REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zniesławienie przez internet – odpowiedzialność

Agata Mazur
Jaka kara grozi za zniesławienie?
Jaka kara grozi za zniesławienie?

REKLAMA

REKLAMA

Każda osoba ma prawo do tego, by krytykować innych ale musi oczywiście uważać na konsekwencje jakie się z tym wiążą. Osoba, która zostanie zniesławiona może skierować przeciw autorowi akt oskarżenia oraz pozew o zadośćuczynienie. Jaka kara grozi za zniesławienie?

REKLAMA

Zniesławienie polega na pomówieniu innej osoby, grupy osób, instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwość, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Warto wiedzieć, iż przestępstwo zniesławienia jest ścigane tylko i wyłącznie z oskarżenia prywatnego. Oznacza to, iż oskarżyciel prywatny sam konstruuje i sam popiera akt oskarżenia przed Sądem. Po jego stronie występuje również konieczność udowodnienia winy oskarżonemu.

REKLAMA

Odpowiedzialność za zniesławienie przewiduje Kodeks karny w artykule 212. Według niego przedmiotem ochrony w stosunku do osób fizycznych jest cześć człowieka, która rozumiana jest tutaj jako honor, godność osobista czy też dobre imię. Ale ochrona czci przysługuje nie tylko każdemu człowiekowi ale podlegają jej również podmioty zbiorowe, instytucje, osoby prawne.

Utrata wiarygodności czy zaufania w obrocie gospodarczym może oznaczać dla tego podmiotu negatywne skutki ekonomiczne, m.in. w konsekwencji może doprowadzić do likwidacji danego przedsiębiorstwa. Właśnie dlatego, zadaniem prawa karnego jest ochrona przed takimi sytuacjami.

Za zniesławienie grozi kara ograniczenia wolności lub kara grzywny (art. 212 § 1 KK).

Polecamy: Abolicja składek ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dodatkowo za pomówienie przy użyciu środków masowego przekazu, np. przez dziennikarza, blogera czy też nawet przez zwykłego użytkownika Internetu, grozi kara pozbawienia wolności do roku (art. 212 § 2 KK). W momencie skazania za zniesławienie, Sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża lub też na inny cel społeczny, który zostanie wskazany przez pokrzywdzonego. Oprócz groźby surowych sankcji za przestępstwo zniesławienia, z odpowiedzialnością wiąże się również dość uciążliwy proces. Oskarżony ma obowiązek uczestnictwa w długotrwałym procesie, w momencie skazania zostaje wpisany do rejestru skazanych co obligatoryjnie ogranicza mu możliwość pełnienia funkcji publicznych oraz pracę w zawodach zaufania publicznego czy też zaciągnięcia kredytu. W ramach procesu karnego, wobec oskarżonego mogą być zastosowane dotkliwe środki zapobiegawcze, takie jak tymczasowy areszt.

Zniesławienie, według kodeksu cywilnego, jest pewną formą naruszenia dóbr osobistych, do których zalicza się zdrowie, wolność, swoboda sumienia, nazwisko, pseudonim, wizerunek, twórczość naukowa oraz artystyczna. Osoba pokrzywdzona może dochodzić roszczeń w świetlne prawa cywilnego, co wiąże się z żądaniem przez pokrzywdzonego usunięcia skutków wyrządzonej szkody, naprawienia wyrządzonej krzywdy a nawet złożenia oświadczenia odpowiedniej treści (np. publiczne przeprosiny) oraz rekompensata pieniężna lub zapłata określonej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

Nie można mówić o przestępstwie zniesławienia jeśli zarzut, który został niepublicznie uczyniony, jest prawdziwy albo gdy sprawca działa w przeświadczeniu, że jest prawdziwy. Jeżeli chodzi o publiczne zniesławienie to zarzut musi być prawdziwy a sprawca musi działać w przekonaniu, iż chroni w ten sposób interes społeczny.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA