REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wprowadzenie płatności bezgotówkowych

Agnieszka Fryc
Wprowadzenie płatności bezgotówkowych /Fot. Fotolia
Wprowadzenie płatności bezgotówkowych /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na wprowadzenie płatności bezgotówkowych przedsiębiorcy decydują się coraz częściej. Jest to wynikiem upowszechnienia się elektronicznych instrumentów płatniczych.

Wprowadzenie do swojej działalności gospodarczej możliwości bezgotówkowego regulowania należności, wiąże się z koniecznością zawarcia umowy o przyjmowanie zapłaty przy użyciu elektronicznych instrumentów płatniczych z wyspecjalizowaną instytucją. Podmiot ten nazywany jest agentem rozliczeniowym i uregulowany został w ustawie z dnia 12 września 2012 roku o elektronicznych instrumentach płatniczych. Zgodnie z jej postanowieniami, agentem rozliczeniowym jest bank lub instytucja kredytowa, prowadząca działalność polegającą na zawieraniu umów z przedsiębiorcami o przyjmowanie zapłat przy użyciu instrumentów płatniczych albo instytucja płatnicza, która uzyskała zezwolenie na prowadzenie takiej działalności.

REKLAMA

Polecamy serwis: Finanse na start

REKLAMA

W umowie z agentem rozliczeniowym, przedsiębiorca zobowiązuje się do przyjmowania zapłaty kartami płatniczymi konkretnych systemów, w ramach prowadzonej przez siebie działalności, zaś agent rozliczeniowy zobowiązuje się do świadczenia usług związanych z realizacją transakcji opłacanych takimi kartami.

Umowa o przyjmowanie zapłaty przy użyciu elektronicznych instrumentów płatniczych, powinna zawierać zobowiązanie agenta do wyposażenia przedsiębiorcy w urządzenia i materiały niezbędne do przyjmowania zapłat kartami płatniczymi, w tym do dostarczenia tak zwanych terminali POS, które służą do komunikowania się z agentem rozliczeniowym, w momencie, w którym klient przedsiębiorcy dokonuje płatności kartą.

Do stosowanych w praktyce postanowień umowy pomiędzy przedsiębiorcą a agentem rozliczeniowym, należy uzgodnienie, iż przedsiębiorca będzie ponosił na rzecz agenta rozliczeniowego określoną opłatę, przeznaczoną na pokrycie opłat pobieranych przez systemy i banki będące wystawcami kart. Przedsiębiorca zobowiązuje się przy tym do tego, że nie będzie obciążał żadnymi dodatkowymi kosztami płacących kartami, z tytułu korzystania przez nich z bezgotówkowej formy płatności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak stworzyć dobra nazwę dla swojego produktu?

Bardzo istotnym postanowieniem umowy zawartej z agentem rozliczeniowym jest kwestia uregulowania potwierdzeń przyjęcia płatności kartą płatniczą. Potwierdzeniem takim jest wydrukowany przez terminal lub kasę fiskalną rachunek obciążeniowy. W umowie o przyjmowanie zapłaty przy użyciu elektronicznych instrumentów płatniczych, agent rozliczeniowy powinien zobowiązać się, do przekazania do banku, przez swoje centrum rozliczeniowe, polecenia dokonania przelewu na konto przedsiębiorcy kwoty transakcji, pomniejszonej o umówioną prowizję, na którą składają się wspomniane już opłaty pobierane przez banki oraz opłata należna agentowi, a związana z ponoszonymi przez niego kosztami, w związku z dokonaną transakcją bezgotówkową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA