REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ poziomu zapasów na wynik finansowy firmy

Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
Zapasy finansowe firmy
Zapasy finansowe firmy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zależności pomiędzy przychodem i kosztami a wynikiem finansowym firmy są dostrzegalne i rozumiane nieomal intuicyjnie. Przedsiębiorca dąży do tego by, o ile to możliwe, zwiększać obroty, jednocześnie dbać by kontrolować koszty ponoszone na prowadzenie działalności i ograniczać wydatki. W praktyce, zależności te nie są aż tak proste.

REKLAMA

Obroty zwiększa się szukając nowych klientów lub zdobywając nowe rynki. Kierownictwo firmy zastanawia się nad prowadzoną polityką cenową, stosuje akcje promocyjne, wyprzedaże, podnosi lub obniża ceny w zależności od posiadanych informacji i własnej oceny aktualnej sytuacji. Wreszcie inwestuje w marketing i reklamę oraz podnosi kwalifikacje handlowców, licząc na to, że przez to staną się w swojej pracy bardziej efektywni. Koszty natomiast staramy się zmniejszyć analizując je dokładnie, decydując osobiście o wydatkach czy o wyborze dostawcy usług albo towarów.  Ogólnie mówiąc, poświęca się i kosztom i przychodom stosunkowo dużo uwagi i nawet, jeśli nasze kwalifikacje nie są dostatecznie wysokie by zarządzać nimi w sposób optymalny, nie sposób chyba wskazać firmy gdzie tematy te nie są traktowane z powagą, na jaką rzeczywiście zasługują.

REKLAMA

Niestety, nie można tego powiedzieć o zarządzaniu gospodarką magazynową. Fakt, nie znam przypadku deprecjonowania wagi zapasów w funkcjonowaniu firmy, ale znam nieomal wyłącznie przypadki, gdzie kierownictwo firmy nie wie zbyt wiele o takim agregacie problemów gospodarowania zapasami jak: top lista; kwota wypracowanej marży czy stany zerowe, żeby pozostać tylko przy istotnych problemach firm handlowych.  

Tymczasem, poziom zapasów może wpływać i najczęściej wpływa na wynik finansowy firmy w sposób całkowicie bezpośredni. To znaczy, że zbyt mały zapas magazynowy, przekłada się na obroty firmy, zmniejszając je, bo nie można sprzedać tego, czego oczekują klienci. Z kolei zapas nadmierny, podwyższa koszty funkcjonowania, co ma negatywny wpływ na wynik finansowy, kto wie czy nie jeszcze bardziej niepożądany, ponieważ nie tylko są przez to wyższe koszty, ale też spowolniony obrót gotówkowy, bo gotówka zamieniona w „stan magazynowy” leży, bezproduktywnie, na magazynowych półkach czy placach składowych.

Polecamy: Firma w kryzysie: Próg rentowności – praktyczne zastosowania

Ogólny wzór na wynik finansowy firmy można wyrazić następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WF = S * m – K

gdzie:

WF – wynik finansowy;

S – sprzedaż;

m – wypracowana marża;

K- poniesione koszty.

Polecamy: Analiza wykorzystania aktywów, czyli jak pracują pieniądze w firmie

Równanie to, bardzo sugestywnie obrazuje zależność między stanem magazynowym a wynikiem finansowym firmy, dzięki czemu nie powinno to budzić już niczyjej wątpliwości.  Zbyt niski poziom zapasów, niekorzystnie wpływa na sprzedaż (S), zmniejszając wynik finansowy (WF). Poziom zbyt wysoki, zwiększa koszty, w tym przypadku koszty zapasów (KZ), co wywiera również negatywny wpływ na wynik. 

KZ = Kz + Km

Km = Kf + Ks + Kst

gdzie:

KZ - koszty zapasów;

Kz - koszty zakupu, tj. koszty związane bezpośrednio, lub pośrednio z czynnościami poprzedzającymi przyjęcie towaru do magazynu np. transportu, ubezpieczenia, utrzymania służb handlowych, w tym pensje, telefony, delegacje, wyposażenie itd.

Km - koszty magazynowania, w tym:

Kf - koszty finansowania zapasów – zamrożone fundusze własne i odsetki od kredytów i pożyczek;

Ks - koszty składowania zapasów, a więc opłaty za powierzchnię magazynową, wynagrodzenia, energia, amortyzacja

Kst - koszty starzenia się zapasu, ubytki, obniżki ceny na towary posezonowe i uszkodzone.

Wykazanie roli poziomu zapasów w kształtowaniu wyniku finansowego firmy, pozwala spojrzeć na gospodarkę magazynową i politykę zakupów bardziej krytycznie, co w czasach ocenianych jako wymagające szczególnej dbałości o wysoką efektywność, może być wyłącznie przyczyną korzyści w funkcjonowaniu każdej firmy, gdzie do tej pory, aspektu tego nie podnoszono w sposób wyżej prezentowany.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA