REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wprowadzenie płatności bezgotówkowych

Agnieszka Fryc
Wprowadzenie płatności bezgotówkowych /Fot. Fotolia
Wprowadzenie płatności bezgotówkowych /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na wprowadzenie płatności bezgotówkowych przedsiębiorcy decydują się coraz częściej. Jest to wynikiem upowszechnienia się elektronicznych instrumentów płatniczych.

Wprowadzenie do swojej działalności gospodarczej możliwości bezgotówkowego regulowania należności, wiąże się z koniecznością zawarcia umowy o przyjmowanie zapłaty przy użyciu elektronicznych instrumentów płatniczych z wyspecjalizowaną instytucją. Podmiot ten nazywany jest agentem rozliczeniowym i uregulowany został w ustawie z dnia 12 września 2012 roku o elektronicznych instrumentach płatniczych. Zgodnie z jej postanowieniami, agentem rozliczeniowym jest bank lub instytucja kredytowa, prowadząca działalność polegającą na zawieraniu umów z przedsiębiorcami o przyjmowanie zapłat przy użyciu instrumentów płatniczych albo instytucja płatnicza, która uzyskała zezwolenie na prowadzenie takiej działalności.

REKLAMA

Polecamy serwis: Finanse na start

REKLAMA

W umowie z agentem rozliczeniowym, przedsiębiorca zobowiązuje się do przyjmowania zapłaty kartami płatniczymi konkretnych systemów, w ramach prowadzonej przez siebie działalności, zaś agent rozliczeniowy zobowiązuje się do świadczenia usług związanych z realizacją transakcji opłacanych takimi kartami.

Umowa o przyjmowanie zapłaty przy użyciu elektronicznych instrumentów płatniczych, powinna zawierać zobowiązanie agenta do wyposażenia przedsiębiorcy w urządzenia i materiały niezbędne do przyjmowania zapłat kartami płatniczymi, w tym do dostarczenia tak zwanych terminali POS, które służą do komunikowania się z agentem rozliczeniowym, w momencie, w którym klient przedsiębiorcy dokonuje płatności kartą.

Do stosowanych w praktyce postanowień umowy pomiędzy przedsiębiorcą a agentem rozliczeniowym, należy uzgodnienie, iż przedsiębiorca będzie ponosił na rzecz agenta rozliczeniowego określoną opłatę, przeznaczoną na pokrycie opłat pobieranych przez systemy i banki będące wystawcami kart. Przedsiębiorca zobowiązuje się przy tym do tego, że nie będzie obciążał żadnymi dodatkowymi kosztami płacących kartami, z tytułu korzystania przez nich z bezgotówkowej formy płatności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak stworzyć dobra nazwę dla swojego produktu?

Bardzo istotnym postanowieniem umowy zawartej z agentem rozliczeniowym jest kwestia uregulowania potwierdzeń przyjęcia płatności kartą płatniczą. Potwierdzeniem takim jest wydrukowany przez terminal lub kasę fiskalną rachunek obciążeniowy. W umowie o przyjmowanie zapłaty przy użyciu elektronicznych instrumentów płatniczych, agent rozliczeniowy powinien zobowiązać się, do przekazania do banku, przez swoje centrum rozliczeniowe, polecenia dokonania przelewu na konto przedsiębiorcy kwoty transakcji, pomniejszonej o umówioną prowizję, na którą składają się wspomniane już opłaty pobierane przez banki oraz opłata należna agentowi, a związana z ponoszonymi przez niego kosztami, w związku z dokonaną transakcją bezgotówkową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA