REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarobki przedsiębiorców: zarabiają więcej i szybciej

pieniądze, finanse, monety Fot. Fotolia
pieniądze, finanse, monety Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Własne firmy zakładamy, aby zarabiać więcej. Sprawdza się. Dochody przedsiębiorców rosną dużo szybciej, niż zarobki pracowników najemnych.

REKLAMA

Zarobki przedsiębiorców rosną wyraźnie szybciej niż pracowników najemnych. Od czterech kwartałów realne dochody osiągane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą rosną wyraźnie szybciej od dochodów z pracy najemnej – wynika ze statystyk opublikowanych przez NBP. Nic dziwnego, że dla jednej czwartej drobnych przedsiębiorców chęć osiągania wyższych dochodów była najważniejszym powodem uruchomienia własnego biznesu.

REKLAMA

W I kwartale 2012 r. realne (czyli z uwzględnieniem inflacji) dochody osób prowadzących działalność gospodarczą były o 3,6% wyższe niż przed rokiem – wynika z najnowszego raportu NBP „Sytuacja finansowa sektora gospodarstw domowych”. Wzrost ten był co prawda wolniejszy niż w IV kwartale 2011 r, gdy wyniósł 5,3%, ale za to był bardzo wysoki po zniwelowaniu wpływu czynników sezonowych (tak obliczony wyniósł w I kwartale aż 6,6%). „Utrzymuje się relatywnie wysoki wzrost nadwyżki operacyjnej brutto” – napisał NBP w raporcie (nadwyżka operacyjna brutto to inaczej dochody z działalności prywatnych przedsiębiorców).

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Przedsiębiorcy wyprzedzili pracowników najemnych

Realne dochody osiągane przez osoby prowadzące własną działalność gospodarczą rosną od II kwartału 2011, wypadając znacznie lepiej od dynamiki wynagrodzeń pochodzących z pracy najemnej. W I kwartale br. realne zarobki osób pracujących wyniosły 1,3%, a po zniwelowaniu wpływu czynników sezonowych – tylko 0,7%. Dysproporcja wobec wzrostu dochodu przedsiębiorców jest więc znacząca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procentują wcześniej podpisane kontrakty

Zakres czasowy badania nie jest bardzo długi (dostępne są dane od III kw. 2010; do analizy wybraliśmy dane najbardziej aktualne), ale przedstawione dynamiki wskazują, że sytuacja przedsiębiorców znacznie poprawiła się w ostatnim czasie względem osób osiągających dochody z pracy najemnej, choć jeszcze w 2010 r. i na początku 2011 r. było dokładnie odwrotnie. Może to wydawać się zaskakujące w sytuacji, gdy kolejne sygnały napływające z polskiej gospodarki wskazują na to, że koniunktura słabnie. – Obserwujemy wzrost dochodów u przedsiębiorców, którzy pod koniec 2010 lub na początku 2011 roku, czyli jeszcze przed nową falą kryzysu w Europie, podpisali korzystne kontrakty, bądź otrzymali dotacje z UE – mówi Dariusz Makosz, dyrektor zarządzający w Idea Banku. Warto przy tym zauważyć, że najnowsze statystyki NBP dotyczą już dość odległego okresu, czyli I kwartału br.

Polecamy: Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

Własna firma sposobem na większe zarobki

Niemniej jednak, wnioski zawarte w raporcie banku centralnego (choć nie ma tu mowy o nominalnym poziomie dochodów, a jedynie o dynamikach, badanie nie mówi więc kto faktycznie więcej zarabia) można powiązać z badaniem przeprowadzonym przez Tax Care i Idea Bank w ub.r. (1018 respondentów – osoby prowadzące działalność gospodarczą, mieszkające w dużych miastach). Wynika z niego, że aż dla jednej czwartej badanych (dokładnie 24,3%) najważniejszą przyczyną uruchomienia własnej działalność była chęć osiągania większych dochodów. Na drugim miejscu znalazła się chęć decydowania o własnej pracy (18,2%), a na trzecim dobry pomysł na biznes (12,7%). Czynniki te w połączeniu z innymi (np. potrzeba samorealizacji czy rozwój osobisty) powodują, że osoby często zatrudnione wcześniej na etatach gotowe są podjąć ryzyko związane z prowadzeniem własnej działalności, jak również pogodzić się z koniecznością pracy 12 godzin na dobę czy brakiem urlopu, aby przejść „na swoje”.

Katarzyna Siwek, TaxCare

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA