| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Cykl operacyjny

Cykl operacyjny

Cykl operacyjny jest nie do przecenienia jako miara oceny pracy zarządów, wykorzystywana przez rady nadzorcze albo wspólników/inwestorów. Jest jednym ze składników oceny sprawności pracy.

Doceniającym wiedzę na temat szybkości rotacji zapasu magazynowego; szybkości spływu należności czy np. zdolności do regulowania zobowiązań, chcę zasugerować zainteresowanie się miarą obiegu szybkości pieniądza w firmie. Ten bardzo syntetyczny miernik nosi nazwę "cyklu operacyjnego".  Wydaje się on być bardzo przydatny, szczególnie jako jeden z elementów oceny sprawności pracy, czy to zarządu, czy służb/zespołów odpowiedzialnych za stan finansów przedsiębiorstwa.

Podobnie, jak wcześniej już omówiona "Formuła Du Ponta", czy planowany dopiero do prześledzenia "wskaźnik wykorzystania aktywów czynnych", "cykl operacyjny" jest nie do przecenienia jako miara oceny pracy zarządów, wykorzystywana przez rady nadzorcze albo wspólników/inwestorów, którzy nie biorą bezpośredniego udziału w zarządzaniu firmą, a są, okresowo, zainteresowani stanem jej finansów. Obserwacja przeprowadzona na przestrzeni czasu albo porównanie z konkurencją lub z innymi branżami, daje pojęcie (radzie nadzorczej czy właścicielom) o efektywności wykorzystania zainwestowanych środków.

Polecamy: Zarządzanie należnościami – wskaźniki należności

"Cykl operacyjny", to suma rotacji zapasów i należności. Przedsiębiorstwo kupuje towary/surowce produkcyjne; zgromadzony zapas sprzedaje swoim klientom (jako pośrednik lub po przetworzeniu), otrzymuje stosowną zapłatę i w ten sposób odzyskuje środki (gotówkę), które umożliwiają mu powtarzanie cyklu i zarabianie. Jeśli na przykład rotacja zapasu magazynowego wynosi 23 dni, a średni spływ należności następuje po  31 dniach, to "cykl operacyjny" w takiej firmie ma: 23 dni + 31 dni = 54 dni

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK