REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt firmowy - jakie korzyści dla firmy?

pieniądze Fot. Fotolia
pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Młodzi przedsiębiorcy częściej sięgają po środki pochodzące od rodziny lub przyjaciół niż z banku. Dowiedz się jakie ryzyko i jakie korzyści wiążą się z kredytem firmowym.

Kredyt może być sposobem na załatanie dziur w firmowym. Przedsiębiorca może wybierać spośród różnych ofert. I tak:

REKLAMA

  • kredyt inwestycyjny pomoże mu w zakupieniu nowego sprzętu, nieruchomości czy też materiałów, potrzebnych do kontynuowania działalności
  • kredytem obrotowym poratować się można wtedy, gdy brakuje środków na bieżącą działalność firmy
  • gotówkę pod ręką może zapewnić także kredyt w rachunku bieżącym lub otwarta linia kredytowa.

Faktem jednak jest to, że koszty towarzyszące każdemu kredytowi są spore. Niejeden początkujący przedsiębiorca może wystraszyć się tego, że nie będzie w stanie spłacić podjętych zobowiązań i wycofuje się z pomysłu kredytu, zaniechując jednocześnie pomysłu na dalszy rozwój lub odkładając go w czasie. Tymczasem przedsiębiorca ma o wiele korzystniejszą sytuację, jeśli chodzi o kredyty. Choć z jednej strony problemem może być uzyskanie odpowiedniej zdolności kredytowej, zwłaszcza na początku prowadzenia własnej działalności, to są również plusy takich rozwiązań.

Duże odsetki – mniejszy podatek?

Przedsiębiorca poszukujący odpowiedniej oferty kredytowej często kieruje się oprocentowaniem, które ma wpływ na wysokość odsetek. Przy dużej kwocie kredytu, przeznaczonego na przykład na zakup lub budowę nieruchomości, są one naprawdę duże. Co można zatem zrobić, by niekorzystną sytuację obrócić na nieco lepszą? Przedsiębiorcy mają prawo wliczyć odsetki w koszty uzyskania przychodu, zmniejszając w ten sposób podatek, który muszą zapłacić. Odsetki te muszą być zapłacone terminowo. W przypadku kredytu przeznaczonego na zakup lub budowę nieruchomości warunkiem jest także to, by nieruchomość została najpierw przekazana do użytkowania. W innym wypadku odsetki będą powiększać początkową wartość nieruchomości i będą mogły być wliczone w koszty jedynie przez odpisy amortyzacyjne. Odsetki można odliczyć w przypadku każdego kredytu pod warunkiem, że jego celem będzie umożliwienie osiągania dalszych przychodów i będzie miał bezpośredni wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą. W innych wypadkach słuszność zaliczania odsetek w koszty może zostać podważona.

Polecamy: Cięcie kosztów przy koncie firmowym

Prowizje, opłaty – mniej podatku do zapłaty

Podobnie jak odsetki, tak i prowizje bankowe można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Wielu przedsiębiorców pomija przy wliczaniu w koszty wszelkie opłaty bankowe, takie jak na przykład prowizja za przelewy. Tymczasem przy dużym ruchu w interesie zaoszczędzić można rocznie całkiem sporą sumkę. Prowizja bankowa może być zaliczona w koszty uzyskania przychodu także przy kredytach służących rozwojowi firmy. Podobnie jak przy odsetkach spełniony musi być warunek, że kredyt musi przyczyniać się do osiągania przychodów firmy. Prowizje bankowe i opłaty z tytułu ubezpieczenia kredytu z pewnością nazwać można kosztami pośrednimi i należy je zaksięgować w dokumentach firmy w momencie ich poniesienia. Wyjątkiem są tutaj prowizje od kredytów, przeznaczonych na zakup środków trwałych. W koszty uzyskania przychodu mogą one być wliczone dopiero w momencie oddania środka trwałego do użytkowania. Wcześniej powiększają odpisy amortyzacyjne. Również prowizja od wcześniejszej spłaty kredytu może być wliczona w koszty, gdyż nie bezpośrednio, ale jednak wpływa na zachowania źródła przychodów, poprzez prowadzenia do oszczędności w firmie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty kredytu na przykładzie

Aby uświadomić sobie korzyści, jakie przedsiębiorca może mieć w przypadku skorzystania z kredytu na firmę przeanalizujmy przykład:

Młody przedsiębiorca chce pożyczyć 30 000 zł na okres dwóch lat. Wybiera ofertę banku, który proponuje oprocentowanie 5% i równe raty przez cały czas trwania spłaty. Dodatkowo bank pobiera marżę w wysokości 1 % wartości kredytu, co w tym wypadku wyniesie 300 zł. Dodatkowo przedsiębiorca musi wykupić ubezpieczenie, które wyniesie 30 zł miesięcznie. Znając już wszystkie dane dotyczące kredytu, przeanalizujmy, jakie korzyści odniesie przedsiębiorca, wliczając opłaty, związane z kredytem w koszty prowadzenia działalności. Przedsiębiorca ma przychód w wysokość 6000 zł miesięcznie. Stałe koszty, które ponosi co miesiąc, takie jak opłata za telefon, Internet, wynajem biura wynoszą łącznie 2000 zł miesięcznie. Pozostaje mu więc suma 4000 zł. Jeśli zdecyduje się na kredyt na warunkach opisanych powyżej, będzie mógł dokonać następujących odliczeń opłat bankowych w pierwszym miesiącu po skorzystaniu z kredytu: 4000 zł – 125 zł – 30 zł – 300 zł = 3545 zł

Od przychodu odjąć może bowiem odsetki od kredytu (w tym wypadku wynoszące 125 zł w pierwszym miesiącu spłaty), sumę miesięcznego ubezpieczenia oraz jednorazowo marżę. W Ma więc 3545 zł dochodu i na jego podstawie wylicza podatek do zapłacenia, wynoszący w tym przypadku 818, 10 zł. W sytuacji normalnej przedsiębiorca zapłaciłby 900 zł podatku.

Promocje dla przedsiębiorców

Każdy szanujący swoje pieniądze przedsiębiorca powinien szukać promocji kredytów dla firm. Dobrą ofertę przygotował FM Bank, który proponuje przedsiębiorcom Kredyt Ekspresowy. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę co najmniej 12 miesięcy mogą ubiegać się o kwotę nieprzekraczającą 30 000 zł. Procedura jest uproszczona, a decyzja kredytowa podejmowana jest na podstawie zeznania podatkowego za poprzedni rok. Okres kredytowania wynosi do 36 miesięcy. Posiadacze konta firmowego w mBanku już od pierwszego dnia posiadania konta mogą wnioskować o kredyt w wysokości do 10 000 zł. Z pewnością jest to dobra oferta dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na biznesowej ścieżce. Promocja trwa do 31 sierpnia, więc warto się pospieszyć. 

Porównanie cech kredytów dla firm
Nazwa produktu Cechy
Kredyt inwestycyjny Może zostać przeznaczony na wszelki inwestycje, takie jak: zakup sprzętu, restrukturyzację, zakup i remont nieruchomości, itp.
Kredyt obrotowy Jego przeznaczeniem jest finansowanie bieżącej działalności firmy (np. zakup towarów, materiałów, surowców, potrzebnych do działalności) i opłatę za nieprzeterminowane zobowiązania
Kredyt w rachunku bieżącym Nazywany także saldem debetowym, udostępniany na rachunku bieżącym firmy, może być przeznaczony na dowolny cel, każdy wpływ na konto zmniejsza zadłużenie
Linia kredytowa Działa podobnie do kredytu w rachunku, lecz jest prowadzona na oddzielnym koncie, należy ją spłacać oddzielnie, gdyż wpływy na konto nie zmniejszają zadłużenia linii kredytowej

Podsumowując można powiedzieć, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Kredyt firmowy, nawet w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jest korzystniejszy niż kredyt, z którego korzysta osoba prywatna, a możliwość zaliczenia odsetek, prowizji, marży i ubezpieczenia kredytu w koszty uzyskania przychodów z pewnością wychodzi przedsiębiorcy na dobre.

Eksperci Totalmoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA