reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Wykorzystanie środków unijnych w Polsce

Wykorzystanie środków unijnych w Polsce

Wartość ogłoszonych konkursów na rzecz poprawy efektywności energii w ramach PO IiŚ ocenia się na 539 mln euro (osiem konkursów). W ramach Strategii Lizbońskiej na efektywność energetyczną oraz produkcje skojarzoną i zarządzanie energią przeznaczono 108 mln euro. Niezbędnym elementem jest nowoczesna infrastruktura oraz konkurencyjne warunki w sektorze energii.

Nowe zdolności przesyłowe oraz poprawa przepustowości jest jednym z elementów zmian dla nowoczesnej i ekologicznej gospodarki opartej na efektywnym wykorzystaniu energii. Kolejnym elementem jest rozbudowa podziemnych magazynów oraz dostępność społeczności lokalnych do nowych i źródeł energii (w tym OZE). Do końca 2010 złożono 419 wniosków, zakwalifikowano wydatki w wysokości 6 mld euro, z czego dofinansowanie to 40% tej kwoty. Podpisano umowy o wartości 2,5 mld euro (75 umów). Dla poprawy konkurencji zainwestowano 151 mln euro na rynku gazu ziemnego, 121 mln euro na rynku energii wiatrowej oraz 12 mln euro na rynku energii. Poprawa efektywności poprzez inwestycje produkcyjne i dla zarządzania kosztuje 108 mln euro.

Źródło: Sprawozdanie roczne, 2010, fundusze strukturalne.pl

Działania w ramach UE

Obecnie w krajach UE jest wprowadzane wiele projektów, które mają znaczący wpływ na sektor energetyczny. Programy Unia dla innowacji, Europa efektywnie korzystająca z zasobów oraz Polityka Przemysłowa w erze globalizacji mają zapewnić szeroką współpracę w zakresie technologii oraz praktyki działania na rynku. Do końca 2010 roku na ten cel przeznaczono ponad 26  mln euro. Poprzez realizacje  programów edukacyjnych, poprzez monitoring i wprowadzanie polityki dla rozbudowy rynku można uzyskać znacznie lepsze warunki w sektorze energetyki i przesyłu energii. Ograniczenie barier oraz odpowiednia polityka gospodarowania jest podstawą dla optymalizacji produkcji, przesyłu i korzystania z energii.

Zobacz: Pracodawcy łamią przepisy pracy

Działania w kraju

Program IiŚ przewiduje wprowadzenie zarządzania zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska za 115 mln euro. Znaczne kwoty są przewidziane na modernizacje przedsiębiorstw. Głównym beneficjentem jest województwo mazowieckie oraz rejon Sudetów, wysokie kwoty notuje się w województwach zachodnich (ponad 11,4 mln euro). Najniższe dofinansowania  otrzymały województwa północne oraz łódzkie i wielkopolskie (poniżej 6,3 tys. euro).

Źródło: Sprawozdanie POIiŚ, 2010, fundusze strukturalne.pl

Zobacz: Informowanie pracownika o warunkach zatrudnienia

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama