REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Abolicja składek ZUS

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agata Mazur
Abolicja składek ZUS dla chałupników pod znakiem zapytania.
Abolicja składek ZUS dla chałupników pod znakiem zapytania.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Abolicja składek ZUS dla chałupników pod znakiem zapytania. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowczo domaga się od przedsiębiorczych matek i chałupników zaległych składek od działalności gospodarczej. O ile kobiety nie muszą obawiać się ZUS-u, dzięki ustawie abolicyjnej, o tyle kwestia chałupników pozostaje nadal nierozwiązana.

Abolicja składek ZUS ma dotyczyć kobiet,  które prowadziły jakąkolwiek działalność gospodarczą lub choćby w minimalnym stopniu współpracowały z firmą i jednocześnie przebywały na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym w okresie od 1 stycznia 1999r. do 31 sierpnia 2009r. Często zdarzało się tak, iż kobiety nie odprowadzały składek z tytułu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Taki stan rzeczy spowodowany był różnorodnością w interpretacji obowiązujących przepisów. Twierdzono powszechnie, iż skoro pracodawca zatrudniający kobietę odprowadza za nią składki na ubezpieczenie społeczne, to nie musi ona odprowadzać składek z tytułu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

REKLAMA

Polecamy: Abolicja składek ZUS – ustawa umorzeniowa

REKLAMA

Sytuacja zmieniła się w 2006r., kiedy to Sąd Najwyższy orzekł, iż składki obligatoryjnie powinny być odprowadzane. W wyniku tego, ZUS wydał oczywiście stosowne decyzje dotyczące spornej kwestii. Faktem jest, iż odnosi się to do około 40 tysięcy kobiet, których sytuacja finansowa w większości nie jest najlepsza, dlatego też postanowiono, iż najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie abolicji składkowej. 

Abolicja składkowa polega głównie na tym, iż każda kobieta, która chciała skorzystać z abolicji, powinna była do 1 września 2010r. złożyć w ZUS-ie specjalny wniosek o umorzenie wraz z wszelkimi wymaganymi dokumentami, na podstawie których ZUS wyda decyzję. Jednak przy rozstrzyganiu ZUS stosuje określone kryteria. Przepisy traktują kobiety indywidualnie, różnicując ich sytuacje-  kobiet, które przebywały na urlopach wychowawczych i kobiet, które przebywały na urlopie macierzyńskim.

Polecamy: Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r. - kto kiedy przejdzie na emeryturę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli chodzi o sytuację kobiet, które przebywały na urlopie macierzyńskim to generalnie przyjęto zasadę, iż umorzeniu podlegają zarówno składki, jak i odsetki. Sprawa trochę się komplikuje, ponieważ przepisy wprowadziły rozróżnienie na kobiety, które zapłaciły w tym okresie składki oraz na te, które ich nie zapłaciły. Sprawa kobiet, które nie zapłaciły składek jest dość prosta- składki po prostu ulegają umorzeniu. Jednak w przypadku kobiet, które zapłaciły składki sytuacja jest troszeczkę inna- oczywiście składki ulegają umorzeniu jednak do ZUS-u wpłynęły już pieniądze, dlatego też zostaną one potraktowane jako forma nadpłaty.  Zostanie ona  przeznaczona na pokrycie przeszłych, teraźniejszych lub też przyszłych należności z tytułu ubezpieczenia społecznego. Istnieje również możliwość, iż nadpłata zostanie fizycznie zwrócona. Kobiety, które przebywały na urlopie wychowawczym mogą liczyć na umorzenie przez ZUS składek tylko wtedy, gdy należnych składek nie zapłaciły. Jeżeli składka została już uregulowana to zwrotowi podlegają tylko i wyłącznie odsetki.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Kobietom, które przebywały na urlopie macierzyńskim, pieniądze zostaną zwrócone w ciągu 30 dni od dnia doręczenia przez ZUS decyzji w tej sprawie. Natomiast kobiety przebywające na urlopie wychowawczym mogą się spodziewać zwrotu odsetek najpóźniej do 1 września 2014r.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

REKLAMA

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

REKLAMA