REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planowanie projektów inwestycyjnych - priorytet IX

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
Pieniądze./ Fot. Fotolia
Pieniądze./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzanie inwestycji na rzecz poprawy efektywności w Polsce jest zahamowane przez nadmierną biurokrację oraz złe przygotowanie projektów inwestycyjnych. Poprawa efektywności w użytkowaniu i produkcji energii jest pracochłonna i kosztowna. Ryzyko oraz wielkość stopy zwrotu są najważniejszymi miernikami oraz motywami wprowadzania inwestycji dla innowacji i modernizacji na rynku energii. Znaczne nakłady początkowe są ograniczeniem na wiele lat.

REKLAMA

Korzyści wymieniane przez przedsiębiorców opierają się na rozszerzeniu rynku zbytu oraz ograniczeniu kosztów działania w wielu dziedzinach. Wprowadzenie polityki na rzecz efektywności wymaga znacznych zmian wewnętrznych, szkolenia personelu oraz kapitału. W wielu firmach efekty są widoczne dopiero po kilku latach. Zmiany w przedsiębiorstwie są krytykowane przez kadrę zarządzającą i pracowników, niechęć jest znaczna barierą dla innowacyjności i modernizacji.

REKLAMA

Z programu IiŚ – priorytet IX korzystają przedsiębiorstwa, samorządy terytorialne oraz instytucje. Samorządy są słabo zaangażowane w ten projekt, brak rozeznania i planu nie pozwala na wykorzystanie kapitału z funduszy strukturalnych.  Instytucje również rzadko korzystają z tych środków. Najczęściej beneficjentami są przedsiębiorstwa produkcyjne z sektora MSP. Wiele z tych firm nie ma przygotowania do planowania i wprowadzania nowych inwestycji. Wiele wniosków z IiŚ priorytetu IX jest odrzuconych lub poprawianych. Wykorzystanie środków jest niskie, szacuje się na 30%. Na następne lata przewiduje się następne konkursy oraz przesunięcia środków na nowe cele. Ograniczenie środków dotyczy rynku energii z biomasy, kapitał ma być przeznaczony na magazyny i modernizacje procesu produkcji (wprowadzenie oszczędności energii oraz wykorzystanie OZE). Nowe środki są kierowane na techniki produkcji oraz edukację pracowników i kadry.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Źródło: Sprawozdanie roczne POIiŚ, 2010, fundusze strukturalne.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największe wydatki na program efektywności energetycznej notuje się w rejonie północnym oraz na obszarze Sudet. Nowe źródła energii – gaz ziemny oraz modernizacje produkcji (Sudety) są priorytetowymi inwestycjami. Budowa i zmiany w procesie dystrybucji i użytkowania energii dotyczy wielu województw – zarówno metropolitalnych jak i słabo zagospodarowanych. Zapotrzebowanie na energię na obszarach miejskich stale rośnie, wprowadza się czystą energię oraz bezpieczny system przesyłu. Urządzenia są dostosowywane, aby zapewnić oszczędność energii i kapitału. Obszary słabej rozwinięte poprzez inwestycje w infrastrukturę energetyczną mogą uzyskać tańsze źródła energii, praktyczne i korzystne warunki dla działalności produkcyjnej i usługowej. Najniższe zainteresowanie funduszami IiŚ jest w centralnej Polsce oraz w województwie łódzkim i na Górnym Śląsku.  

Źródło: sprawozdanie roczne PO IiŚ, 2010, fundusze strukturalne.pl

Zobacz: Czwarta ustawa deregulacyjna - zapowiedzi Ministra Gospodarki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA