REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców - zapowiedzi Ministra Gospodarki

Subskrybuj nas na Youtube
Czwarta ustawa deregulacyjna
Czwarta ustawa deregulacyjna

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowaliśmy kolejne ułatwienia w prawie gospodarczym, które stworzą przyjazne otoczenie dla biznesu i przyniosą wymierne oszczędności dla przedsiębiorców. Pracujemy również nad rozwiązaniami, które będą wsparciem m.in. dla przemysłu motoryzacyjnego w czasach kryzysu - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński

Wicepremier Janusz Piechociński poinformował, że kierownictwo MG zaakceptowało projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który zwiększy stabilność otoczenia prawnego przedsiębiorców. – Chcemy zaproponować zasadę „dwóch terminów” wejścia w życie przepisów dot. prowadzenia działalności gospodarczej – powiedział. – Koncepcja była już dyskutowana z Rządowym Centrum Legislacyjnym oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów – dodał.

REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister Mariusz Haładyj wyjaśnił, że zgodnie z projektem MG zmiany w przepisach związanych z prowadzeniem biznesu mogłyby wchodzić w życie tylko dwa razy w roku np. 1 stycznia i 1 czerwca. – Pozwoli to przedsiębiorcom skuteczniej i bardziej racjonalnie planować działalność. Zwiększy także stabilność systemu prawnego oraz świadomość prawną – zaznaczył.

Dzięki wprowadzeniu zasady „dwóch terminów”, przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić około 3 godzin roboczych miesięcznie, co w skali roku przyniesie im łącznie ponad 1,3 mld złotych oszczędności.

Zobacz: Od 1 stycznia 2013 bez druku ZUS RMUA u lekarza

REKLAMA

Wicepremier Janusz Piechociński przypomniał również, że w MG trwają prace nad założeniami ustawy o ułatwianiu warunków wykonywania działalności gospodarczej (tzw. czwarta ustawa deregulacyjna), które w styczniu 2013 r. powinny trafić pod obrady Komitetu Rady Ministrów. - Istotną częścią tego pakietu jest dążenie do zwiększenia przeładunków w polskich portach morskich. Będzie to możliwe m.in. dzięki skróceniu czasu kontroli granicznej nawet do 24 godzin – powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiceminister Haładyj zaznaczył, że w ramach tego projektu Ministerstwo Gospodarki przedstawiło ponad 50 propozycji. - Samo ograniczenie obowiązków informacyjnych powinno uwolnić ok. 8 mln roboczogodzin, co przyniesie ok. 300 mln zł oszczędności dla przedsiębiorców. Proponujemy np. ograniczyć obowiązki statystyczne nakładane na mikrofirmy w pierwszym roku ich działalności czy zwiększyć próg przychodów uprawniający do ryczałtu ewidencjonowanego – dodał wiceminister Haładyj.

Zobacz: Umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

Wicepremier Piechociński nawiązał ponadto do sytuacji w przemyśle i na rynku motoryzacyjnym oraz rozmów z przedstawicielami branży w tym zakresie. – Otrzymaliśmy wiele uwag i propozycji ze strony sektora, nad którymi intensywnie pracujemy wspólnie z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej. Dotyczą one przed wszystkim uelastycznienia czasu pracy – powiedział. W jego opinii pozwolą one nie tylko ochronić miejsca pracy, ale tez przygotować fabryki na ewentualne nowe zlecenia w przyszłości.

Obok tematyki motoryzacyjnej na unijnym rynku toczy się także dyskusja o zasadności wprowadzenia jednolitego patentu. Wicepremier Janusz Piechociński zwrócił uwagę, że resort gospodarki przeanalizował złożoność tego problemu. – Pomiędzy tym co jest charakterystyczne dla nowoczesnych i innowacyjnych gospodarek a polskimi realiami istnieje duża różnica. W tej sytuacji na etapie prac parlamentarnych mogą pojawić się wątpliwości co do decyzji o przyjęciu Jednolitego Patentu UE – powiedział wicepremier.

Zobacz: Obowiązki przedsiębiorcy przy zawieraniu umowy na odległość

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA