| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Firmy niechętnie trzymają pieniądze w bankach

Firmy niechętnie trzymają pieniądze w bankach

W ubiegłym roku wartość depozytów przedsiębiorstw w bankach zmniejszyła się o 7,6 proc., a kredytów wzrosła o 3,5 proc. - informacje takie podał Narodowy Bank Polski.

W 2012 r. depozyty przedsiębiorstw w stosunku do grudnia 2011 r. zmniejszyły się prawie o 15,5 mld zł (spadek o 7,6 proc.). Jednocześnie zobowiązania wobec sektora bankowego (kredyty) wzrosły o nieco ponad 9 mld zł (3,5 proc.).

Stopień „pokrycia" kredytów depozytami istotnie się zmniejszył - z prawie 78 proc. w grudniu 2011 r. do 69,4 proc. w grudniu 2012 r. Z punktu widzenia banków to wzrost ryzyka płynności.

Zobacz: Wykorzystanie środków unijnych w Polsce

W ubiegłym roku przedsiębiorstwa po raz pierwszy, odkąd NBP publikuje dane o podaży pieniądza, zmniejszyły istotnie wartość posiadanych depozytów (poza 2000 r., gdy wartość depozytów r/r spadła nieznacznie). Wynikało to z wyraźnego osłabienia skłonności do inwestowania, a także wzrostu skłonności do finansowania ze środków własnych, tak działalności bieżącej, jak i rozwojowej.

Firmy, generalnie stosują dość zachowawczą strategię finansowania, jednak z taką siłą ujawniła się ona po raz pierwszy. Firmy sięgały co prawda także po kredyty, jednak ich saldo było w 2012 r. wyraźnie ujemne.
Podobnie będzie zapewne także w 2013 r., a na pewno w jego pierwszej połowie.

Zobacz: Cięcie kosztów przy koncie firmowym

Spowoduje to dalszy spadek depozytów przedsiębiorstw. Nieznaczna poprawa koniunktury gospodarczej, która powinna nastąpić w drugiej połowie 2013 r., zwiększy zainteresowanie firm inwestycjami, przy relatywnie niskim poziomie depozytów i może wpłynąć na wzrost popytu na kredyty.

Pytanie, czy banki będą chciały i będą w stanie ten nieco większy niż w 2012 r. popyt zaspokoić.

Zobacz: Finanse i rozwój

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »