Wykorzystanie środków unijnych w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
Nowe zdolności przesyłowe oraz poprawa przepustowości jest jednym z elementów zmian dla nowoczesnej i ekologicznej gospodarki opartej na efektywnym wykorzystaniu energii. Kolejnym elementem jest rozbudowa podziemnych magazynów oraz dostępność społeczności lokalnych do nowych i źródeł energii (w tym OZE). Do końca 2010 złożono 419 wniosków, zakwalifikowano wydatki w wysokości 6 mld euro, z czego dofinansowanie to 40% tej kwoty. Podpisano umowy o wartości 2,5 mld euro (75 umów). Dla poprawy konkurencji zainwestowano 151 mln euro na rynku gazu ziemnego, 121 mln euro na rynku energii wiatrowej oraz 12 mln euro na rynku energii. Poprawa efektywności poprzez inwestycje produkcyjne i dla zarządzania kosztuje 108 mln euro.
REKLAMA
Źródło: Sprawozdanie roczne, 2010, fundusze strukturalne.pl
Działania w ramach UE
Obecnie w krajach UE jest wprowadzane wiele projektów, które mają znaczący wpływ na sektor energetyczny. Programy Unia dla innowacji, Europa efektywnie korzystająca z zasobów oraz Polityka Przemysłowa w erze globalizacji mają zapewnić szeroką współpracę w zakresie technologii oraz praktyki działania na rynku. Do końca 2010 roku na ten cel przeznaczono ponad 26 mln euro. Poprzez realizacje programów edukacyjnych, poprzez monitoring i wprowadzanie polityki dla rozbudowy rynku można uzyskać znacznie lepsze warunki w sektorze energetyki i przesyłu energii. Ograniczenie barier oraz odpowiednia polityka gospodarowania jest podstawą dla optymalizacji produkcji, przesyłu i korzystania z energii.
Zobacz: Pracodawcy łamią przepisy pracy
Działania w kraju
Program IiŚ przewiduje wprowadzenie zarządzania zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska za 115 mln euro. Znaczne kwoty są przewidziane na modernizacje przedsiębiorstw. Głównym beneficjentem jest województwo mazowieckie oraz rejon Sudetów, wysokie kwoty notuje się w województwach zachodnich (ponad 11,4 mln euro). Najniższe dofinansowania otrzymały województwa północne oraz łódzkie i wielkopolskie (poniżej 6,3 tys. euro).
Źródło: Sprawozdanie POIiŚ, 2010, fundusze strukturalne.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.