REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zniesławienie przez internet – odpowiedzialność

Agata Mazur
Jaka kara grozi za zniesławienie?
Jaka kara grozi za zniesławienie?

REKLAMA

REKLAMA

Każda osoba ma prawo do tego, by krytykować innych ale musi oczywiście uważać na konsekwencje jakie się z tym wiążą. Osoba, która zostanie zniesławiona może skierować przeciw autorowi akt oskarżenia oraz pozew o zadośćuczynienie. Jaka kara grozi za zniesławienie?

REKLAMA

Zniesławienie polega na pomówieniu innej osoby, grupy osób, instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwość, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Warto wiedzieć, iż przestępstwo zniesławienia jest ścigane tylko i wyłącznie z oskarżenia prywatnego. Oznacza to, iż oskarżyciel prywatny sam konstruuje i sam popiera akt oskarżenia przed Sądem. Po jego stronie występuje również konieczność udowodnienia winy oskarżonemu.

REKLAMA

Odpowiedzialność za zniesławienie przewiduje Kodeks karny w artykule 212. Według niego przedmiotem ochrony w stosunku do osób fizycznych jest cześć człowieka, która rozumiana jest tutaj jako honor, godność osobista czy też dobre imię. Ale ochrona czci przysługuje nie tylko każdemu człowiekowi ale podlegają jej również podmioty zbiorowe, instytucje, osoby prawne.

Utrata wiarygodności czy zaufania w obrocie gospodarczym może oznaczać dla tego podmiotu negatywne skutki ekonomiczne, m.in. w konsekwencji może doprowadzić do likwidacji danego przedsiębiorstwa. Właśnie dlatego, zadaniem prawa karnego jest ochrona przed takimi sytuacjami.

Za zniesławienie grozi kara ograniczenia wolności lub kara grzywny (art. 212 § 1 KK).

Polecamy: Abolicja składek ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dodatkowo za pomówienie przy użyciu środków masowego przekazu, np. przez dziennikarza, blogera czy też nawet przez zwykłego użytkownika Internetu, grozi kara pozbawienia wolności do roku (art. 212 § 2 KK). W momencie skazania za zniesławienie, Sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża lub też na inny cel społeczny, który zostanie wskazany przez pokrzywdzonego. Oprócz groźby surowych sankcji za przestępstwo zniesławienia, z odpowiedzialnością wiąże się również dość uciążliwy proces. Oskarżony ma obowiązek uczestnictwa w długotrwałym procesie, w momencie skazania zostaje wpisany do rejestru skazanych co obligatoryjnie ogranicza mu możliwość pełnienia funkcji publicznych oraz pracę w zawodach zaufania publicznego czy też zaciągnięcia kredytu. W ramach procesu karnego, wobec oskarżonego mogą być zastosowane dotkliwe środki zapobiegawcze, takie jak tymczasowy areszt.

Zniesławienie, według kodeksu cywilnego, jest pewną formą naruszenia dóbr osobistych, do których zalicza się zdrowie, wolność, swoboda sumienia, nazwisko, pseudonim, wizerunek, twórczość naukowa oraz artystyczna. Osoba pokrzywdzona może dochodzić roszczeń w świetlne prawa cywilnego, co wiąże się z żądaniem przez pokrzywdzonego usunięcia skutków wyrządzonej szkody, naprawienia wyrządzonej krzywdy a nawet złożenia oświadczenia odpowiedniej treści (np. publiczne przeprosiny) oraz rekompensata pieniężna lub zapłata określonej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

Nie można mówić o przestępstwie zniesławienia jeśli zarzut, który został niepublicznie uczyniony, jest prawdziwy albo gdy sprawca działa w przeświadczeniu, że jest prawdziwy. Jeżeli chodzi o publiczne zniesławienie to zarzut musi być prawdziwy a sprawca musi działać w przekonaniu, iż chroni w ten sposób interes społeczny.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA