reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Optymalizacja kosztów przez ergonomię

Optymalizacja kosztów przez ergonomię

Rozwiązania ergonomiczne mogą być traktowane jako inwestycja. Skutecznie wprowadzone przyczyniają się do podniesienia efektywności oraz pozwalają osiągnąć wysoką stopę zwrotu. W jaki sposób wdrożyć rozwiązania ergonomiczne w firmie?

Ergonomia w przedsiębiorstwach nabiera coraz większego znaczenia. Ma to związek nie tylko z wymogami prawnymi, które zostały zawarte w konkretnych ustawach i rozporządzeniach, ale także z ekonomią. Rosnące koszty pracy, wynikające m.in. z wysokich wskaźników absencji chorobowej, rotacji pracowników, wypadków przy pracy czy chorób zawodowych to powody, dla których firmy coraz częściej wdrażają politykę ergonomiczną. Polega ona zarówno na prowadzeniu cyklicznych działań profilaktycznych, jak i optymalizacji warunków pracy po uprzednio przeprowadzonym audycie ergonomicznym.

Profilaktyka – prosty sposób na codzienne problemy

Im szerszy model współpracy w obszarze zarządzania zdrowiem, tym większych zysków z takiej inwestycji można się spodziewać. „Zdrowie pracowników ma dla firmy wymiar strategiczny, bowiem w dużej mierze jej kapitałem są właśnie ludzie. Dbanie o zdrowie pracowników nie powinno ograniczać się tylko do zapewnienia dostępu do procedur w ramach medycyny pracy lub do prywatnej opieki medycznej.  Wymierne korzyści przynosi dopiero cały system opieki, który jest wielopłaszczyznowy i długofalowy.  W Medicover opieka zaczyna się od zdiagnozowania i analizy stanu zdrowia pracowników, a następnie określenia ich potrzeb. Na tej podstawie rekomendujemy konkretne działania i wdrażamy precyzyjnie dopasowane programy profilaktyczne, promujące zdrowie oraz zdrowe miejsce pracy. ” – komentuje Maciej Zdrodowski, Główny Specjalista ds. Ergonomii w Medicover.

Polecamy: Ważne zmiany dla przedsiębiorców w 2012 roku

Audyt ergonomiczny  - pewny zwrot z inwestycji

Polityka prozdrowotna powinna być częścią całego systemu działań ergonomicznych, płynnie wkomponowanego w procedury firmy. Podstawą takiego systemu jest wspomniane już zarządzanie ergonomicznymi czynnikami ryzyka, które uwzględnia systematyczne audyty, ocenę efektywności  i skrupulatną dokumentację i rekomendacje.

Rozwiązania ergonomiczne powinny opierać się  na konkretnych potrzebach firmy. W związku z tym, ich wprowadzenie musi zostać poprzedzone diagnozą ergonomiczną i zdefiniowaniem czynników ryzyka.  Szczególnie w zakładach produkcyjnych często występują zagrożenia, wynikające z niedostosowania miejsca pracy do psychofizycznych możliwości danego pracownika. Przyczyniają się one do powstawania różnego rodzaju schorzeń powiązanych z pracą,  takich jak  np. bóle kręgosłupa, schorzenia oczu, bóle głowy, żylaki, chroniczne zmęczenie czy depresja. Nieergonomiczne stanowisko pracy pracownika skutkuje większym zmęczeniem, a w konsekwencji zmniejszeniem jego wydajności oraz potencjalną absencję chorobową. 
Audyt ergonomiczny wskazuje słabe punkty firmy prowadzące do powstawania zagrożeń lub strat. Rozwiązania problemów są często bardzo proste i przynoszą efekty niewspółmiernie wysokie do poniesionych na wdrożenie kosztów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama