| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Składki ZUS – obowiązkowe, ale preferencyjne

Składki ZUS – obowiązkowe, ale preferencyjne

Jak wynika z raportu „Freelancer w Polsce 2010” przygotowanego przez inFakt.pl, co czwarty przedsiębiorca (25,5%) za największą przeszkodę w prowadzeniu firmy uznaje wysokość składek ZUS. Warto więc zwrócić uwagę przyszłych przedsiębiorców na możliwość preferencyjnego opłacania składek ZUS, która dotyczy osób które rozpoczęły działalność po 24 sierpnia 2005 r.

Preferencyjna stawka

Przez pierwsze dwa lata prowadzenia nowo otwartej działalności gospodarczej właściciel firmy może odprowadzać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki w niższym wymiarze. Dotyczy to zarówno jednoosobowej działalności jak i firmy/sytuacji, w której przedsiębiorca zatrudnia pracowników.

Niższą podstawą obliczania składek na ubezpieczenia społeczne dla nowych przedsiębiorców w 2011 roku jest kwota 415,80 zł, która stanowi 30 proc. ustalonej na ten rok kwoty minimalnego wynagrodzenia (1386 zł).

Za bieżący rok składka ta nie może być niższa niż:

  • 81,16 zł w przypadku ubezpieczenia emerytalnego (19,52 proc.),
  • 24,95 zł dla składek na ubezpieczenie rentowe (6 proc.),
  • 10,19 zł na ubezpieczenie chorobowe (2,45 proc.)
  • 243,39 zł na ubezpieczenie zdrowotne

Polecamy: Składki ZUS 2012

W przypadku składki na ubezpieczenie wypadkowe, jest ona ustalana indywidualnie. Jeśli pracodawca, w poprzednim roku kalendarzowym zgłosił do ubezpieczenia wypadkowego średnio nie więcej niż 9 osób, kwota składki na ubezpieczenie wypadkowe obliczona stopą procentową wynosi 1,67 proc. Jeśli natomiast pracodawca zgłosił  minimum 10 osób,  stopę procentową składki  powinien ustalić  na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. (Dz.U. nr 200, poz. 1692 ze zm.) i rozporządzenia z 26 marca 2010 r. (Dz.U. nr 50, poz. 304).

Warto zaznaczyć, że składki na ubezpieczenie chorobowe są dobrowolne i ich opłacanie należy do indywidualnej decyzji podatnika.

Osoby pozostające na preferencyjnym ZUS-ie nie opłacają składek na Fundusz Pracy, ponieważ podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla  podatników korzystających z preferencyjnego naliczania składek jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Aby skorzystać z obniżonych stawek przedsiębiorca, po otrzymaniu potwierdzenia zgłoszenia do ZUS, powinien zarejestrować się i zobowiązać do opłacania składek jako osoba fizyczna.
Wypełniając stosowny od tego druk ZUS ZUA, nowy przedsiębiorca wybiera kod obniżonej składki - 05 70 00.

Polecamy: ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

Są jednak pewne ograniczenia w korzystaniu z preferencyjnego ZUS, o których należy pamiętać.

Z preferencyjnego ZUS-u nie mogą korzystać:

  • Osoby, które prowadziły pozarolniczą działalność w okresie 5 lat kalendarzowych przed rozpoczęciem nowej działalności gospodarczej.
  • Osoby, które wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy (na którego rzecz wykonywali w bieżącym lub poprzednim roku podatkowym, w ramach stosunku pracy, czynności z zakresu nowo wykonywanej działalności). Wykluczenie to nie dotyczy przedsiębiorców, którzy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej wykonywali prace na rzecz byłego pracodawcy na podstawie umów cywilno – prawnych (umowa zlecenia). 
  • Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą jako wspólnicy spółek: z ograniczoną odpowiedzialnością, jawnej, komandytowej i partnerskiej, a także twórcy i artyści.

Podstawę prawną ww. świadczeń stanowi Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.)

Terminy opłacania składek ZUS

Przedsiębiorca opłacający składki ZUS za siebie, powinien tego dokonać do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który składki są należne. Należy pamiętać, że o terminowości wypłaty decyduje data operacji zaksięgowania wyjścia pieniędzy z konta przedsiębiorcy. Jeśli więc przelew jest wykonany 10-ego przed ostatnią sesją wychodzącą banku, przelew jest terminowy, jeśli po ostatniej sesji wychodzącej - już nie.

Polecamy: Rozłożenie składek ZUS na raty 2012

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »