REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pieniądze, fot. Fotolia
Pieniądze, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Cykl operacyjny jest nie do przecenienia jako miara oceny pracy zarządów, wykorzystywana przez rady nadzorcze albo wspólników/inwestorów. Jest jednym ze składników oceny sprawności pracy.

REKLAMA

Doceniającym wiedzę na temat szybkości rotacji zapasu magazynowego; szybkości spływu należności czy np. zdolności do regulowania zobowiązań, chcę zasugerować zainteresowanie się miarą obiegu szybkości pieniądza w firmie. Ten bardzo syntetyczny miernik nosi nazwę "cyklu operacyjnego".  Wydaje się on być bardzo przydatny, szczególnie jako jeden z elementów oceny sprawności pracy, czy to zarządu, czy służb/zespołów odpowiedzialnych za stan finansów przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Podobnie, jak wcześniej już omówiona "Formuła Du Ponta", czy planowany dopiero do prześledzenia "wskaźnik wykorzystania aktywów czynnych", "cykl operacyjny" jest nie do przecenienia jako miara oceny pracy zarządów, wykorzystywana przez rady nadzorcze albo wspólników/inwestorów, którzy nie biorą bezpośredniego udziału w zarządzaniu firmą, a są, okresowo, zainteresowani stanem jej finansów. Obserwacja przeprowadzona na przestrzeni czasu albo porównanie z konkurencją lub z innymi branżami, daje pojęcie (radzie nadzorczej czy właścicielom) o efektywności wykorzystania zainwestowanych środków.

Polecamy: Zarządzanie należnościami – wskaźniki należności

"Cykl operacyjny", to suma rotacji zapasów i należności. Przedsiębiorstwo kupuje towary/surowce produkcyjne; zgromadzony zapas sprzedaje swoim klientom (jako pośrednik lub po przetworzeniu), otrzymuje stosowną zapłatę i w ten sposób odzyskuje środki (gotówkę), które umożliwiają mu powtarzanie cyklu i zarabianie. Jeśli na przykład rotacja zapasu magazynowego wynosi 23 dni, a średni spływ należności następuje po  31 dniach, to "cykl operacyjny" w takiej firmie ma: 23 dni + 31 dni = 54 dni

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nie trudno zauważyć, że w tej sytuacji, "cykl operacyjny" jest nie mniej ważny jak zwiększanie obrotów czy wysokość marży. W interesie właścicieli firmy jest aby cykl ten był jak najkrótszy. Dzięki temu, zrealizowany obrót i marża mogą być osiągnięte przy zaangażowaniu mniejszej ilości kapitału.

Ale uwaga: jeśli dążenie do skracania "cyklu operacyjnego" (np. poprzez skracanie terminów płatności klientom - oznaczające pogorszenie warunków zakupu) ma przyczynić się do spadku obrotów, to takie działanie wcale nie musi być uznane za racjonalne.

W praktyce zdarza się, że "cykl operacyjny" przyjmuje, niekiedy, wartości ujemne (niestety, nie dotyczy to większości branż). Z takim przypadkiem mamy do czynienia np. w dużych sieciach dyskontowych, gdzie zapłata dostawcy za otrzymane towary wynosi nierzadko 30; 60 czy 90 dni. Towary na półkach rotują  kilka czy kilkanaście dni, a klient płaci gotówką przy zakupie. Firma zarabia więc nie tylko dzięki uzyskanej marży, ale też obracając tym "darmowym kredytem" przez kilkanaście czy kilkadziesiąt dni, do czasu nadejścia terminu zapłaty. To komfortowa sytuacja. Jednak, dla większości małych i średnich przedsiębiorstw, raczej wyjątkowa.

Polecamy: Zarobki przedsiębiorców: zarabiają więcej i szybciej

W praktyce, zarządom pozostaje więc gra optymalizująca długość "cyklu operacyjnego". Mogą go próbować skracać negocjując z dostawcami dłuższe terminy płatności czy racjonalizując zamówienia tak, by poprawić rotację zapasów magazynowych. Mogą też próbować zmieniać warunki płatności klientom. Paradoksalnie, nie zawsze musi to oznaczać skracanie terminów płatności. Niekiedy wydłużenie tego terminu na odpowiednich warunkach, może skutkować poprawą dyscypliny płatniczej klientów, co per saldo przełoży się na skrócenie całego cyklu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA