REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt firmowy - jakie korzyści dla firmy?

pieniądze Fot. Fotolia
pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Młodzi przedsiębiorcy częściej sięgają po środki pochodzące od rodziny lub przyjaciół niż z banku. Dowiedz się jakie ryzyko i jakie korzyści wiążą się z kredytem firmowym.

Kredyt może być sposobem na załatanie dziur w firmowym. Przedsiębiorca może wybierać spośród różnych ofert. I tak:

REKLAMA

 • kredyt inwestycyjny pomoże mu w zakupieniu nowego sprzętu, nieruchomości czy też materiałów, potrzebnych do kontynuowania działalności
 • kredytem obrotowym poratować się można wtedy, gdy brakuje środków na bieżącą działalność firmy
 • gotówkę pod ręką może zapewnić także kredyt w rachunku bieżącym lub otwarta linia kredytowa.

Faktem jednak jest to, że koszty towarzyszące każdemu kredytowi są spore. Niejeden początkujący przedsiębiorca może wystraszyć się tego, że nie będzie w stanie spłacić podjętych zobowiązań i wycofuje się z pomysłu kredytu, zaniechując jednocześnie pomysłu na dalszy rozwój lub odkładając go w czasie. Tymczasem przedsiębiorca ma o wiele korzystniejszą sytuację, jeśli chodzi o kredyty. Choć z jednej strony problemem może być uzyskanie odpowiedniej zdolności kredytowej, zwłaszcza na początku prowadzenia własnej działalności, to są również plusy takich rozwiązań.

Duże odsetki – mniejszy podatek?

Przedsiębiorca poszukujący odpowiedniej oferty kredytowej często kieruje się oprocentowaniem, które ma wpływ na wysokość odsetek. Przy dużej kwocie kredytu, przeznaczonego na przykład na zakup lub budowę nieruchomości, są one naprawdę duże. Co można zatem zrobić, by niekorzystną sytuację obrócić na nieco lepszą? Przedsiębiorcy mają prawo wliczyć odsetki w koszty uzyskania przychodu, zmniejszając w ten sposób podatek, który muszą zapłacić. Odsetki te muszą być zapłacone terminowo. W przypadku kredytu przeznaczonego na zakup lub budowę nieruchomości warunkiem jest także to, by nieruchomość została najpierw przekazana do użytkowania. W innym wypadku odsetki będą powiększać początkową wartość nieruchomości i będą mogły być wliczone w koszty jedynie przez odpisy amortyzacyjne. Odsetki można odliczyć w przypadku każdego kredytu pod warunkiem, że jego celem będzie umożliwienie osiągania dalszych przychodów i będzie miał bezpośredni wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą. W innych wypadkach słuszność zaliczania odsetek w koszty może zostać podważona.

Polecamy: Cięcie kosztów przy koncie firmowym

Prowizje, opłaty – mniej podatku do zapłaty

Podobnie jak odsetki, tak i prowizje bankowe można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Wielu przedsiębiorców pomija przy wliczaniu w koszty wszelkie opłaty bankowe, takie jak na przykład prowizja za przelewy. Tymczasem przy dużym ruchu w interesie zaoszczędzić można rocznie całkiem sporą sumkę. Prowizja bankowa może być zaliczona w koszty uzyskania przychodu także przy kredytach służących rozwojowi firmy. Podobnie jak przy odsetkach spełniony musi być warunek, że kredyt musi przyczyniać się do osiągania przychodów firmy. Prowizje bankowe i opłaty z tytułu ubezpieczenia kredytu z pewnością nazwać można kosztami pośrednimi i należy je zaksięgować w dokumentach firmy w momencie ich poniesienia. Wyjątkiem są tutaj prowizje od kredytów, przeznaczonych na zakup środków trwałych. W koszty uzyskania przychodu mogą one być wliczone dopiero w momencie oddania środka trwałego do użytkowania. Wcześniej powiększają odpisy amortyzacyjne. Również prowizja od wcześniejszej spłaty kredytu może być wliczona w koszty, gdyż nie bezpośrednio, ale jednak wpływa na zachowania źródła przychodów, poprzez prowadzenia do oszczędności w firmie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty kredytu na przykładzie

Aby uświadomić sobie korzyści, jakie przedsiębiorca może mieć w przypadku skorzystania z kredytu na firmę przeanalizujmy przykład:

Młody przedsiębiorca chce pożyczyć 30 000 zł na okres dwóch lat. Wybiera ofertę banku, który proponuje oprocentowanie 5% i równe raty przez cały czas trwania spłaty. Dodatkowo bank pobiera marżę w wysokości 1 % wartości kredytu, co w tym wypadku wyniesie 300 zł. Dodatkowo przedsiębiorca musi wykupić ubezpieczenie, które wyniesie 30 zł miesięcznie. Znając już wszystkie dane dotyczące kredytu, przeanalizujmy, jakie korzyści odniesie przedsiębiorca, wliczając opłaty, związane z kredytem w koszty prowadzenia działalności. Przedsiębiorca ma przychód w wysokość 6000 zł miesięcznie. Stałe koszty, które ponosi co miesiąc, takie jak opłata za telefon, Internet, wynajem biura wynoszą łącznie 2000 zł miesięcznie. Pozostaje mu więc suma 4000 zł. Jeśli zdecyduje się na kredyt na warunkach opisanych powyżej, będzie mógł dokonać następujących odliczeń opłat bankowych w pierwszym miesiącu po skorzystaniu z kredytu: 4000 zł – 125 zł – 30 zł – 300 zł = 3545 zł

Od przychodu odjąć może bowiem odsetki od kredytu (w tym wypadku wynoszące 125 zł w pierwszym miesiącu spłaty), sumę miesięcznego ubezpieczenia oraz jednorazowo marżę. W Ma więc 3545 zł dochodu i na jego podstawie wylicza podatek do zapłacenia, wynoszący w tym przypadku 818, 10 zł. W sytuacji normalnej przedsiębiorca zapłaciłby 900 zł podatku.

Promocje dla przedsiębiorców

Każdy szanujący swoje pieniądze przedsiębiorca powinien szukać promocji kredytów dla firm. Dobrą ofertę przygotował FM Bank, który proponuje przedsiębiorcom Kredyt Ekspresowy. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę co najmniej 12 miesięcy mogą ubiegać się o kwotę nieprzekraczającą 30 000 zł. Procedura jest uproszczona, a decyzja kredytowa podejmowana jest na podstawie zeznania podatkowego za poprzedni rok. Okres kredytowania wynosi do 36 miesięcy. Posiadacze konta firmowego w mBanku już od pierwszego dnia posiadania konta mogą wnioskować o kredyt w wysokości do 10 000 zł. Z pewnością jest to dobra oferta dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na biznesowej ścieżce. Promocja trwa do 31 sierpnia, więc warto się pospieszyć. 

Porównanie cech kredytów dla firm
Nazwa produktu Cechy
Kredyt inwestycyjny Może zostać przeznaczony na wszelki inwestycje, takie jak: zakup sprzętu, restrukturyzację, zakup i remont nieruchomości, itp.
Kredyt obrotowy Jego przeznaczeniem jest finansowanie bieżącej działalności firmy (np. zakup towarów, materiałów, surowców, potrzebnych do działalności) i opłatę za nieprzeterminowane zobowiązania
Kredyt w rachunku bieżącym Nazywany także saldem debetowym, udostępniany na rachunku bieżącym firmy, może być przeznaczony na dowolny cel, każdy wpływ na konto zmniejsza zadłużenie
Linia kredytowa Działa podobnie do kredytu w rachunku, lecz jest prowadzona na oddzielnym koncie, należy ją spłacać oddzielnie, gdyż wpływy na konto nie zmniejszają zadłużenia linii kredytowej

Podsumowując można powiedzieć, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Kredyt firmowy, nawet w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jest korzystniejszy niż kredyt, z którego korzysta osoba prywatna, a możliwość zaliczenia odsetek, prowizji, marży i ubezpieczenia kredytu w koszty uzyskania przychodów z pewnością wychodzi przedsiębiorcy na dobre.

Eksperci Totalmoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA