REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie bój się założenia firmy. Otwieramy działalność w 7 krokach

Jak założyć własną firmę?
Jak założyć własną firmę?

REKLAMA

REKLAMA

Masz pomysł na własny biznes, ale boisz się formalności związanych z założeniem własnej firmy? Pokazujemy jak założyć firmę w 7 krokach bez wychodzenia z domu.

Od 1 lipca 2011 roku założenie własnej firmy jest zdecydowanie łatwiejsze. Dowiedz się jakie musisz podjąć kroki, aby rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej.

REKLAMA

Krok 1. CEIDG

Każdy przedsiębiorca planujący rozpocząć prowadzenie firmy powinien uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dzięki zmianom wprowadzonym na początku tego roku jest to pierwszy i zarazem ostatni krok do otwarcia swojej firmy. Formularz CEIDG-1, czyli wniosek o wpis do ewidencji możemy złożyć na dwa sposoby. Pierwszy – wygodniejszy - to wypełnienie za pośrednictwem Internetu formularza elektronicznego w dowolnej gminie na terenie Polski. Drugi – tradycyjny - to złożenie osobiście pisemnego wniosku w gminie lub za pośrednictwem poczty. W przypadku korzystania z listu poleconego podpis wnioskodawcy musi być poświadczony przez notariusza. Jest to koszt ok. 20 złotych.

Krok 2. Formularz CEIDG-1

Dokument możemy wypełnić i złożyć za pośrednictwem strony www.ceidg.gov.pl. Aby nasz wniosek był ważny powinniśmy potwierdzić go podpisem elektronicznym lub bezpłatnym, zaufanym profilem ePUAP. Formularz ten możemy również opatrzyć podpisem osobistym (przy zasadach podobnych jak przy dowodach osobistych). Wnioskodawca otrzyma na swój adres poczty elektronicznej potwierdzenie złożenia dokumentu przez system teleinformatyczny CEIDG. Jeśli pojawią się błędy albo będzie brakować niektórych informacji, system poinformuje nas o tym drogą mailową.

Polecamy: Jak wypełnić formularz CEIDG-1?

Krok 3. Podpis elektroniczny czy ePUAP

Czym różni się podpis elektroniczny od ePUAP, i który sposób jest korzystniejszy dla początkującego przedsiębiorcy? Podpis elektroniczny to kompletny zbiór naszych danych, który służy do identyfikacji jego właściciela. Jest on zabezpieczony kluczem przed nieautoryzowanym użyciem lub zmianą treści. Co innego ePUAP. To zaufany profil elektronicznej platformy usług administracji publicznej, który zawiera informacje identyfikujące właściciela konta. Ponadto w tym przypadku profil użytkownika powinien zostać potwierdzony przez jeden z uprawnionych organów publicznych, np. ZUS. Takie potwierdzenie jest bezpłatne. Wybór należy do przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 4. Dokumenty nie są potrzebne

Przed wprowadzeniem obecnych zmian, przyszły właściciel firmy musiał odwiedzić kilka urzędów i złożyć dużą liczbę wniosków. Jak teraz wygląda droga pozyskiwania wszystkich, potrzebnych dokumentów?

Obecnie dzięki wypełnieniu formularza CEIDG-1 pomijamy wiele przystanków, które wcześniej były niezbędne do otwarcia własnej działalności. Nasza firma automatycznie zostaje zgłoszona do krajowego rejestru rządowego podmiotów gospodarki narodowej, dzięki czemu otrzymuje numer REGON. Ponadto w tym samym czasie naczelnik urzędu skarbowego dostaje aktualizację lub wniosek o przyznanie NIP. Już na etapie wypełniania CEIDG-1 przedsiębiorca decyduje się na konkretną formę opodatkowania od osób fizycznych. Nie musi składać w ZUS-ie zgłoszenia o podatniku składek, ponieważ te informacje znajdują się również w tym jednym dokumencie. Na wniosku do ewidencji działalności gospodarczej można także aktualizować takie dane jak zmiana adresu lub nazwiska przedsiębiorcy.

Krok 5. Sprawdź formularz CEIDG-1

Dokument ten jest czytelny i przygotowany dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem. Warto jednak dwa razy sprawdzić, czy posiadamy przy sobie wszystkie potrzebne do jego wypełnienia dane. Ponadto dokładnie uzupełnijmy oświadczenia i zgłoszenia do urzędu skarbowego, ZUS, GUS i KRUS. Jeśli kilka lat wcześniej byliśmy właścicielami działalności gospodarczej, istniejemy już w ewidencji, dlatego nie jest nam potrzebne ponowne wypełnianie formularza, wystarczy jedynie aktualizować dane. Nasz wniosek będzie nieważny jeśli dotyczy rozpoczęcia działalności nieobjętej przepisami ustawy, np. działalności wytwórczej w rolnictwie, wynajmowanych przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych. Jeśli pojawią się błędy, na ponowne złożenie wniosku mamy 7 dni roboczych. Gdy nie dotrzymamy tego terminu wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Krok 6. Jakie zmiany w 2012 i 2013 roku?

Od dnia 1 stycznia 2012 roku przedsiębiorca ma prawo do ustalenia zakresu pełnomocnictwa i wpisanie swojego pełnomocnika w CEIDG. Jednak sam wpis pełnomocnika do ewidencji nie oznacza automatycznego ustanowienia pełnomocnictwa.

Wniosek powinien zawierać szczegółowe informacje dotyczące tej osoby oraz zakres spraw do jakich będzie upoważniony. Ponadto pamiętajmy o określeniu rodzaju udzielonego pełnomocnictwa, czy jest ono ogólne, czy szczególne. Przyznanie go obarczone jest opłatą w wysokości 17 zł.

Polecamy: CEIDG 2012/2013: Sąd poda PKD i PESEL przedsiębiorcy

Krok 7. CEIDG jako baza danych

Jak najbardziej. Jeśli już będziemy prowadzić własny biznes w CEIDG możemy sprawdzić potencjalnego kontrahenta biznesowego. Dowiemy się np. czy ma on prawo do funkcjonowania w obrocie gospodarczym, czy nie utracił lub ma ograniczoną zdolność prawną, czy jego firma nie jest w stanie upadłości i jaka jest sytuacja finansowa firmy.

Autor: wfirma.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA