reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Konto firmowe dla działalności gospodarczej

Konto firmowe dla działalności gospodarczej

Początkujący przedsiębiorca zawsze ma wiele pomysłów, ale często brakuje mu pieniędzy na ich realizację. Aby móc poświęcić fundusze na realizację pomysłów warto rozejrzeć się za tanim, a najlepiej bezpłatnym kontem firmowym.

Artykuł 22 punkt 1 Ustawy o działalności gospodarczej mówi, że „Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy: 

  1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.”

Zakładasz firmę? Porównaj oferty kont i znajdź ofertę dla siebie!

Dokonując zatem dość dowolnej interpretacji tego zapisu można powiedzieć, że dopóki przedsiębiorca nie dokonuje rozliczeń z tytułu transakcji o wartości przekraczającej 62 805 zł (tj. równowartości 15 000 EUR wg średniego kursu NBP z 31 stycznia 2013 r.) ze swoimi kontrahentami, nie musi posiadać konta firmowego. Czy w takim razie rozliczeń – choćby z Urzędem Skarbowym i ZUS – może dokonywać w formie gotówkowej? Niestety nie. Ordynacja podatkowa w artykule 61 § 21 mówi, że „Zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu”. Jeżeli więc młody (stażem) przedsiębiorca wybierze jedną z tych form rozliczania się z fiskusem, nie może niestety opłacać podatku gotówką. Nie musi też jednak zakładać konta firmowego. Tak więc…

… czy nie wystarczy konto osobiste?

Teoretycznie nasz przedsiębiorca – przynajmniej na początku swojej drogi biznesowej – mógłby prowadzić rozliczenia za pośrednictwem konta osobistego. Zwłaszcza jeżeli jest ono darmowe. W praktyce nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. TotalMoney.pl zapytał banki, czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może prowadzić rozliczenia z nią związane przy pomocy konta osobistego. Odpowiedzi uzyskane od banków można podzielić na:

  • nie – tych jest niestety większość (tak odpowiedziało 11 z 17 banków, które przesłały odpowiedzi)
  • tak, ale… - takiej odpowiedzi udzielił jeden bank (Idea Bank). Idea Bank napisał, że jest taka możliwość. Bank dodał też, że konto firmowe nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami - może być tak samo tanie jak konto osobiste, a wtedy warto finanse firmowe oddzielić od finansów osobistych. Do czego bank zachęca przedsiębiorców. Poza tym, konto firmowe w Idea Banku posiada wiele udogodnień dla biznesu, np. może być połączone z elektroniczną księgowością, kontem na Allegro lub posiadać dodatkowe funkcje tj. usługi na „jedno kliknięcie” (windykacja, faktoring, usługi kurierskie). To istotne rozwiązania z punktu widzenia biznesu
  • tak – Bank Millennium i PKO Bank Polski nie mają nic przeciw temu, żeby przedsiębiorca prowadził rozliczenia za pośrednictwem konta osobistego. PKO BP zastrzega jednak, że zwrot podatku VAT może być dokonany tylko na konto firmowe.

Zobacz: Dofinansowanie do sprzedaży produktów na rynku unijnym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama