REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma w kryzysie: Formuła Wilcoxa-Gamblera, a zagrożenie bankructwem firmy

Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
Jak zastosować formułę Wilcoxa-Gamblera?
Jak zastosować formułę Wilcoxa-Gamblera?
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W czasach kryzysu aktualizuje się problematyka dokonywania oceny wartości przedsiębiorstwa. Na znaczeniu zyskują metody oceny w oparciu o dane bilansowe. Wykorzystać można w tych celach formułę Wilcoxa-Gamblera. Ekspert wyjaśnia jak ją zastosować.

REKLAMA

REKLAMA

Możemy wymienić wiele różnych przesłanek dokonywania oceny wartości przedsiębiorstwa choćby jego sprzedaż, dokapitalizowanie czy fuzja z inną firmą. Wtedy stosuje się złożone i często wyrafinowane metody wyceny, które tak naprawdę, powinni przeprowadzać wyłącznie wyspecjalizowani fachowcy z odpowiednią praktyką.  Jednak wiedza na temat „ile firma jest warta” może być przydatna jej właścicielowi czy kierownikowi, nie tylko wtedy, gdy zamierza wykonać istotny ruch właścicielski, ale też w bieżącej działalności, choćby po to by wiedzieć, co zmieniło się z jego firmie, w zakresie jej wartości, w minionych latach czy miesiącach. Wiedza ta staje się szczególnie istotna w czasach niepewnych - kryzysu finansowego rynku albo branży czy też w czasie kryzysu finansowego tego konkretnego przedsiębiorstwa. Informacją o zmianach w zakresie wyceny wartości mogą też być mocno zainteresowani właściciele (wspólnicy), którzy nie pełnią bezpośrednio funkcji kierowniczych w firmie oraz będący przecież w podobnej sytuacji, członkowie rad nadzorczych.

W takich przypadkach, warto zastanowić się nad wykorzystaniem innych, prostych oraz łatwych do zastosowania i interpretacji, metod wyceny. Dobrze nadają się do tego metody z grupy metod majątkowych, realizowane w oparciu o dane bilansowe. Nie muszą one uwzględniać na przykład złożoności good will firmy, jej pozycji na rynku itp. Podstawą wyliczeń są dane z bilansu.

Jednoznaczne, relatywnie łatwe w interpretacji, a co najważniejsze, wystarczające do krótkookresowej oceny zagrożenia firmy bankructwem i oszacowania skutków tego bankructwa, ponieważ o bankructwie przedsiębiorstwa zadecyduje jego płynność finansowa, a nie historia; posiadane patenty, liczba zatrudnionych czy aktualna pozycja na rynku. Oczywiście, tylko wtedy, gdy prawidłowo działają mechanizmy rynkowe, ale w przypadku przedsiębiorstw małych i średnich, można zakładać, że tak właśnie jest.

Polecamy: Klasyfikacja kosztów w przedsiębiorstwie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Formuła Wilcoxa-Gamblera, w mojej opinii, bardzo dobrze nadaje się do wykorzystania przy założeniach jak wyżej. Obserwując wskaźniki płynności i wycenę wartości firmy według formuły Wilcoxa-Gamblera, odpowiedzialny szef firmy ma możliwość:

  • podejmując działania restrukturyzacyjne, obserwować ich skuteczność i odpowiednio korygować swoje decyzje w tym zakresie, w razie potrzeby;
  • wyznaczyć moment na podjęcie decyzji o postawieniu firmy w stan likwidacji tak, aby zminimalizować negatywne skutki tego faktu, dla wszystkich podmiotów zewnętrznych, w tym dla wierzycieli.

Samą formułę Wilcoxa-Gamblera, można zapisać następująco:

Polecamy: Firma w kryzysie – restrukturyzacja zobowiązań

Wykorzystując powyższy wzór i zawarte w tabeli poniżej, dane bilansowe, możemy przeanalizować sytuację firmy Faktor SA (dane poglądowe, firma fikcyjna):Ostatnie dwa lata funkcjonowania Faktor SA, charakteryzują się pogorszeniem wartości firmy. Wyraźnie można dostrzec bardzo duży wzrost zobowiązań, nierekompensowany analogicznym wzrostem zapasów czy należności. Przyczyn należy szukać w innych pozycjach bilansowych. Ta sytuacja, najpewniej, ma swoje potwierdzenie w pogorszonych wskaźnikach płynności. Jeśli do końca roku, nie uda się odwrócić niekorzystnego trendu i nie zostanie opracowany realistyczny plan naprawy firmy, zarząd powinien przygotować się na ogłoszenie upadłości, ponieważ istnieje bardzo poważne niebezpieczeństwo, że dalsze trwanie w tym stanie narazi wierzycieli na niezawinione straty finansowe w przypadku upadku firmy za kilka czy kilkanaście miesięcy. Wtedy już bez możliwości zaspokojenia roszczeń wierzycieli w całości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA