REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cięcie kosztów przy koncie firmowym

Pieniądze/ Fot. Fotolia
Pieniądze/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie własnej firmy to nieustanna walk o klienta i redukcję kosztów. Dowiedz się w jaki sposób oszczędzić na prowadzeniu rachunku bankowego dla firmy.

Przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, firmowaną swoim imieniem i nazwiskiem może wykorzystywać do celów firmowych rachunek prywatny. Może to być sposób na ograniczenie kosztów. Jednak lepiej założyć osobne konto firmowe, tym bardziej, że wiele banków oferuje rachunki całkowicie darmowe, a wiele banków oferujących konta firmowe zabrania wykorzystywania konta do celów związanych z działalnością gospodarczą. Wybierając konto dla małej firmy należy dokładnie zapoznać się z ofertami różnych banków. Zadanie to jest ułatwione dzięki internetowym porównywarkom, a także rankingom, które publikowane są cyklicznie na stronach poświęconych tematyce biznesowej.

REKLAMA

Zapoznaj się z ofertą

REKLAMA

Zwykle decydując się na założenie rachunku firmowego pierwsze kroki przedsiębiorca kieruje do banku, w którym ma rachunek prywatny. Czasami jest to dobre rozwiązanie, jednak może się okazać, że koszty prowadzenia rachunku bieżącego dla firmy mogą być wyższe niż te, które oferują inne banki. Szukając idealnego konta firmowego należy zwrócić uwagę nie tylko na koszt prowadzenia rachunku, lecz także na wysokość różnorodnych opłat. Banki przyciągają uwagę klienta, oferując darmowe konto, jednak okazuje się, że na przykład stawka za przelewy jest dość wysoka. Biorąc pod uwagę fakt, że przelew jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji (zazwyczaj wykonujemy co najmniej kilka-kilkanaście przelewów w miesiącu), może się okazać, że darmowy rachunek z opłatami za przelewy jest droższy od rachunku z opłatą za prowadzenie konta, ale z darmowymi przelewami.

Warto również zwrócić uwagę na prowizję za wypłaty w bankomatach innych banków czy na opłatę za kartę płatniczą do konta. Może się okazać, że mało jest bankomatów, z których można wybrać pieniądze bez prowizji, co dla przedsiębiorcy jest niekorzystne, a opłata za kartę jest naliczana, jeśli nie osiągnie się określonego pułapu wykonanych transakcji bezgotówkowych. Zrezygnować można także z dodatków, które nie zawsze są potrzebne, a mogą sporo kosztować, na przykład z powiadomień SMS.

Zobaczmy zatem jak pod względem kosztów przedstawiają się konta dla firm prowadzone przez kilka wybranych banków działających na polskim rynku. Wśród nic są zarówno banki specjalizujące się w obsłudze małych i średnich firm, jak również banki, dla których produkty dla klientów z tego segmentu są jednymi z wielu przez nie oferowanych.

Polecamy: Jaki kredyt dla firmy wybrać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firma to Zysk

Idea Bank z każdym miesiącem utwierdza swoją opinię banku przyjaznego dla firm. Konto Firma to Ja ma wiele plusów, które doceni każdy przedsiębiorca. Przede wszystkim prowadzone jest bezpłatnie. Darmowe są także przelewy i wypłaty z bankomatów. Nie ma także opłaty za kartę wydawaną do rachunku pod warunkiem wykonania co miesiąc za jej pośrednictwem transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 300 zł. Założenie konta możliwe jest bez wychodzenia z domu. Godną polecenia ofertą tego banku jest także konto Firma to Zysk, które prowadzone jest za darmo pod warunkiem comiesięcznego wpływu w wysokości co najmniej 1000 zł w czasie trwania promocji. Poza promocją opłata za prowadzenie konta wynosi 4,99 zł. Przelewy za pośrednictwem bankowości elektronicznej są darmowe. Oprocentowanie konta może wynieść nawet 6%. Z tak korzystnej stopy procentowej mogą skorzystać klienci, którzy zapewnią wpływy na konto wyższe niż 50 000 zł. Bank oferuje także bezpłatne wypłaty w bankomatach oraz  nie pobiera opłaty za kartę płatniczą (pod warunkiem wykonania co miesiąc transakcji bezgotówkowych na kwotę 500 zł).

Pocztowe Konto Firmowe

Ciekawą ofertę przygotował dla przedsiębiorców też Bank Pocztowy. Pocztowe Konto Firmowe jest prowadzone za darmo, bezpłatne są także przelewy internetowe. Minimalna suma wpływów na konto nie została określona, co będzie dobrą wiadomością dla tych, którzy nie spodziewają się wysokich przychodów w pierwszych miesiącach prowadzenia działalności. Wybieranie gotówki z wszystkich bankomatów w Polsce jest także darmowe. Pieniądze z konta można wypłacić nie tylko w bankomacie, lecz także na poczcie oraz za pomocą usługi Visa cashback.

Polecamy: Limit kredytowy pozwoli rozwinąć się firmie

dbNET BIZNES

Dobrym wyborem dla przedsiębiorców będzie także konto dbNET BIZNES Deutsche Banku PBC. Podobnie jak w przypadku innych kont, prowadzenie rachunku, przelewy oraz wypłaty z bankomatów są darmowe. Bezpłatnie można także korzystać z karty płatniczej pod warunkiem użycia jej do transakcji bezgotówkowej tylko raz w miesiącu. Dodatkowo posiadacze konta dbNET BIZNES mają oprocentowanie podwyższone do 5% na rachunku db Oszczędna Firma, otrzymują rabaty na wybrane usługi i produkty partnerów Deutsche Banku  (takie jak na przykład 50 darmowych przesyłek przez sieć Paczkomatów) oraz mogą skorzystać z 6 miesięcy bezpłatnej obsługi księgowości ifirma.

Meritum bez granic

Kilka pakietów kont dla przedsiębiorców oferuje także Meritum Bank. Jednym z nich jest konto Meritum bez granic, które można założyć bez wychodzenia z domu i bez przedstawiania Bankowi dokumentów rejestrowych firmy. W ramach pakietu można otrzymać rachunek bieżący firmy oraz nieograniczoną liczbę rachunków dodatkowych w różnych walutach. Dodatkowo do konta można otrzymać dowolną liczbę kart płatniczych Visa Business. Wszystkie przelewy krajowe zlecone przez Internet są bezpłatnie, podobnie jak korzystanie ze wszystkich bankomatów w Polsce. Meritum Bank oferuje również funkcjonalny system bankowości elektronicznej.

Polecamy: Kredyt inwestycyjny jako źródło finansowania

Konto na 5-tkę

Ciekawym rozwiązaniem dla przedsiębiorców może być Konto na 5-tkę FM Banku. Łączy ono w sobie cechy tradycyjnego rachunku bieżącego i konta oszczędnościowego. Dzięki oprocentowaniu w wysokości 5,5% i miesięcznej kapitalizacji odsetek, przedsiębiorca ma świadomość, że jego pieniądze ciągle pracują, nawet leżąc na koncie. Oprocentowanie to dotyczy kont z saldem dziennym nie mniejszym niż 3 000 zł, a nie większym niż 50 000 zł. Bank oferuje 300 bezpłatnych przelewów oraz bezpłatny Pakiet Assistance Bezpieczna Firma do karty debetowej.

mBiznes konto

Bankiem przyjaznym dla przedsiębiorców jest również mBank. Tu również otrzymamy konto, za którego otwarcie i prowadzenie nie są pobierane  opłaty. Bezpłatne są wpłaty we wpłatomatach mBanku, a także wpłaty i wypłaty w placówkach MultiBanku. Dodatkowo przedsiębiorca może wnioskować o limit kredytowy do 10 000 zł natychmiast po dopełnieniu formalności, związanych z założeniem konta. Otrzymuje także dostęp do serwisu mikroFirmy.pl, gdzie może uzyskać wiele informacji, związanych z otwieraniem i prowadzeniem działalności.

Polecamy: Jak walczyć z zatorami płatniczymi?

Konto z Lwem Direct

Konto z Lwem Direct ING Banku Śląskiego przeznaczone jest dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, korzystających z uproszczonych form księgowości, które większość działań wykonują przez Internet. Prowadzenie konta jest bezpłatne, podobnie jak wypłaty we wszystkich bankomatach w kraju. Bank nie pobiera opłaty za kartę płatniczą jeżeli wykonamy za jej pomocą transakcji na kwotę co najmniej 300 zł miesięcznie. Rachunkiem może dysponować więcej niż jedna osoba po nadaniu jej uprawnień w oddziale banku.

Pakiet BIZNES DEBIUT 18

Przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający swoją karierę mogą skorzystać z propozycji PKO BP. Pakiet BIZNES DEBIUT 18 jest przeznaczony właśnie dla nich. Rachunek bieżący jest bezpłatny przez 18 miesięcy, przelewy w ramach PKO BP są bezpłatne, a do innych banków darmowych jest pięć pierwszych przelewów. Od razu po założeniu konta możliwe jest skorzystanie z Dopuszczalnego Salda Debetowego.

Nazwa banku Nazwa konta Korzyści przedsiębiorcy
Idea Bank Firma to Zysk brak opłaty za prowadzenie konta przy comiesięcznym wpływie min. 1000 zł, bezpłatne przelewy za pomocą bankowości elektronicznej, oprocentowanie sięgające 6% 
Idea Bank Firma to Ja darmowe prowadzenie konta i wypłaty w bankomatach, bezpłatne przelewy za pomocą bankowości elektronicznej, brak opłaty za kartę przy min. osiągnięciu 300 zł w transakcjach bezgotówkowych
Bank Pocztowy Firmowe Konto Pocztowe bezpłatne prowadzenie konta, darmowe przelewy i wypłaty w bankomatach
Deutsche Bank bdNET BIZNES bezpłatne prowadzenie konta, darmowe przelewy i wypłaty w bankomatach, podwyższone oprocentowanie rachunku db Oszczędna Firma, pakiet przedsiębiorcy z rabatami na usługi i produkty partnerów banku
Meritum Bank Meritum bez granic brak opłaty za założenie i prowadzenie konta, rachunek bieżący i dowolna ilość rachunków dodatkowych, bezpłatne przelewy krajowe zlecone przez internet, bezpłatne korzystanie ze wszystkich bankomatów w kraju
FM Bank Konto na 5-tkę oprocentowanie 5,5% (przy saldzie nie mniejszym niż 3000 zł, a nie większym niż 50 000 zł), 300 bezpłatnych przelewów miesięcznie, pakiet Assistance Bezpieczna Firma do karty debetowej
mBank mBIZNES konto bezpłatne otwarcie i prowadzenie rachunku, bezpłatne wpłaty we wpłatomatach mBanku, darmowe wpłaty i wypłaty gotówki w placówkach MultiBanku, dostęp do serwisu mikroFirmy.pl, możliwość ubiegania się o limit w koncie natychmiast po jego założeniu,
ING Bank Śląski Konto z Lwem Direct bezpłatne prowadzenie konta, darmowe wypłaty we wszystkich bankomatach, brak opłaty za kartę przy transakcjach za jej pomocą min. 300 zł miesięcznie
PKO BP Pakiet BIZNES DEBIUT 18 bezpłatne prowadzenie konta przez 18 miesięcy, bezpłatne przelewy w ramach banku, 5 bezpłatnych przelewów do banków zewnętrznych, możliwość skorzystania z Dopuszczalnego Salda Debetowego

Jak widać, konkurencja na rynku jest spora. Co za tym idzie, wybór konta firmowego nie jest sprawą łatwą. Nie warto jednak kupować kota w worku, bo każdy zaoszczędzony grosz jest zyskiem przedsiębiorcy i może być zainwestowany w dalsze działania. W ciągu roku ze środków zaoszczędzonych na opłatach, związanych z rachunkiem firmowym zebrać się może spora sumka. Warto więc rozeznać się w ofertach różnych banków jeszcze przed założeniem firmowego rachunku. Co ważne, pamiętajmy, że koszty związane z prowadzeniem rachunku są kosztami uzyskania przychodu – więc możemy je odliczać od podatku.

Polecamy: Analiza wykorzystania aktywów, czyli jak pracują pieniądze w firmie

Eksperci Totalmoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

  Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

  ESG jako klucz do zrównoważonego biznesu

  W czasach, gdzie zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowymi determinantami sukcesu przedsiębiorstw, Beata Drzazga założyciel BetaMed SA i inicjator wielu projektów zarówno w kraju, jak i za granicą, dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wprowadzania zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w praktyce biznesowej.

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  REKLAMA

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  REKLAMA