Kategorie

Składki ZUS – obowiązkowe, ale preferencyjne

Składki ZUS
Składki ZUS
Jak wynika z raportu „Freelancer w Polsce 2010” przygotowanego przez inFakt.pl, co czwarty przedsiębiorca (25,5%) za największą przeszkodę w prowadzeniu firmy uznaje wysokość składek ZUS. Warto więc zwrócić uwagę przyszłych przedsiębiorców na możliwość preferencyjnego opłacania składek ZUS, która dotyczy osób które rozpoczęły działalność po 24 sierpnia 2005 r.

Preferencyjna stawka

Przez pierwsze dwa lata prowadzenia nowo otwartej działalności gospodarczej właściciel firmy może odprowadzać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki w niższym wymiarze. Dotyczy to zarówno jednoosobowej działalności jak i firmy/sytuacji, w której przedsiębiorca zatrudnia pracowników.

Niższą podstawą obliczania składek na ubezpieczenia społeczne dla nowych przedsiębiorców w 2011 roku jest kwota 415,80 zł, która stanowi 30 proc. ustalonej na ten rok kwoty minimalnego wynagrodzenia (1386 zł).

Za bieżący rok składka ta nie może być niższa niż:

 • 81,16 zł w przypadku ubezpieczenia emerytalnego (19,52 proc.),
 • 24,95 zł dla składek na ubezpieczenie rentowe (6 proc.),
 • 10,19 zł na ubezpieczenie chorobowe (2,45 proc.)
 • 243,39 zł na ubezpieczenie zdrowotne

Polecamy: Składki ZUS 2012

W przypadku składki na ubezpieczenie wypadkowe, jest ona ustalana indywidualnie. Jeśli pracodawca, w poprzednim roku kalendarzowym zgłosił do ubezpieczenia wypadkowego średnio nie więcej niż 9 osób, kwota składki na ubezpieczenie wypadkowe obliczona stopą procentową wynosi 1,67 proc. Jeśli natomiast pracodawca zgłosił  minimum 10 osób,  stopę procentową składki  powinien ustalić  na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. (Dz.U. nr 200, poz. 1692 ze zm.) i rozporządzenia z 26 marca 2010 r. (Dz.U. nr 50, poz. 304).

Warto zaznaczyć, że składki na ubezpieczenie chorobowe są dobrowolne i ich opłacanie należy do indywidualnej decyzji podatnika.

Reklama

Osoby pozostające na preferencyjnym ZUS-ie nie opłacają składek na Fundusz Pracy, ponieważ podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla  podatników korzystających z preferencyjnego naliczania składek jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Aby skorzystać z obniżonych stawek przedsiębiorca, po otrzymaniu potwierdzenia zgłoszenia do ZUS, powinien zarejestrować się i zobowiązać do opłacania składek jako osoba fizyczna.
Wypełniając stosowny od tego druk ZUS ZUA, nowy przedsiębiorca wybiera kod obniżonej składki - 05 70 00.

Polecamy: ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

Są jednak pewne ograniczenia w korzystaniu z preferencyjnego ZUS, o których należy pamiętać.

Z preferencyjnego ZUS-u nie mogą korzystać:

 • Osoby, które prowadziły pozarolniczą działalność w okresie 5 lat kalendarzowych przed rozpoczęciem nowej działalności gospodarczej.
 • Osoby, które wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy (na którego rzecz wykonywali w bieżącym lub poprzednim roku podatkowym, w ramach stosunku pracy, czynności z zakresu nowo wykonywanej działalności). Wykluczenie to nie dotyczy przedsiębiorców, którzy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej wykonywali prace na rzecz byłego pracodawcy na podstawie umów cywilno – prawnych (umowa zlecenia). 
 • Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą jako wspólnicy spółek: z ograniczoną odpowiedzialnością, jawnej, komandytowej i partnerskiej, a także twórcy i artyści.

Podstawę prawną ww. świadczeń stanowi Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.)

Terminy opłacania składek ZUS

Przedsiębiorca opłacający składki ZUS za siebie, powinien tego dokonać do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który składki są należne. Należy pamiętać, że o terminowości wypłaty decyduje data operacji zaksięgowania wyjścia pieniędzy z konta przedsiębiorcy. Jeśli więc przelew jest wykonany 10-ego przed ostatnią sesją wychodzącą banku, przelew jest terminowy, jeśli po ostatniej sesji wychodzącej - już nie.

Polecamy: Rozłożenie składek ZUS na raty 2012

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  3 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.