energetyczną oraz produkcje skojarzoną i zarządzanie energią przeznaczono 108 mln euro. Niezbędnym elementem jest nowoczesna infrastruktura oraz konkurencyjne warunki w sektorze energii.

Zastosowanie metody ABC/xyz w ocenie wiarygodności płatniczej klientów firmy, w polityce rabatowej i zarządzaniu należnościami.

Metoda ABC jest dobrze znana specjalistom logistyki, szczególnie, jeśli zajmują się logistyką magazynową. Swoje założenia, czerpie z dorobku V.Pareto. Pozwala na przykład optymalizować efektywność wykorzystania magazynów, to jest ułatwia manipulowanie zapasami o szczególnej rotacji, bowiem przy jej wykorzystaniu można optymalizować składowanie i transport wewnątrz magazynowy przy przyjmowaniu i wydawaniu towarów. Ta metoda może też przyczyniać się do bardziej efektywnej kontroli pracy magazynów, zgodnie z zasadą, że towary z grupy A wymagają większej uwagi niż z grupy B i C, a więc czas zaoszczędzony na kontroli B i C może być wykorzystany przy kontroli A. Przykładów można podawać więcej. Niejako rozwinięciem metody ABC jest metoda ABC/xyz.

Dumping - dyskusyjne praktyki.

W ubiegłym miesiącu skontaktował się ze mną właściciel firmy dla której, w swoim czasie, wykonywałem zlecenie polegające na próbie zażegnania groźby bankructwa. Mieliśmy się spotkać i porozmawiać na temat konsekwencji niektórych, wtedy podjętych, decyzji. Powinienem dodać, że właściciel firmy, to osoba o dużym poczuciu własnej godności, mocno wyczulony na punkcie wypracowania i utrzymania dobrego imienia zarówno prowadzonego przedsiębiorstwa jak i osobiście.

Wskaźnik wykorzystania aktywów czynnych - aktywa do przeglądu (!)

W bilansie dowolnego przedsiębiorstwa, można zauważyć charakterystyczny, wertykalny, podział tego dokumentu, na aktywa (po lewej stronie bilansu) i pasywa (po prawej). Czym są "aktywa" i do czego wiedza o nich może się przydać?

Cykl operacyjny

Cykl operacyjny jest nie do przecenienia jako miara oceny pracy zarządów, wykorzystywana przez rady nadzorcze albo wspólników/inwestorów. Jest jednym ze składników oceny sprawności pracy.

Kredyt firmowy - jakie korzyści dla firmy?

Młodzi przedsiębiorcy częściej sięgają po środki pochodzące od rodziny lub przyjaciół niż z banku. Dowiedz się jakie ryzyko i jakie korzyści wiążą się z kredytem firmowym.

Cięcie kosztów przy koncie firmowym

Prowadzenie własnej firmy to nieustanna walk o klienta i redukcję kosztów. Dowiedz się w jaki sposób oszczędzić na prowadzeniu rachunku bankowego dla firmy.

Jaki kredyt dla firmy wybrać?

Kredyty dla firm. Zastanawiasz się w jaki sposób sfinansować działalność gospodarczą? Dowiedz się jaki kredyt będzie najkorzystniejszy dla Twojej firmy.

Zarobki przedsiębiorców: zarabiają więcej i szybciej

Własne firmy zakładamy, aby zarabiać więcej. Sprawdza się. Dochody przedsiębiorców rosną dużo szybciej, niż zarobki pracowników najemnych.

Współczynnik Pearsona – miara współzależności - suplement

Opisując przykład wykorzystania współczynnika Pearsona, zwracałem uwagę na relatywną łatwość jego wyliczenia i interpretacji uzyskanego wyniku w praktyce przedsiębiorstwa, jeśli wykorzystywać do tego arkusz kalkulacyjny.

Współczynnik Pearsona – miara współzależności cz. II.

Firmy często mają w swojej ofercie produkty, które mogą być względem siebie komplementarne bądź substytucyjne. Wzrost zapotrzebowania na jeden z wyrobów będzie skutkował wzrostem sprzedaży innego wyrobu - zależność komplementarna. Albo odwrotnie, wzrost zapotrzebowania na dany wyrób sprawi, że sprzedaż innych wyrobów zacznie maleć - zależność substytucyjna.

Konto dla firmy – jakie wybrać?

W jakim banku założyć rachunek bankowy dla firmy? Poznaj słabe i mocne strony oferty banków.

Kredyty odnawialne dla firm - ranking

Kredyty odnawialne. Poznaj ranking kredytów odnawialny dla firm i dowiedz się, który bank posiada najlepszą ofertę.

Współczynnik Pearsona – miara współzależności cz. I.

Współczynnik Pearsona. Ekspert wyjaśnia kiedy i w jaki sposób prowadzący firmę może skorzystać ze współczynnika Pearsona.

Limit kredytowy pozwoli rozwinąć się firmie

Szybki i wygodny kredyt w rachunku bieżącym firmy to dobre rozwiązanie, jeśli Twoje przedsiębiorstwo potrzebuje dodatkowego kapitału na rozszerzenie profilu działalności lub przezwyciężenie chwilowego kryzysu. Banki dysponują szerokim wachlarzem korzystnych ofert dla firm.

Odsetki na kontach firmowych – maj/czerwiec 2012

Przedsiębiorcy nie zarobią na odsetkach od środków znajdujących się na ich kontach firmowych. Większość takich kont jest po prostu nieoprocentowana. Najkorzystniejszą ofertę w tym zakresie ma aktualnie Idea Bank.

Zarządzanie należnościami – wskaźniki należności

Analiza należności może być wykonywana w oparciu o przeróżne kryteria istotne z punkt widzenia priorytetów zarządu. Najbardziej typowym podziałem jest wywoływanie kwoty należności ogółem na dany dzień i wydzielanie z tego zbioru należności przeterminowanych.

Gdy firmę dopada kryzys

Początkowy problem z kryzysem w firmie polega na tym, że powstanie sytuacji kryzysowej poprzedzone jest pojawieniem się kłopotów, które zostały zlekceważone lub w ogóle ich nie dostrzeżono.

Niewypłacalny kontrahent – co zrobić?

Niewypłacalny kontrahent to bariera rozwoju dla ponad 60 proc. małych i średnich firm. Dowiedz się jak twoja firma może poradzić sobie z zatorami płatniczymi.

Wpływ poziomu zapasów na wynik finansowy firmy

Zależności pomiędzy przychodem i kosztami a wynikiem finansowym firmy są dostrzegalne i rozumiane nieomal intuicyjnie. Przedsiębiorca dąży do tego by, o ile to możliwe, zwiększać obroty, jednocześnie dbać by kontrolować koszty ponoszone na prowadzenie działalności i ograniczać wydatki. W praktyce, zależności te nie są aż tak proste.

Kredyt inwestycyjny jako źródło finansowania

Kredyt inwestycyjny przeznacza się na różnego rodzaju inwestycje. Można zakupić urządzenia, dokonać ich modernizacji, dokonać zakupu nieruchomości, budować i remontować obiekty, zakupić wartości niematerialne (licencje, koncesje), papiery wartościowe.

Zatory płatnicze – bariera rozwoju małych firm

Aż 61 proc. mikro i małych przedsiębiorców boryka się z zatorami płatniczymi. Niewielkie firmy, które nie otrzymują zapłaty od swoich klientów, nie płacą kontrahentom.

Jak wykorzystać informację o „zysku surowym”?

Przedsiębiorca ma szansę na przyjęcie dużego zamówienia. Na co powinien zwrócić uwagę? Ekspert wyjaśnia w jaki sposób można wykorzystać informację o „zysku surowym”.

Jak walczyć z zatorami płatniczymi?

Zatory płatnicze są postrzegane jako jedna z głównych przeszkód w rozwoju firm w Polsce. Zatory płatnicze najczęściej pojawiają się w okresach zastoju gospodarczego lub też w warunkach dużej inflacji. Jak walczyć z zatorami płatniczymi?

Firma w kryzysie: Próg rentowności – praktyczne zastosowania

Czy warto w firmie wyznaczać próg rentowności? Jeśli otrzymujemy, w miarę regularnie, informację o wygenerowanym zysku bądź stracie, to czy potrzebna nam dodatkowa wiedza przy jakim obrocie przychody zrównoważą koszty?

Analiza wykorzystania aktywów, czyli jak pracują pieniądze w firmie

Analiza wykorzystania aktywów jest narzędziem pozwalającym na ocenę efektywności gospodarowania majątkiem przedsiębiorstwa. Ekspert wyjaśnia jak ją stosować.

Optymalizacja kosztów przez ergonomię

Rozwiązania ergonomiczne mogą być traktowane jako inwestycja. Skutecznie wprowadzone przyczyniają się do podniesienia efektywności oraz pozwalają osiągnąć wysoką stopę zwrotu. W jaki sposób wdrożyć rozwiązania ergonomiczne w firmie?

Firma w kryzysie: Formuła Wilcoxa-Gamblera, a zagrożenie bankructwem firmy

W czasach kryzysu aktualizuje się problematyka dokonywania oceny wartości przedsiębiorstwa. Na znaczeniu zyskują metody oceny w oparciu o dane bilansowe. Wykorzystać można w tych celach formułę Wilcoxa-Gamblera. Ekspert wyjaśnia jak ją zastosować.

Klasyfikacja kosztów w przedsiębiorstwie

Świadomość ponoszonych kosztów jest jednym z kluczowych czynników powodzenia każdego przedsięwzięcia. By dane do kosztach mogły być skuteczną informacją zarządczą, konieczne jest przedstawienie ich w odpowiednim przekroju. Sposób przedstawienia kosztów zależy przede wszystkim od celu, na potrzeby którego powstaje kalkulacja.

Konta oszczędnościowe dla firm tańsze niż indywidualne

Oprocentowanie kont oszczędnościowych dla firm jest niższe niż dla klientów indywidualnych. Czy firmowe konta oszczędnościowe pozwolą przedsiębiorcy zarobić?

Lokaty firmowe w październiku

Jakie lokaty najlepiej wybrać w październiku? Eksperci porównują oferty największych polskich banków świadczących usługi dla firm.

Wskaźnik Altmana - wykorzystanie w praktyce przedsiębiorstwa

Edward Altman, w 1968 roku, zakończył prace nad wskaźnikiem (Z), którego wyliczenie pozwala na wnioskowanie, ze znacznym prawdopodobieństwem, czy firma jest zagrożona bankructwem. Bardzo szybko okazało się, że wskaźnik (Z) jest narzędziem wygodnym, prostym w użyciu i bardzo przydatnym. Niestety, ma też swoje wady, a może raczej powinno się powiedzieć, że ma swoje ograniczenia.

Konto firmowe: za darmo lub za kilkadziesiąt złotych

Wybór konta firmowego to jeden z pierwszych kroków stawianych przez świeżo upieczonego przedsiębiorcę. Trzeba jednak uważać. Brak lub niskie miesięczne opłaty wcale nie oznaczają, że wybrany rachunek firmowy będzie tani.

Firma w kryzysie – restrukturyzacja zobowiązań

Działalność biznesowa ma to do siebie, że przechodzi przez różne stadia czy fazy rozwoju. To naturalne, że firma przeżywa wzrost, stagnację czy regres. Często szefowie i właściciele potrafią bezpiecznie przeprowadzać zarządzane przedsiębiorstwa przez trudne okresy funkcjonowania, kiedy to silnie zagrożona jest płynność finansowa i pojawia się widmo niewypłacalności, a w konsekwencji bankructwa. Bywa jednak, że mimo starań ta sztuka się nie udaje. Wtedy mówimy, że przedsiębiorstwo jest w kryzysie. Wtedy zastanawiamy się, „Co poszło nie tak?”; „Gdzie popełniono błędy?”; „Co można zrobić w tej sytuacji?”.

Kalkulacja kosztów działań jako metoda zarządzania kosztami firmy - porada

Jedną z kluczowych kwestii w zarządzaniu przedsiębiorstwem jest bieżąca kontrola ponoszonych kosztów i ich optymalizacja, która powinna być spójna z przyjętymi celami. Sama świadomość istnienia kosztów bywa często niewystarczająca. Istotne jest posiadanie wiedzy o kosztochłonności procesów biznesowych zachodzących w firmie, by móc je kształtować i przyczyniać się do maksymalizacji zysku.

Controlling w firmie - porada

Controlling odgrywa coraz większą rolę we wspieraniu działalności zarządczej polskich przedsiębiorstw. Dotyczy to zwłaszcza spółek, których nieodłącznym elementem są wewnętrzne problemy w komunikacji i koordynacji międzywydziałowej. W uproszczeniu można powiedzieć, że controlling jest po to, by ułatwiać podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie.

REKLAMA