Nie czekaj! Spraw, by Twoja faktura stała się najważniejsza.
REKLAMA
REKLAMA
To podstawowe obszary, na których powinien się dziś poruszać i nimi wspierać każdy przedsiębiorca, biorąc pod uwagę obecną trudną sytuację na rynku gospodarczym i częsty problem egzekwowania należności od kontrahentów.
REKLAMA
Według opinii przedsiębiorców badanych przez TNS Polska we współpracy z BIG InfoMonitor nieterminowe płatności stanowią poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej aż dla 83% ankietowanych.
Źródło: BIG InfoMonitor, Raport BIG
REKLAMA
Ponadto prawie 31%. faktur nie jest płaconych w terminie, a średni czas spłaty to 4,5 miesiąca. Opóźnienia w fakturach z kolei tworzą zatory płatnicze, które są poważnym zagrożeniem szczególnie dla małych firm, dla których utrata płynności finansowej, może nawet zagrozić jej istnieniu.
Eksperci alarmują, że poziom zatorów płatniczych ciągle wzrasta. Przedsiębiorcy twierdzą, że nie są w stanie uregulować należności, bo ich dłużnicy spóźniają się z uregulowaniem rachunków, co może doprowadzić do ograniczenia działalności firm.
Certyfikat jako praktyczne narzędzie w budowaniu dialogu
Największą barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej wywołaną zatorami płatniczymi jest w tej chwili niemożność inwestowania i ograniczenie wydatków na rozwój firmy i wynagrodzenia. Ponad połowa 55% przedsiębiorców wskazuje właśnie na to zjawisko, a jako przyczynę podaje brak pieniędzy od kontrahentów na swoim koncie na czas.
Stąd też na rynku dostępne są narzędzia, które w łatwy i szybki sposób pozwalają eliminować i zapobiegać zatorom płatniczym. Dziś miękka windykacja nie cieszy się już złą sławą, a staje się profesjonalnym instrumentem finansowym.
REKLAMA
BIG InfoMonitor funkcjonuje na trzech obszarach, do których należy analiza ryzyka, miękka windykacja oraz ocena wiarygodności finansowej. O fakcie, że dysponuje on narzędziami miękkiej windykacji, świadczy pieczęć informująca o współpracy z BIG oraz o jej konsekwencjach dla dłużnika.
Kolejny element stanowi wezwanie do zapłaty z informacją o zamiarze przekazania danych dłużnika do Rejestru Dłużników i konsekwencjach tego wpisu. Przekazanie danych dłużnika do Rejestru Dłużników BIG, a następnie wysyłka powiadomień o dokonaniu wpisu. Obecność w takim rejestrze stanowi dużą niedogodność dla potencjalnego dłużnika.
Jak wynika z opinii klientów oraz szacunków i danych BIG InfoMonitor, 25%-35% dłużników spłaca należność po otrzymaniu wezwania do zapłaty z informacją o zamiarze umieszczenia ich danych w Rejestrze Dłużników i o konsekwencjach tego wpisu.
Kolejne 10%-20% dłużników reguluje dług po wpisaniu ich danych do Rejestru BIG InfoMonitor. Efektywność ta zwiększa się w przypadku pisemnego powiadomienia o wpisie do Rejestru Dłużników oraz częstego korzystania przez dłużników z produktów i usług bankowych.
Dofinansowanie do sprzedaży produktów na rynku unijnym
Przedsiębiorcy szybko przekonują się, że obecność w Rejestrze Dłużników BIG oznacza ograniczony rozwój firmy, jednoznaczny z uniemożliwieniem zawierania transakcji handlowych oraz umów z nowymi partnerami biznesowymi. Ponadto obecność w rejestrze ma swoje konsekwencje w czasie negocjowania warunków kredytu, a także w dostępie do wielu towarów i usług, które są możliwe do uzyskania tylko na gorszych warunkach lub w ogóle.
Dzieje się tak, ponieważ podmioty współpracujące z danym Biurem Informacji Gospodarczej zanim zdecydują o sprzedaży swoich towarów lub usług, korzystają z praktycznych narzędzi, które posiadają BIGi i sprawdzają wiarygodność płatniczą oraz terminowość wywiązywaniu się ze zobowiązań potencjalnych partnerów.
Jedynie całkowita spłata należności powoduje usunięcie informacji o zadłużeniu. Więcej informacji na www.BIG.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.