REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców - zapowiedzi Ministra Gospodarki

Czwarta ustawa deregulacyjna
Czwarta ustawa deregulacyjna

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowaliśmy kolejne ułatwienia w prawie gospodarczym, które stworzą przyjazne otoczenie dla biznesu i przyniosą wymierne oszczędności dla przedsiębiorców. Pracujemy również nad rozwiązaniami, które będą wsparciem m.in. dla przemysłu motoryzacyjnego w czasach kryzysu - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński

Wicepremier Janusz Piechociński poinformował, że kierownictwo MG zaakceptowało projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który zwiększy stabilność otoczenia prawnego przedsiębiorców. – Chcemy zaproponować zasadę „dwóch terminów” wejścia w życie przepisów dot. prowadzenia działalności gospodarczej – powiedział. – Koncepcja była już dyskutowana z Rządowym Centrum Legislacyjnym oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów – dodał.

REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister Mariusz Haładyj wyjaśnił, że zgodnie z projektem MG zmiany w przepisach związanych z prowadzeniem biznesu mogłyby wchodzić w życie tylko dwa razy w roku np. 1 stycznia i 1 czerwca. – Pozwoli to przedsiębiorcom skuteczniej i bardziej racjonalnie planować działalność. Zwiększy także stabilność systemu prawnego oraz świadomość prawną – zaznaczył.

Dzięki wprowadzeniu zasady „dwóch terminów”, przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić około 3 godzin roboczych miesięcznie, co w skali roku przyniesie im łącznie ponad 1,3 mld złotych oszczędności.

Zobacz: Od 1 stycznia 2013 bez druku ZUS RMUA u lekarza

REKLAMA

Wicepremier Janusz Piechociński przypomniał również, że w MG trwają prace nad założeniami ustawy o ułatwianiu warunków wykonywania działalności gospodarczej (tzw. czwarta ustawa deregulacyjna), które w styczniu 2013 r. powinny trafić pod obrady Komitetu Rady Ministrów. - Istotną częścią tego pakietu jest dążenie do zwiększenia przeładunków w polskich portach morskich. Będzie to możliwe m.in. dzięki skróceniu czasu kontroli granicznej nawet do 24 godzin – powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiceminister Haładyj zaznaczył, że w ramach tego projektu Ministerstwo Gospodarki przedstawiło ponad 50 propozycji. - Samo ograniczenie obowiązków informacyjnych powinno uwolnić ok. 8 mln roboczogodzin, co przyniesie ok. 300 mln zł oszczędności dla przedsiębiorców. Proponujemy np. ograniczyć obowiązki statystyczne nakładane na mikrofirmy w pierwszym roku ich działalności czy zwiększyć próg przychodów uprawniający do ryczałtu ewidencjonowanego – dodał wiceminister Haładyj.

Zobacz: Umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

Wicepremier Piechociński nawiązał ponadto do sytuacji w przemyśle i na rynku motoryzacyjnym oraz rozmów z przedstawicielami branży w tym zakresie. – Otrzymaliśmy wiele uwag i propozycji ze strony sektora, nad którymi intensywnie pracujemy wspólnie z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej. Dotyczą one przed wszystkim uelastycznienia czasu pracy – powiedział. W jego opinii pozwolą one nie tylko ochronić miejsca pracy, ale tez przygotować fabryki na ewentualne nowe zlecenia w przyszłości.

Obok tematyki motoryzacyjnej na unijnym rynku toczy się także dyskusja o zasadności wprowadzenia jednolitego patentu. Wicepremier Janusz Piechociński zwrócił uwagę, że resort gospodarki przeanalizował złożoność tego problemu. – Pomiędzy tym co jest charakterystyczne dla nowoczesnych i innowacyjnych gospodarek a polskimi realiami istnieje duża różnica. W tej sytuacji na etapie prac parlamentarnych mogą pojawić się wątpliwości co do decyzji o przyjęciu Jednolitego Patentu UE – powiedział wicepremier.

Zobacz: Obowiązki przedsiębiorcy przy zawieraniu umowy na odległość

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA