REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konto firmowe dla działalności gospodarczej

konto firmowe
konto firmowe
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Początkujący przedsiębiorca zawsze ma wiele pomysłów, ale często brakuje mu pieniędzy na ich realizację. Aby móc poświęcić fundusze na realizację pomysłów warto rozejrzeć się za tanim, a najlepiej bezpłatnym kontem firmowym.

Artykuł 22 punkt 1 Ustawy o działalności gospodarczej mówi, że „Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy: 

REKLAMA

  1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.”

Zakładasz firmę? Porównaj oferty kont i znajdź ofertę dla siebie!

Dokonując zatem dość dowolnej interpretacji tego zapisu można powiedzieć, że dopóki przedsiębiorca nie dokonuje rozliczeń z tytułu transakcji o wartości przekraczającej 62 805 zł (tj. równowartości 15 000 EUR wg średniego kursu NBP z 31 stycznia 2013 r.) ze swoimi kontrahentami, nie musi posiadać konta firmowego. Czy w takim razie rozliczeń – choćby z Urzędem Skarbowym i ZUS – może dokonywać w formie gotówkowej? Niestety nie. Ordynacja podatkowa w artykule 61 § 21 mówi, że „Zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu”. Jeżeli więc młody (stażem) przedsiębiorca wybierze jedną z tych form rozliczania się z fiskusem, nie może niestety opłacać podatku gotówką. Nie musi też jednak zakładać konta firmowego. Tak więc…

… czy nie wystarczy konto osobiste?

Teoretycznie nasz przedsiębiorca – przynajmniej na początku swojej drogi biznesowej – mógłby prowadzić rozliczenia za pośrednictwem konta osobistego. Zwłaszcza jeżeli jest ono darmowe. W praktyce nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. TotalMoney.pl zapytał banki, czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może prowadzić rozliczenia z nią związane przy pomocy konta osobistego. Odpowiedzi uzyskane od banków można podzielić na:

  • nie – tych jest niestety większość (tak odpowiedziało 11 z 17 banków, które przesłały odpowiedzi)
  • tak, ale… - takiej odpowiedzi udzielił jeden bank (Idea Bank). Idea Bank napisał, że jest taka możliwość. Bank dodał też, że konto firmowe nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami - może być tak samo tanie jak konto osobiste, a wtedy warto finanse firmowe oddzielić od finansów osobistych. Do czego bank zachęca przedsiębiorców. Poza tym, konto firmowe w Idea Banku posiada wiele udogodnień dla biznesu, np. może być połączone z elektroniczną księgowością, kontem na Allegro lub posiadać dodatkowe funkcje tj. usługi na „jedno kliknięcie” (windykacja, faktoring, usługi kurierskie). To istotne rozwiązania z punktu widzenia biznesu
  • tak – Bank Millennium i PKO Bank Polski nie mają nic przeciw temu, żeby przedsiębiorca prowadził rozliczenia za pośrednictwem konta osobistego. PKO BP zastrzega jednak, że zwrot podatku VAT może być dokonany tylko na konto firmowe.

Zobacz: Dofinansowanie do sprzedaży produktów na rynku unijnym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To 14 banków. A co z pozostałą trójką? Odpowiedzi przez nie udzielonych nie można zakwalifikować do żadnej z powyższych grup:

  • Deutsche Bank PBC osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą rekomenduje pakiet dbNET Biznes. Bank zwraca tu uwagę na takie korzyści dla przedsiębiorcy jak oszczędność czasu i wygoda podczas zakładania konta ponieważ rachunek dbNET Biznes można otworzyć zdalnie (lub w oddziale) wyłącznie na podstawie dowodu osobistego, bez konieczności dostarczania do Banku dokumentów potwierdzających nadanie numeru NIP i REGON oraz zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej
  • W Banku Pocztowym możliwe jest korzystanie prowadzenie rozliczeń związanych z działalnością gospodarczą. Bank rekomendujemy jednak klientom z segmentu mikroprzedsiębiorstw Pocztowe Konto Firmowe
  • W Raiffeisen Polbank dla osób prowadzących działalność przeznaczone są specjalnie sprofilowane rachunki firmowe. Jednak bank nie weryfikuje, czy klient prowadzący działalność dokonuje rozliczeń przez ROR. Nie ma więc problemu, by osoba samozatrudniona, a jest ich w Polsce kilkaset tysięcy, korzystała, jeśli jej to wystarcza do załatwiania wszystkich spraw formalnych, wyłącznie z rachunku osobistego.

REKLAMA

Trzeba zwrócić uwagę na to, co napisał Raiffeisen Polbank: „bank nie weryfikuje, czy klient prowadzący działalność dokonuje rozliczeń przez ROR”. Co to oznacza? Że możemy używać go – przynajmniej na początku działalności – do prowadzenia rozliczeń z nią związanych.

Dlatego też przyjrzyjmy się rachunkom oferowanym przez banki nie pozwalające na wykorzystywanie ROR do rozliczeń związanych z działalnością gospodarczą („pod lupę” weźmiemy pięć z nich: mBank, ING Bank Śląski, Credit Agricole Bank Polska, Meritum Bank i Citi Handlowy) oraz kontom firmowym dla początkujących przedsiębiorców, jakie można znaleźć w Deutsche Banku PBC, Banku Pocztowym, Raiffeisen Polbanku, Banku Millennium i PKO BP. Następnie porównamy je z kontami osobistymi oferowanymi przez te banki – pod uwagę weźmiemy te konta osobiste, które są darmowe (ewentualnie za korzystanie z których pobierane są niewielkie opłaty). Zarówno w przypadku kont firmowych, jak i osobiste porównamy następujące koszty: opłatę za prowadzenie rachunku, opłatę za zewnętrzny przelew internetowy, opłatę za przelew do ZUS i US, opłatę za wydanie i korzystanie z karty do rachunku oraz za wypłaty z bankomatów (należących do banku, jak i obcych). Do porównania przyjęliśmy następujące założenia: miesięczny wpływ na konto wynosi 1500 zł, posiadacz konta wykonuje miesięcznie 2 przelewy do ZUS i 1 do US oraz 3 przelewy zewnętrzne przez Internet, dokonuje transakcji bezgotówkowych kartą debetową wydaną do rachunku na łączną kwotę 400 zł, dwa razy wypłaca gotówkę z bankomatu należącego do sieci banku prowadzącego konto (łączna kwota wypłat: 200 zł), a raz w miesiącu – z bankomatu „obcego” (100 zł).  O pozycji danego banku będzie decydowała miesięczna kwota związana z korzystaniem z rachunku.

Tabela 1 - Porównanie kosztów prowadzenia kont firmowych w wybranych bankach
Bank/nazwa rachunku Opłata
za
rachunek
Przelew zewnętrzny (suma w m-cu) Przelew do ZUS i US (suma w m-cu) karta płatnicza (opłata mies.)
Wypłata z bankomatu:
własny
obcy
(suma w m-cu)
Razem
Meritum Bank
Pakiet Meritum Bez Granic
0,00 zł 0,00 zł  0,00 zł
0,00 zł
0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Deutsche Bank PBC
dbNET Biznes
0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
0,00 zł
0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
ING Bank Śląski
Konto z Lwem Direct
0,00 zł 2,70 zł 0,00 zł
0,00 zł
0,00 zł 0,00 zł 2,70 zł
Bank Pocztowy
Pocztowe Konto Firmowe
0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
0,00 zł
5,00 zł 0,00 zł 5,00 zł
Bank Millennium
Konto Biznes Start
0,00 zł1) 0,00 zł 0,00 zł
0,00 zł
0,00 zł2)
0,00 zł
5,00 zł
5,00 zł
Credit Agricole Bank Polska
Solista Biznes
0,00 zł1) 0,00 zł 2,00 zł
2,00 zł
0,00 zł
0,00 zł
5,00 zł
9,00 zł
PKO Bank Polski
Pakiet Biznes Debiut 18
0,00 zł4) 3,00 zł 2,00 zł
1,00 zł
0,00 zł
0,00 zł
5,00 zł
11,00 zł
Citi Handlowy
Pakiet CitiKonto
7,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
0,00 zł
6,00 zł 0,00 zł 13,00 zł
mBank
mBiznes Konto
0,00 zł 3,00 zł 0,00 zł
0,00 zł
3,50 zł
4,00 zł
5,00 zł
15,50 zł
Raiffeisen Polbank
Konto w Pakiecie Srebrnym
18,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
0,00 zł
0,00 zł
0,00 zł
5,00 zł
23,00 zł
1) 0,00 zł przez pierwszych 18 miesięcy, następnie 15,00 zł miesięcznie
2) 0,00 zł przez pierwszych 18 miesięcy, następnie 15,00 zł rocznie
3) 0,00 zł przez pierwsze 3 miesiące prowadzenia konta, następnie 10,00 zł miesięcznie
4) 0,00 zł przez 9 m-cy a kolejne 9 m-cy 0,00 zł przy utrzymaniu średniomies. salda w wysokości min. 500,00 zł, w przeciwnym razie - 14,00 zł.
Założenia: miesięczny wpływ na konto - 1500 zł, posiadacz konta wykonuje miesięcznie 2 przelewy do ZUS i 1 do US oraz 3 przelewy zewnętrzne przez Internet, dokonuje transakcji bezgotówkowych kartą debetową wydaną do rachunku na łączną kwotę 400 zł, dwa razy wypłaca gotówkę z bankomatu należącego do sieci banku prowadzącego konta (łączna kwota wypłat: 200 zł), a raz w miesiącu – z bankomatu „obcego” (100 zł). 
Źródło: banki i TotalMoney.pl

Zobacz: Ceny energii dla przedsiębiorców w 2013 roku


W czołówkach obu porównań – na pierwszym i drugim miejscu znalazły się oferty tych samych banków: Meritum Banku i Deutsche Banku. Świadczy to dobrze o tych instytucjach. Widać, że nie chcą one „na siłę” wyciągać pieniędzy z przedsiębiorcy. To rozsądne podejście. Trzeba tu zauważyć jednak pewne różnice między ofertami dla klientów indywidualnych, a tymi dla przedsiębiorców. Posiadacz konta dbNET, który w miesiącu nie wykona co najmniej jednej transakcji bezgotówkowej kartą debetową zapłaci za korzystanie z niej 5 zł. W przypadku konta dbNET Biznes opłata ta jest… niższa – wynosi 3,50 zł. Warunek do spełnienia jest ten sam – jedna transakcja bezgotówkowa w miesiącu. Idźmy dalej – w Meritum Banku, w przypadku Konta Zarabiającego, opłatę za kartę debetową „zerują” wykonane nią transakcje bezgotówkowe o wartości co najmniej 200 zł. W przypadku pakietu Meritum bez Granic warunek jest taki sam. Wyższa jest jednak opłata za kartę w przypadku jego niespełnienia – 5 zł (wobec 2 zł przy koncie dla klientów indywidualnych). Na trzecim miejscu znalazła się oferta ING Banku Śląskiego. W jej przypadku widać już różnice – w przypadku „indywidualnego” Konta z Lwem Direct wszystkie przelewy internetowe są za darmo. Posiadacz konta firmowego zapłaci za każdy z nich 0,90 zł (darmowe są tylko przelewy do ZUS i US). Różnice występują też w odniesieniu do opłat za korzystanie z karty debetowej – w przypadku nie spełnienia warunku tę opłatę „zerującego” (transakcje bezgotówkowe o wartości 200 zł przy koncie dla klientów indywidualnych i 300 zł przy koncie dla przedsiębiorców), bank obciąży klienta kwotą 7 zł (taką samą dla obu rodzajów rachunków). W przypadku innych banków oferty dla klientów indywidualnych i dla przedsiębiorców nie są aż tak do siebie zbliżone. Można pokazać to na przykładzie mBanku. Za korzystanie z eKONTA nasz „hipotetyczny” klient zapłaciłby w miesiącu 5 zł (koszt ten generuje, przypomnijmy, wypłata z „obcego” bankomatu, tj. nie należących do sieci Euronet, Cash4You, eCard oraz Banku Zachodniego WBK). Tyle samo wyniósłby go też miesięczny abonament za usługę „Wypłaty ze wszystkich bankomatów”. Korzystanie z mBIZNES konta jest droższe – mBank pobiera opłaty za przelewy zewnętrzne przez Internet (1 zł), korzystanie z karty debetowej (3,50 zł miesięcznie) oraz za wypłaty z bankomatów, zarówno należących do wymienionych powyżej sieci (2 zł za każdą wypłatę), jak i z urządzeń należących do pozostałych sieci (5 zł za każdą wypłatę)…

Tabela 2 - Porównanie kosztów prowadzenia kont osobistych w wybranych bankach
Bank/nazwa rachunku Opłata
za
rachunek
Przelew zewnętrzny (suma w m-cu) Przelew do ZUS i US  
(suma w m-cu)
karta płatnicza (opłata mies.)
Wypłata z bankomatu:
własny
obcy
(suma w m-cu)
Razem
Meritum Bank
Konto Zarabiające
0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł1) 0,00 zł1) 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Deutsche Bank PBC
dbNET
0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
0,00 zł
0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
ING Bank Śląski
Konto z Lwem Direct
0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł1)
0,00 zł1)
0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Bank Millennium
Dobre Konto
0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł1) 0,00 zł1) 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
mBank
eKONTO
0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
0,00 zł
5,00 zł
5,00 zł
PKO Bank Polski
PKO Konto za Zero
0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
0,00 zł
5,00 zł
5,00 zł
Credit Agricole Bank Polska
Konto PROSTOoszczędzające Plus
0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
0,00 zł
6,00 zł 0,00 zł 6,00 zł
Raiffeisen Polbank
Konto Standard
0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł1) 0,00 zł1) 7,00 zł 0,00 zł 7,00 zł
Bank Pocztowy
Pocztowe Konto Standard
0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł1) 0,00 zł1) 4,00 4,00 zł 8,00 zł
Citi Handlowy
CitiKonto Direct
0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł1) 0,00 zł1) 5,00 0,00 zł 12,00 zł
1) W Taryfie Opłat i Prowizji nie ma pozycji "przelew do ZUS" i "przelew do US". Przyjęto opłaty za przelew zewnętrzny
Założenia: miesięczny wpływ na konto - 1500 zł, posiadacz konta wykonuje miesięcznie 2 przelewy do ZUS i 1 do US oraz 3 przelewy zewnętrzne przez Internet, dokonuje transakcji bezgotówkowych kartą debetową wydaną do rachunku na łączną kwotę 400 zł, dwa razy wypłaca gotówkę z bankomatu należącego do sieci banku prowadzącego konta (łączna kwota wypłat: 200 zł), a raz w miesiącu – z bankomatu „obcego” (100 zł). 
Źródło: banki i TotalMoney.pl

Szukasz oszczędności? Wybierz konto firmowe bez opłat  za prowadzenie!

Najwyższy czas zatem odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule…

… jak wybrać konto firmowe?

Na pewno nie należy iść do „pierwszego lepszego” banku, w tym do tego, który prześle nam ofertę po założeniu działalności gospodarczej. Przez pewien czas możemy przecież korzystać z konta osobistego, a w wolnym czasie porównać oferty kont firmowych i spośród tego, co oferują banki, wybrać tę, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Być może też opłacalne będzie dla nas zamienienie konta osobistego na konto firmowe i pozostanie klientem tego samego banku? Być może założenie konta firmowego nie będzie dla nas opłacalne i rozliczenia związane z działalnością gospodarczą będziemy nadal prowadzić za pośrednictwem rachunku osobistego? Każda opcja ma swoje wady i zalety. Wybór rachunków jest duży. Wybierajmy zatem rozsądnie, a decyzji nie podejmujmy pochopnie.

Zobacz: Krótsze terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Autor: TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA