Kategorie

Kredyt firmowy - jakie korzyści dla firmy?

pieniądze Fot. Fotolia
pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia
Młodzi przedsiębiorcy częściej sięgają po środki pochodzące od rodziny lub przyjaciół niż z banku. Dowiedz się jakie ryzyko i jakie korzyści wiążą się z kredytem firmowym.

Kredyt może być sposobem na załatanie dziur w firmowym. Przedsiębiorca może wybierać spośród różnych ofert. I tak:

 • kredyt inwestycyjny pomoże mu w zakupieniu nowego sprzętu, nieruchomości czy też materiałów, potrzebnych do kontynuowania działalności
 • kredytem obrotowym poratować się można wtedy, gdy brakuje środków na bieżącą działalność firmy
 • gotówkę pod ręką może zapewnić także kredyt w rachunku bieżącym lub otwarta linia kredytowa.

Faktem jednak jest to, że koszty towarzyszące każdemu kredytowi są spore. Niejeden początkujący przedsiębiorca może wystraszyć się tego, że nie będzie w stanie spłacić podjętych zobowiązań i wycofuje się z pomysłu kredytu, zaniechując jednocześnie pomysłu na dalszy rozwój lub odkładając go w czasie. Tymczasem przedsiębiorca ma o wiele korzystniejszą sytuację, jeśli chodzi o kredyty. Choć z jednej strony problemem może być uzyskanie odpowiedniej zdolności kredytowej, zwłaszcza na początku prowadzenia własnej działalności, to są również plusy takich rozwiązań.

Duże odsetki – mniejszy podatek?

Przedsiębiorca poszukujący odpowiedniej oferty kredytowej często kieruje się oprocentowaniem, które ma wpływ na wysokość odsetek. Przy dużej kwocie kredytu, przeznaczonego na przykład na zakup lub budowę nieruchomości, są one naprawdę duże. Co można zatem zrobić, by niekorzystną sytuację obrócić na nieco lepszą? Przedsiębiorcy mają prawo wliczyć odsetki w koszty uzyskania przychodu, zmniejszając w ten sposób podatek, który muszą zapłacić. Odsetki te muszą być zapłacone terminowo. W przypadku kredytu przeznaczonego na zakup lub budowę nieruchomości warunkiem jest także to, by nieruchomość została najpierw przekazana do użytkowania. W innym wypadku odsetki będą powiększać początkową wartość nieruchomości i będą mogły być wliczone w koszty jedynie przez odpisy amortyzacyjne. Odsetki można odliczyć w przypadku każdego kredytu pod warunkiem, że jego celem będzie umożliwienie osiągania dalszych przychodów i będzie miał bezpośredni wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą. W innych wypadkach słuszność zaliczania odsetek w koszty może zostać podważona.

Polecamy: Cięcie kosztów przy koncie firmowym

Prowizje, opłaty – mniej podatku do zapłaty

Podobnie jak odsetki, tak i prowizje bankowe można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Wielu przedsiębiorców pomija przy wliczaniu w koszty wszelkie opłaty bankowe, takie jak na przykład prowizja za przelewy. Tymczasem przy dużym ruchu w interesie zaoszczędzić można rocznie całkiem sporą sumkę. Prowizja bankowa może być zaliczona w koszty uzyskania przychodu także przy kredytach służących rozwojowi firmy. Podobnie jak przy odsetkach spełniony musi być warunek, że kredyt musi przyczyniać się do osiągania przychodów firmy. Prowizje bankowe i opłaty z tytułu ubezpieczenia kredytu z pewnością nazwać można kosztami pośrednimi i należy je zaksięgować w dokumentach firmy w momencie ich poniesienia. Wyjątkiem są tutaj prowizje od kredytów, przeznaczonych na zakup środków trwałych. W koszty uzyskania przychodu mogą one być wliczone dopiero w momencie oddania środka trwałego do użytkowania. Wcześniej powiększają odpisy amortyzacyjne. Również prowizja od wcześniejszej spłaty kredytu może być wliczona w koszty, gdyż nie bezpośrednio, ale jednak wpływa na zachowania źródła przychodów, poprzez prowadzenia do oszczędności w firmie

Koszty kredytu na przykładzie

Aby uświadomić sobie korzyści, jakie przedsiębiorca może mieć w przypadku skorzystania z kredytu na firmę przeanalizujmy przykład:

Młody przedsiębiorca chce pożyczyć 30 000 zł na okres dwóch lat. Wybiera ofertę banku, który proponuje oprocentowanie 5% i równe raty przez cały czas trwania spłaty. Dodatkowo bank pobiera marżę w wysokości 1 % wartości kredytu, co w tym wypadku wyniesie 300 zł. Dodatkowo przedsiębiorca musi wykupić ubezpieczenie, które wyniesie 30 zł miesięcznie. Znając już wszystkie dane dotyczące kredytu, przeanalizujmy, jakie korzyści odniesie przedsiębiorca, wliczając opłaty, związane z kredytem w koszty prowadzenia działalności. Przedsiębiorca ma przychód w wysokość 6000 zł miesięcznie. Stałe koszty, które ponosi co miesiąc, takie jak opłata za telefon, Internet, wynajem biura wynoszą łącznie 2000 zł miesięcznie. Pozostaje mu więc suma 4000 zł. Jeśli zdecyduje się na kredyt na warunkach opisanych powyżej, będzie mógł dokonać następujących odliczeń opłat bankowych w pierwszym miesiącu po skorzystaniu z kredytu: 4000 zł – 125 zł – 30 zł – 300 zł = 3545 zł

Od przychodu odjąć może bowiem odsetki od kredytu (w tym wypadku wynoszące 125 zł w pierwszym miesiącu spłaty), sumę miesięcznego ubezpieczenia oraz jednorazowo marżę. W Ma więc 3545 zł dochodu i na jego podstawie wylicza podatek do zapłacenia, wynoszący w tym przypadku 818, 10 zł. W sytuacji normalnej przedsiębiorca zapłaciłby 900 zł podatku.

Promocje dla przedsiębiorców

Każdy szanujący swoje pieniądze przedsiębiorca powinien szukać promocji kredytów dla firm. Dobrą ofertę przygotował FM Bank, który proponuje przedsiębiorcom Kredyt Ekspresowy. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę co najmniej 12 miesięcy mogą ubiegać się o kwotę nieprzekraczającą 30 000 zł. Procedura jest uproszczona, a decyzja kredytowa podejmowana jest na podstawie zeznania podatkowego za poprzedni rok. Okres kredytowania wynosi do 36 miesięcy. Posiadacze konta firmowego w mBanku już od pierwszego dnia posiadania konta mogą wnioskować o kredyt w wysokości do 10 000 zł. Z pewnością jest to dobra oferta dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na biznesowej ścieżce. Promocja trwa do 31 sierpnia, więc warto się pospieszyć. 

Porównanie cech kredytów dla firm
Nazwa produktu Cechy
Kredyt inwestycyjny Może zostać przeznaczony na wszelki inwestycje, takie jak: zakup sprzętu, restrukturyzację, zakup i remont nieruchomości, itp.
Kredyt obrotowy Jego przeznaczeniem jest finansowanie bieżącej działalności firmy (np. zakup towarów, materiałów, surowców, potrzebnych do działalności) i opłatę za nieprzeterminowane zobowiązania
Kredyt w rachunku bieżącym Nazywany także saldem debetowym, udostępniany na rachunku bieżącym firmy, może być przeznaczony na dowolny cel, każdy wpływ na konto zmniejsza zadłużenie
Linia kredytowa Działa podobnie do kredytu w rachunku, lecz jest prowadzona na oddzielnym koncie, należy ją spłacać oddzielnie, gdyż wpływy na konto nie zmniejszają zadłużenia linii kredytowej

Podsumowując można powiedzieć, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Kredyt firmowy, nawet w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jest korzystniejszy niż kredyt, z którego korzysta osoba prywatna, a możliwość zaliczenia odsetek, prowizji, marży i ubezpieczenia kredytu w koszty uzyskania przychodów z pewnością wychodzi przedsiębiorcy na dobre.

Eksperci Totalmoney.pl

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  31 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?