REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Abolicja składek ZUS

Agata Mazur
Abolicja składek ZUS dla chałupników pod znakiem zapytania.
Abolicja składek ZUS dla chałupników pod znakiem zapytania.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Abolicja składek ZUS dla chałupników pod znakiem zapytania. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowczo domaga się od przedsiębiorczych matek i chałupników zaległych składek od działalności gospodarczej. O ile kobiety nie muszą obawiać się ZUS-u, dzięki ustawie abolicyjnej, o tyle kwestia chałupników pozostaje nadal nierozwiązana.

Abolicja składek ZUS ma dotyczyć kobiet,  które prowadziły jakąkolwiek działalność gospodarczą lub choćby w minimalnym stopniu współpracowały z firmą i jednocześnie przebywały na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym w okresie od 1 stycznia 1999r. do 31 sierpnia 2009r. Często zdarzało się tak, iż kobiety nie odprowadzały składek z tytułu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Taki stan rzeczy spowodowany był różnorodnością w interpretacji obowiązujących przepisów. Twierdzono powszechnie, iż skoro pracodawca zatrudniający kobietę odprowadza za nią składki na ubezpieczenie społeczne, to nie musi ona odprowadzać składek z tytułu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

REKLAMA

Polecamy: Abolicja składek ZUS – ustawa umorzeniowa

REKLAMA

Sytuacja zmieniła się w 2006r., kiedy to Sąd Najwyższy orzekł, iż składki obligatoryjnie powinny być odprowadzane. W wyniku tego, ZUS wydał oczywiście stosowne decyzje dotyczące spornej kwestii. Faktem jest, iż odnosi się to do około 40 tysięcy kobiet, których sytuacja finansowa w większości nie jest najlepsza, dlatego też postanowiono, iż najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie abolicji składkowej. 

Abolicja składkowa polega głównie na tym, iż każda kobieta, która chciała skorzystać z abolicji, powinna była do 1 września 2010r. złożyć w ZUS-ie specjalny wniosek o umorzenie wraz z wszelkimi wymaganymi dokumentami, na podstawie których ZUS wyda decyzję. Jednak przy rozstrzyganiu ZUS stosuje określone kryteria. Przepisy traktują kobiety indywidualnie, różnicując ich sytuacje-  kobiet, które przebywały na urlopach wychowawczych i kobiet, które przebywały na urlopie macierzyńskim.

Polecamy: Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r. - kto kiedy przejdzie na emeryturę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli chodzi o sytuację kobiet, które przebywały na urlopie macierzyńskim to generalnie przyjęto zasadę, iż umorzeniu podlegają zarówno składki, jak i odsetki. Sprawa trochę się komplikuje, ponieważ przepisy wprowadziły rozróżnienie na kobiety, które zapłaciły w tym okresie składki oraz na te, które ich nie zapłaciły. Sprawa kobiet, które nie zapłaciły składek jest dość prosta- składki po prostu ulegają umorzeniu. Jednak w przypadku kobiet, które zapłaciły składki sytuacja jest troszeczkę inna- oczywiście składki ulegają umorzeniu jednak do ZUS-u wpłynęły już pieniądze, dlatego też zostaną one potraktowane jako forma nadpłaty.  Zostanie ona  przeznaczona na pokrycie przeszłych, teraźniejszych lub też przyszłych należności z tytułu ubezpieczenia społecznego. Istnieje również możliwość, iż nadpłata zostanie fizycznie zwrócona. Kobiety, które przebywały na urlopie wychowawczym mogą liczyć na umorzenie przez ZUS składek tylko wtedy, gdy należnych składek nie zapłaciły. Jeżeli składka została już uregulowana to zwrotowi podlegają tylko i wyłącznie odsetki.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Kobietom, które przebywały na urlopie macierzyńskim, pieniądze zostaną zwrócone w ciągu 30 dni od dnia doręczenia przez ZUS decyzji w tej sprawie. Natomiast kobiety przebywające na urlopie wychowawczym mogą się spodziewać zwrotu odsetek najpóźniej do 1 września 2014r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA