Zmiana kodeksu pracy uprości prowadzenie firmy
REKLAMA
REKLAMA
Nowe przepisy zakładają ułatwienie rozpoczynania i prowadzenia działalności, w tym działalności gospodarczej, przez wyeliminowanie wynikającego z art. 209 § 1 kodeksu pracy - obciążającego każdego pracodawcę - obowiązku składania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszeń (oraz ich zmian) co do miejsca, rodzaju, zakresu prowadzonej działalności, a także zmian technologii i profilu produkcji.
REKLAMA
Nowelizacja doprowadzi również do zastąpienia działania pracodawców samodzielnym działaniem organów państwa przez wykorzystanie danych zgromadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Główny Urząd Statystyczny.
Ministerstwo Sprawiedliwości deklaruje, że nowe przepisy zapewnią sprawne funkcjonowanie Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej przez uzyskiwanie danych niezbędnych do realizacji ich zadań ustawowych od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Głównego Urzędu Statystycznego.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
Projekt umożliwia podmiotom innym niż osoby fizyczne rozpoczynające działalność gospodarczą wcześniejszego rozpoczęcia prowadzenia działalności, przez skrócenie czasu oczekiwania na wydanie przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzenia o nadaniu NIP z 14 do 3 dni.
Polecamy: Nowe formularze KRS 2012
Resort sprawiedliwości przewiduje, że na skutek wprowadzenia nowych przepisów powinna również ulec podwyższeniu pozycja Polski w Raporcie Banku Światowego Doing Business, ze względu na likwidację 2 z 6 (czyli zmniejszenie o 1/3) procedur obowiązujących przy rejestracji podmiotu tj.: rejestracji w Państwowej Inspekcji Pracy i rejestracji w Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Źródło: ms.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.