reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Jaki kredyt dla firmy wybrać?

Jaki kredyt dla firmy wybrać?

Kredyty dla firm. Zastanawiasz się w jaki sposób sfinansować działalność gospodarczą? Dowiedz się jaki kredyt będzie najkorzystniejszy dla Twojej firmy.

Kredyt często bywa jedyną drogą dla firm, które chcą się rozwijać. Zdarza się też, że wzięcie kredytu jest ostatnią deską ratunku dla firmy, która chce utrzymać płynność finansową. Firmy mają do wyboru kilka rodzajów produktów kredytowych. Niektóre z nich zostaną opisane w artykule.

Inwestycja z kredytem

Kredyt inwestycyjny jest pomocny wtedy, gdy przedsiębiorca chce zakupić nowy sprzęt, zrestrukturyzować firmę lub też wybudować nowe obiekty. Pożyczając pieniądze z banku, może się rozwijać, a to daje szansę na większe zyski w przyszłości. Kredyt tego typu udzielany jest na okres od roku do 20 lat. Zabezpieczeniem takiego kredytu może być między innymi przeniesienie własności, weksel in blanco lub wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Często banki pozostawiają sobie w umowach zapis o możliwości skontrolowania, czy środki zostały spożytkowane na cel, który przedsiębiorca podał przy załatwianiu formalności kredytowych.

Przykładowo Alior Bank oferuje przedsiębiorcom kredyt inwestycyjny, który pokryje maksymalnie 80% inwestycji (lub do sumy 400 000 zł w przypadku procedury bez prognozy i biznesplanu). Dodatkowo spłatę można rozłożyć na 20 lat, a także negocjować warunki kredytu oraz karencję w spłacie. Kredyt inwestycyjny Alior Banku można przeznaczyć na zakup nowego sprzętu, samochodu, oprogramowania, urządzeń, a także na wydatki związane z zakupem, remontem lub rozbudową nieruchomości. Dodatkowo kredytem tym można spłacić zobowiązanie kredytowe w innym banku wzięte na sfinansowanie wymienionych wcześniej celów, a także refinansować środki trwałe do roku od dnia wystawienia faktury zakupu.

Polecamy: Zarobki przedsiębiorców: zarabiają więcej i szybciej

A może kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy przeznaczony jest na finansowanie bieżącej działalności firmy, czyli na przykład na zakup towarów, surowców, materiałów oraz opłatę zobowiązań. Wysokość udzielonego kredytu zależna jest między innymi od obrotów, jakie generuje firma. W niektórych bankach jego wysokość może być uzależniona od ogólnej kondycji finansowej firmy.

Deutsche Bank oferuje przedsiębiorcom dwa rodzaje kredytu obrotowego: odnawialny i nieodnawialny. Minimalna kwota obu tych kredytów wynosi 10 000 zł, a maksymalna jest nieograniczona. W przypadku kredytu nieodnawialnego okres kredytowania wynieść może 3 lata, umowa kredytu odnawialnego zawierana jest na rok z możliwością odnowienia. Spłata odsetek następuje miesięcznie lub kwartalnie, zaś spłata kapitału - jednorazowo na koniec okresu kredytowania (w przypadku kredytu odnawialnego) lub ratalnie w przypadku kredytu nieodnawialnego (istnieje także możliwość spłaty jednorazowej). Stopa procentowa może być stała lub zmienna.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama