Abolicja składek ZUS
REKLAMA
REKLAMA
Abolicja składek ZUS ma dotyczyć kobiet, które prowadziły jakąkolwiek działalność gospodarczą lub choćby w minimalnym stopniu współpracowały z firmą i jednocześnie przebywały na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym w okresie od 1 stycznia 1999r. do 31 sierpnia 2009r. Często zdarzało się tak, iż kobiety nie odprowadzały składek z tytułu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Taki stan rzeczy spowodowany był różnorodnością w interpretacji obowiązujących przepisów. Twierdzono powszechnie, iż skoro pracodawca zatrudniający kobietę odprowadza za nią składki na ubezpieczenie społeczne, to nie musi ona odprowadzać składek z tytułu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.
REKLAMA
Polecamy: Abolicja składek ZUS – ustawa umorzeniowa
REKLAMA
Sytuacja zmieniła się w 2006r., kiedy to Sąd Najwyższy orzekł, iż składki obligatoryjnie powinny być odprowadzane. W wyniku tego, ZUS wydał oczywiście stosowne decyzje dotyczące spornej kwestii. Faktem jest, iż odnosi się to do około 40 tysięcy kobiet, których sytuacja finansowa w większości nie jest najlepsza, dlatego też postanowiono, iż najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie abolicji składkowej.
Abolicja składkowa polega głównie na tym, iż każda kobieta, która chciała skorzystać z abolicji, powinna była do 1 września 2010r. złożyć w ZUS-ie specjalny wniosek o umorzenie wraz z wszelkimi wymaganymi dokumentami, na podstawie których ZUS wyda decyzję. Jednak przy rozstrzyganiu ZUS stosuje określone kryteria. Przepisy traktują kobiety indywidualnie, różnicując ich sytuacje- kobiet, które przebywały na urlopach wychowawczych i kobiet, które przebywały na urlopie macierzyńskim.
Polecamy: Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r. - kto kiedy przejdzie na emeryturę
Jeżeli chodzi o sytuację kobiet, które przebywały na urlopie macierzyńskim to generalnie przyjęto zasadę, iż umorzeniu podlegają zarówno składki, jak i odsetki. Sprawa trochę się komplikuje, ponieważ przepisy wprowadziły rozróżnienie na kobiety, które zapłaciły w tym okresie składki oraz na te, które ich nie zapłaciły. Sprawa kobiet, które nie zapłaciły składek jest dość prosta- składki po prostu ulegają umorzeniu. Jednak w przypadku kobiet, które zapłaciły składki sytuacja jest troszeczkę inna- oczywiście składki ulegają umorzeniu jednak do ZUS-u wpłynęły już pieniądze, dlatego też zostaną one potraktowane jako forma nadpłaty. Zostanie ona przeznaczona na pokrycie przeszłych, teraźniejszych lub też przyszłych należności z tytułu ubezpieczenia społecznego. Istnieje również możliwość, iż nadpłata zostanie fizycznie zwrócona. Kobiety, które przebywały na urlopie wychowawczym mogą liczyć na umorzenie przez ZUS składek tylko wtedy, gdy należnych składek nie zapłaciły. Jeżeli składka została już uregulowana to zwrotowi podlegają tylko i wyłącznie odsetki.
Polecamy: Składki ZUS 2012
Kobietom, które przebywały na urlopie macierzyńskim, pieniądze zostaną zwrócone w ciągu 30 dni od dnia doręczenia przez ZUS decyzji w tej sprawie. Natomiast kobiety przebywające na urlopie wychowawczym mogą się spodziewać zwrotu odsetek najpóźniej do 1 września 2014r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.