REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt inwestycyjny jako źródło finansowania

Agnieszka Ruder Członek Zarządu, Dyrektor Działu Usług Księgowych w FPA Group
Kredyt
Kredyt

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt inwestycyjny przeznacza się na różnego rodzaju inwestycje. Można zakupić urządzenia, dokonać ich modernizacji, dokonać zakupu nieruchomości, budować i remontować obiekty, zakupić wartości niematerialne (licencje, koncesje), papiery wartościowe.

Na początku kredyt inwestycyjny musi mieć określony cel. Trzeba od razy przygotować  specyfikacje i cennik zaplanowanych inwestycji a w szczególnych przypadkach (przy dużych inwestycjach) najlepiej przygotować krótki biznesplan. Kredyty inwestycyjne udzielane są w zależności od rodzaju przedsięwzięcia na okres od 1 roku do 10 lat. Mogą być spłacane jednorazowo lub w ratach określonych w umowie.

REKLAMA

REKLAMA

Banki w swoich ofertach określają minimalną kwotę kredytu na poziomie 10 tysięcy zł. Maksymalne kwoty mogą wynieść nawet do 100 milionów PLN, ale tego typu kredyty są negocjowane i finalizowane po długich negocjacjach, zaciągają je np. firmy developerskie.

Po określeniu celu zastanawiamy się jakiej sumy potrzebujemy, na jaki czas, jaka wysokość raty nie zaburzy naszej równowagi finansowej. Dodatkowo analizujemy kiedy nasza inwestycja wygeneruje zysk na pokrycie spłaty kredytu, jakie zabezpieczenia możemy zaoferować bankowi, jaki może być nasz wkład własny w inwestycję. Bank w początkowej fazie przyznawania kredytu dokonuje obliczenia naszej zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa to możliwość spłacenia kredytu wraz z odsetkami przy normalnym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Bank oblicza zdolność kredytową biorąc pod uwagę historię finansową przedsiębiorstwa (przeważnie za ostatnie 2 lata), aktualną sytuację oraz prognozy finansowe na okres kredytowania. Zbada koszty prowadzenia działalności, zobowiązania podatkowe, inne kredyty, leasingi, pożyczki.

Należy składać wnioski o kredyty inwestycyjne do kilku banków ponieważ każdy bank może inaczej wyliczyć zdolność kredytową. Wtedy mamy możliwość porównania kilka ofert i wybrać dla nas najkorzystniejszą i najbezpieczniejszą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kredyty inwestycyjne zaliczane są do grupy tzw. „wysokiego ryzyka”, szczególnie długoterminowe ponieważ jest trudno oszacować przychody przedsiębiorstwa za parę lat np.5-7.

Niższe oprocentowanie kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Wkład własny w inwestycję zazwyczaj sięga 30% i musi być udokumentowany, zerowy wkład własny w ofercie banku oznacza w praktyce zabezpieczenie o wartości co najmniej półtora raza przekraczającej kwotę kredytu i o wiele wyższą zdolność kredytową.

Bank zawsze żąda zabezpieczenia kredytu. Przeważnie jest to wpis na hipotekę nieruchomości o wartości rynkowej przewyższającej kwotę kredytu. Inne zabezpieczenia to blokada rachunku bankowego, weksel in blanco, cesja wierzytelności. Wykorzystywanie środków z kredytu inwestycyjnego jest kontrolowane przez bank, najczęściej w okresach określonych w umowie. Część środków jest kierowana przez bank bezpośrednio na konta wykonawców lub dostawców i tym samym nie trafia bezpośrednio do klienta. Kredyt dzielony jest na transze tzw. raty i wypłata kolejnych transz jest uzależniona od wykorzystania poprzednich zgodnie z planem inwestycyjnym. Banki często przed wykonaniem kolejnych transz wysyłają swoich pracowników aby dokonali oceny postępu inwestycji.

Zabezpieczenie kredytu hipoteką

Przed podpisaniem umowy kredytowej należy uważnie przeczytać projekt i ewentualnie skonsultować ją z prawnikiem bądź doradcą inwestycyjnym. Umowy te są nieporównywalnie trudne w stosunku do „prostych” kredytów mieszkaniowych czy samochodowych. Przy takich umowach możemy negocjować prowizję (lub jej brak), karencję w spłacie kapitału (kilka miesięcy), brak opłaty przy wcześniejszej spłacie kredytu. Często możemy liczyć na upusty zakładając nowy rachunek bankowy u dostawcy kredytu.

Koszty jakie musimy ponieść spłacając kredyt składają się z kapitału (pożyczonej sumy), odsetek i opłat dodatkowych. Opłaty dodatkowe to zazwyczaj jednorazowa prowizja, opłata za rozpatrzenie wniosku, opłata za niewykorzystanie pełnej sumy kredytu, opłata za zmiany w umowie, opłata za wcześniejszą spłatę kredytu, obowiązkowe ubezpieczenia kredytu. Powyższe opłaty zależą od banku tak więc należy sprawdzić, która oferta bankowa zawiera lub nie zawiera tych opłat oraz jaki jest ich  %. Oprocentowanie kredytów inwestycyjnych jest stosunkowo wysokie i w zależności od banku sięga od 7 do 12 procent.

Jeśli bank odmawia nam kredytu to warto sprawdzić jak na naszą inwestycję zareaguje inny bank ale przede wszystkim należy przeanalizować przyczynę odmowy i ulepszyć sytuację finansową. Można zmniejszyć też kwotę kredytu i ograniczyć zakres planowanej inwestycji, rozkładając ją na kolejne etapy. Być może po zakończeniu 1 etapu inwestycji będziemy w lepszej kondycji finansowej aby przystąpić do kolejnego wzrostu i zaciągnięcia dodatkowego kredytu.

Problemy ze spłatą kredytu mogą wyniknąć niezależnie od najlepszych założeń i dobrej woli kredytobiorcy. Jeżeli przewidujemy trudności ze spłatą kredytu to warto wcześniej umówić się
na spotkanie w banku i próbować negocjacji. Można wynegocjować karencję w spłacie kredytu (kilka miesięcy spłacać tylko odsetki, a nie spłacać części raty kapitałowej), można wydłużyć okres kredytowania, co powoduje obniżenie raty kapitałowej.

Jeżeli termin spłaty raty minął należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem i poinformować go o zaistniałej sytuacji. Starajmy się być nadal rzetelnym klientem i pokazujmy że chcemy rozwiązać problem. W przypadku wystąpienia jednorazowego problemu ze spłatą zadeklarujmy dokładną datę wpłaty zaległości, jeśli stan konta firmowego nie starcza na całą ratę, wpłaćmy połowę a resztę ustalimy z doradcą w późniejszym terminie.

Egzekucja należności z tytułu niespłaconego kredytu trwa długo, generuje koszty a wartość rozpoczętej inwestycji spada gwałtownie, tak więc bankowi nie zależy na zabraniu nam nieruchomości a raczej na polubownym zakończeniu sprawy dla obydwu stron.

Podsumowując kredyt to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych. Mamy z nim do czynienia prawie wszyscy, przy kredytach mieszkaniowych, samochodowych czy gotówkowych
na cel nieokreślony. Również korzystanie z kart kredytowych to rodzaj odnawialnego kredytu. We własnym biznesie natomiast pojawia nam się kredyt inwestycyjny a czy go zaciągać czy nie to zależy od rodzaju i wielkości naszego biznesu. Jeśli nie zdecydujemy się na kredyt to pamiętajmy, że pozostają jeszcze do wykorzystania fundusze inwestycyjne, dotacje z Unii Europejskiej oraz jest coraz więcej inwestorów prywatnych z dużym zasobem kapitałów.

Finanse na start

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA