reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Jak walczyć z zatorami płatniczymi?

Jak walczyć z zatorami płatniczymi?

Zatory płatnicze są postrzegane jako jedna z głównych przeszkód w rozwoju firm w Polsce. Zatory płatnicze najczęściej pojawiają się w okresach zastoju gospodarczego lub też w warunkach dużej inflacji. Jak walczyć z zatorami płatniczymi?

Zator płatniczy to określone zjawisko w obrocie gospodarczym, które polega na kumulacji zadłużeń i przenoszeniu ich na kolejnych, powiązanych ze sobą kontrahentów. Zazwyczaj zaczyna się od tego, iż nabywca nie reguluje opłaty za wykonana usługę swemu zleceniobiorcy. Gdy owe zadłużenie utrzymuje się dłuższy czas powoduje u wykonawcy kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej oraz z opłaceniem pracowników co w konsekwencji może prowadzić do problemów z prowadzeniem firmy. W skrajnych przypadkach taka sytuacja prowadzi do wstrzymania regulowania należności przez wykonawcę swoim kontrahentom. A co za tym idzie, przeniesienie części pierwotnego zadłużenia na kolejnego kontrahenta, itd.

Zatory płatnicze

W takiej sytuacji warto się zastanowić, jakie podjąć działania by uniknąć powstania zatoru płatniczego? Należy pamiętać o tym, by przed rozpoczęciem współpracy dokładnie sprawdzić czy potencjalny klient rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Śmiało można skorzystać z ogólnopolskiej platformy wymiany informacji jaką jest Krajowy Rejestr Dłużników - umożliwia on uzyskanie rzetelnych informacji o sytuacji finansowej podmiotu gospodarczego. Należy również zadbać o formalności. Istotne jest by zawierane przez nas umowy były niejednostronne i jak najbardziej precyzyjne w zakresie rozliczeń. Ważne jest by na bieżąco gromadzić potrzebną dokumentację, zbierać faktury i podpisy.

Polecamy: Kto może skorzystać z faktoringu?

Co zrobić, gdy w wyniku narastających zobowiązań powstanie zator płatniczy? Otóż, większość przedsiębiorstw, które mają problem z płynnością finansową, ma w zwyczaju ratowanie swej sytuacji kredytem obrotowym. Na własne ryzyko biorą kredyty w banku, zobowiązując się do spłacenia go w momencie, gdy kontrahenci spłacą swoje wierzytelności.

Faktoring

Innym sposobem finansowania jest faktoring. Klient (faktorant) sprzedaje swoje wierzytelności bankowi (faktorowi), w zamian otrzymuje zaliczki na poczet niezapłaconych jeszcze faktur. Faktem jest, iż faktoringu nie należy traktować jako panaceum, które rozwiąże problemy z nierzetelnymi płatnikami. W praktyce firmy korzystają z faktoringu w ostateczności. Gdyby jednak faktoring stosowany była jako stały element strategii finansowej, pozwoliłoby to na pozbycie się tzw. luki finansowej, która jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem występującym w przedsiębiorstwach, które zostają zmuszone do wydłużania terminów płatności swoim kontrahentom. Warto pamiętać również, iż faktoring- poza finansowaniem- posiada również istotne zalety - inkaso, monitoring oraz ewentualne przejęcie ryzyka niewypłacalności dłużnika.

Polecamy: Jakie są koszty uzyskania przychodu przy faktoringu?

Należy pamiętać, iż w obecnym środowisku biznesowym dość popularne jest opóźnianie płatności nie tylko ze względu na brak gotówki. Stało się to pewnym zwyczajem handlowym. Dlatego też firmy, które w sposób umiejętny korzystają z zasad faktoringu mogą naprawdę wiele zyskać i w ten sposób uniknąć powstawania zatorów płatniczych i utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama