REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak walczyć z zatorami płatniczymi?

Agata Mazur
Zatory płatnicze
Zatory płatnicze

REKLAMA

REKLAMA

Zatory płatnicze są postrzegane jako jedna z głównych przeszkód w rozwoju firm w Polsce. Zatory płatnicze najczęściej pojawiają się w okresach zastoju gospodarczego lub też w warunkach dużej inflacji. Jak walczyć z zatorami płatniczymi?

Zator płatniczy to określone zjawisko w obrocie gospodarczym, które polega na kumulacji zadłużeń i przenoszeniu ich na kolejnych, powiązanych ze sobą kontrahentów. Zazwyczaj zaczyna się od tego, iż nabywca nie reguluje opłaty za wykonana usługę swemu zleceniobiorcy. Gdy owe zadłużenie utrzymuje się dłuższy czas powoduje u wykonawcy kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej oraz z opłaceniem pracowników co w konsekwencji może prowadzić do problemów z prowadzeniem firmy. W skrajnych przypadkach taka sytuacja prowadzi do wstrzymania regulowania należności przez wykonawcę swoim kontrahentom. A co za tym idzie, przeniesienie części pierwotnego zadłużenia na kolejnego kontrahenta, itd.

REKLAMA

Zatory płatnicze

W takiej sytuacji warto się zastanowić, jakie podjąć działania by uniknąć powstania zatoru płatniczego? Należy pamiętać o tym, by przed rozpoczęciem współpracy dokładnie sprawdzić czy potencjalny klient rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Śmiało można skorzystać z ogólnopolskiej platformy wymiany informacji jaką jest Krajowy Rejestr Dłużników - umożliwia on uzyskanie rzetelnych informacji o sytuacji finansowej podmiotu gospodarczego. Należy również zadbać o formalności. Istotne jest by zawierane przez nas umowy były niejednostronne i jak najbardziej precyzyjne w zakresie rozliczeń. Ważne jest by na bieżąco gromadzić potrzebną dokumentację, zbierać faktury i podpisy.

Polecamy: Kto może skorzystać z faktoringu?

Co zrobić, gdy w wyniku narastających zobowiązań powstanie zator płatniczy? Otóż, większość przedsiębiorstw, które mają problem z płynnością finansową, ma w zwyczaju ratowanie swej sytuacji kredytem obrotowym. Na własne ryzyko biorą kredyty w banku, zobowiązując się do spłacenia go w momencie, gdy kontrahenci spłacą swoje wierzytelności.

Faktoring

Innym sposobem finansowania jest faktoring. Klient (faktorant) sprzedaje swoje wierzytelności bankowi (faktorowi), w zamian otrzymuje zaliczki na poczet niezapłaconych jeszcze faktur. Faktem jest, iż faktoringu nie należy traktować jako panaceum, które rozwiąże problemy z nierzetelnymi płatnikami. W praktyce firmy korzystają z faktoringu w ostateczności. Gdyby jednak faktoring stosowany była jako stały element strategii finansowej, pozwoliłoby to na pozbycie się tzw. luki finansowej, która jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem występującym w przedsiębiorstwach, które zostają zmuszone do wydłużania terminów płatności swoim kontrahentom. Warto pamiętać również, iż faktoring- poza finansowaniem- posiada również istotne zalety - inkaso, monitoring oraz ewentualne przejęcie ryzyka niewypłacalności dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jakie są koszty uzyskania przychodu przy faktoringu?

Należy pamiętać, iż w obecnym środowisku biznesowym dość popularne jest opóźnianie płatności nie tylko ze względu na brak gotówki. Stało się to pewnym zwyczajem handlowym. Dlatego też firmy, które w sposób umiejętny korzystają z zasad faktoringu mogą naprawdę wiele zyskać i w ten sposób uniknąć powstawania zatorów płatniczych i utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA