REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Składki ZUS – obowiązkowe, ale preferencyjne

Składki ZUS
Składki ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z raportu „Freelancer w Polsce 2010” przygotowanego przez inFakt.pl, co czwarty przedsiębiorca (25,5%) za największą przeszkodę w prowadzeniu firmy uznaje wysokość składek ZUS. Warto więc zwrócić uwagę przyszłych przedsiębiorców na możliwość preferencyjnego opłacania składek ZUS, która dotyczy osób które rozpoczęły działalność po 24 sierpnia 2005 r.

Preferencyjna stawka

Przez pierwsze dwa lata prowadzenia nowo otwartej działalności gospodarczej właściciel firmy może odprowadzać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki w niższym wymiarze. Dotyczy to zarówno jednoosobowej działalności jak i firmy/sytuacji, w której przedsiębiorca zatrudnia pracowników.

REKLAMA

Niższą podstawą obliczania składek na ubezpieczenia społeczne dla nowych przedsiębiorców w 2011 roku jest kwota 415,80 zł, która stanowi 30 proc. ustalonej na ten rok kwoty minimalnego wynagrodzenia (1386 zł).

Za bieżący rok składka ta nie może być niższa niż:

  • 81,16 zł w przypadku ubezpieczenia emerytalnego (19,52 proc.),
  • 24,95 zł dla składek na ubezpieczenie rentowe (6 proc.),
  • 10,19 zł na ubezpieczenie chorobowe (2,45 proc.)
  • 243,39 zł na ubezpieczenie zdrowotne

Polecamy: Składki ZUS 2012

W przypadku składki na ubezpieczenie wypadkowe, jest ona ustalana indywidualnie. Jeśli pracodawca, w poprzednim roku kalendarzowym zgłosił do ubezpieczenia wypadkowego średnio nie więcej niż 9 osób, kwota składki na ubezpieczenie wypadkowe obliczona stopą procentową wynosi 1,67 proc. Jeśli natomiast pracodawca zgłosił  minimum 10 osób,  stopę procentową składki  powinien ustalić  na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. (Dz.U. nr 200, poz. 1692 ze zm.) i rozporządzenia z 26 marca 2010 r. (Dz.U. nr 50, poz. 304).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zaznaczyć, że składki na ubezpieczenie chorobowe są dobrowolne i ich opłacanie należy do indywidualnej decyzji podatnika.

REKLAMA

Osoby pozostające na preferencyjnym ZUS-ie nie opłacają składek na Fundusz Pracy, ponieważ podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla  podatników korzystających z preferencyjnego naliczania składek jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Aby skorzystać z obniżonych stawek przedsiębiorca, po otrzymaniu potwierdzenia zgłoszenia do ZUS, powinien zarejestrować się i zobowiązać do opłacania składek jako osoba fizyczna.
Wypełniając stosowny od tego druk ZUS ZUA, nowy przedsiębiorca wybiera kod obniżonej składki - 05 70 00.

Polecamy: ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

Są jednak pewne ograniczenia w korzystaniu z preferencyjnego ZUS, o których należy pamiętać.

Z preferencyjnego ZUS-u nie mogą korzystać:

  • Osoby, które prowadziły pozarolniczą działalność w okresie 5 lat kalendarzowych przed rozpoczęciem nowej działalności gospodarczej.
  • Osoby, które wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy (na którego rzecz wykonywali w bieżącym lub poprzednim roku podatkowym, w ramach stosunku pracy, czynności z zakresu nowo wykonywanej działalności). Wykluczenie to nie dotyczy przedsiębiorców, którzy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej wykonywali prace na rzecz byłego pracodawcy na podstawie umów cywilno – prawnych (umowa zlecenia). 
  • Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą jako wspólnicy spółek: z ograniczoną odpowiedzialnością, jawnej, komandytowej i partnerskiej, a także twórcy i artyści.

Podstawę prawną ww. świadczeń stanowi Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.)

Terminy opłacania składek ZUS

Przedsiębiorca opłacający składki ZUS za siebie, powinien tego dokonać do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który składki są należne. Należy pamiętać, że o terminowości wypłaty decyduje data operacji zaksięgowania wyjścia pieniędzy z konta przedsiębiorcy. Jeśli więc przelew jest wykonany 10-ego przed ostatnią sesją wychodzącą banku, przelew jest terminowy, jeśli po ostatniej sesji wychodzącej - już nie.

Polecamy: Rozłożenie składek ZUS na raty 2012

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA